Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Lovci monster 4 – Legie démonů masakruje šampiony dobra

Olga Buriánková

Olga Buriánková

16. 3. 2015

Owen s týmem se na mezinárodní slezině zabijáků chytil do pasti. Noční můra arachnofobiků se těžko vyvažuje miliony. Zato potvory z nejhorších případů každého z lovců monster, ano. Ohrožují totiž nejen účastníky srazu v Las Vegas. Mohou zničit svět. 

Lovci monster si poradí i s peklem! Zdroj: výřez knižní obálky.

Lovci monster si poradí i s peklem! Zdroj: výřez knižní obálky.

Pulty tuzemských knihkupectví aktuálně zaplavují stále nové a nové fantasy série. Cože je bezesporu skvělá zpráva pro ctitele fantastiky, ale většinou jde spíše o subžánr známý jako paranormální romance.  Pro fanoušky poněkud chlapáčtější literatury je tedy zjevení military fantasy cyklu Lovci monster to nejlepší, co si mohou přát.

Již počtvrté přichází kniha z literární série, jejímž hlavním hrdinou je bývalý účetní s postavou wrestlingového zápasníka, nezvratným osudem a nezanedbatelným intelektem. V dílu nazvaném Lovci monster – Legie se on i jeho kolegové porvou s legií démonů i jiných vražedných potvor, které již dávno porazili.

Larry Correia

Narodil se v roce 1977 a je známý hlavně svým military fantasy cyklem Lovci Monster (přeloženo již do 7 jazyků), ale i sérií Grimnoirské kroniky a Dead Six. Zatím napsal přes 10 románů i antologií (některé jsou převedeny do audioknih). Lovce Monster s.r.o. nakladatelé odmítali, proto knihu vydal sám a stala se bestsellerem. V ní i v další tvorbě zužitkoval lásku k fantastice a zbraním. Vyrostl v Kalifornii na mléčné farmě, kde hodně četl, hodně střílel čtyřnohé škůdce a vzhledem ke své konstituci dával přednost knihám (T. Brooks, R. E. Feist, D. Eddings aj.) před sportem. Od čtení bylo blízko ke psaní (svými příběhy bavil již v dětství) a o více než dvacet let později za svou vášeň dostal i zaplaceno. S rodinou žije v americkém Utahu (má již čtvrté dítě) a  po kariérně velmi barvitém období (byl i účetní) již pouze píše.

Las Vegas zaplavují démoni z pekelných hlubin

První výroční mezinárodní konference profesionálních lovců monster se účastní všichni drsňáci bojující se zlem z celé planety. Každý z nich se těšil na týden luxusního potěšení ve městě hříchů. Dokonce i bojový účetní Owen zastava Pitt s týmem bouchačů vedených supervlkodlakem. Namísto vysněné dovolené čeká lovce nejprve závod o šťavnatou zakázku, která se vzápětí mění v prkotinu, aby se za okamžik konference hemžila bytostmi z nejděsivějších nočních můr. Navíc hotel i se všemi obyvateli někdo přemístil mimo  reálný svět. Ještěže má Owen přátele mezi zesnulými a bratra i kámošku v ulicích nic netušícího města. Nepovedený válečný experiment by mohl způsobit něco mnohem děsivějšího, než vymazat jediný hotel i s návštěvníky z bedekru.

Apokalypsa na dosah ruky – zase

Při zběžném pohledu na hlavní linii příběhu by se dalo říci, že se obsah jednotlivých svazků Lovců monster příliš nemění. V každém jde o krk nejenom Owenovi, předurčenému k rozhodujícímu střetu s nejvyšším zlem, ale i každému v jeho okolí. Pravidelně se zmiňované nebezpečí rozšiřuje také na zbytek lidstva a hlavní postavy musejí zabrat ve finální záchraně světa.

Ani příběh Lovci monster – Legie zavedený a fungující systém neopouští. Zastava Pitt je sice pořád šťastným ženáčem i korunním princem soukromé tajné a polovojenské organizace, likvidující nebezpečné potvory z legend i hororů. Jenže kromě toho načas opouští nejen svůj domov, ale i většinu kolegů a nakonec i známý svět.

V realitě hlavního účetního se tyto děsivé bytosti od nepaměti pohybují mezi lidmi a čas od času o sobě dají vědět nějakou tou mrtvolou. Aby předešly panice, snaží se supertajné pobočky vládních organizací většinovou populaci přesvědčovat, že monstra vůbec neexistují. Ty, kteří přežijí řádění oblud, se snaží umlčet a kdo přesto mluví, je zdiskreditován nebo odstraněn.

Zbavit se šéfa občas někomu i projde

Také hlavní hrdina Owen prošel vstupním rituálem paranormálního útoku. Jeho bývalý šéf se změnil ve vlkodlaka, tak letěl z okna. Následovala návštěva výhružného dua FBI, ale i zástupců Lovců monster (LM) v osobě jeho budoucí choti a budoucího šéfíka. A protože ideální způsob k získání rekrutů je najímat přeživší po nadpřirozeném útoku, stane se i chrabrý účetní jedním z nich.

Snad ani nepřekvapí, že nováček Pitt zanedlouho přežil výcvik, několik útoků všemožných potvor i bytostí, pár misí bez návratu i vlastní smrt. Časem odhalil tajemství své rodiny a předurčení k boji s blížící se apokalypsou. Naštěstí má tenhle sympatický bouchač pokaždé k ruce schopné i odhodlané kolegy a někdy táhne za jeden provaz i s FBI.

Jenomže nebezpečí je pro hlavního hrdinu i ostatní bojovníky dobra díl od dílu hrozivější a zlo silnější. Zdá se, že lidstvo má na kahánku. Což sice čtenáři jistě ocení, ale jejich oblíbené postavy už o dost méně. V nejnovějším vyprávění Larryho Correiy si čtenáři mohou opět vychutnat, co je na sérii Lovců tolik baví a co přispívá k její čtivosti i atraktivitě.

Super příběh v super tempu je prostě super

Larry Correia je velmi zručným fabulátorem se smyslem pro humor i sarkazmus. Obé vkládá nejen do vtipných a svižných dialogů, ale také do propracovaných charakterů každé z postav. Díky tomu je pro čtenáře tak snadné prožívat se svými hrdiny nejen dech beroucí akce i jejich aktuální trable, ale také vzpomínky nebo emoční kotrmelce. A vždy jim drží palce.

Lovci monster jsou skvělou ukázkou super akčního příběhu, jehož úžasnou dynamiku podporují i detaily z vojenské a válečné terminologie. Autorova obliba střelných i dalších zbraní je patrná na každé stránce. Přese všechna nebezpečí a útoky nestvůrného zla je však pravděpodobnost přežití oblíbených hrdinů (zejména hlavní dvojice) dost vysoká.

Během honiček, výbuchů a přestřelek totiž umírají/jsou likvidováni povětšinou záporáci nebo méně důležití rytíři dobra. A když toho mají živí bojovníci v barvách lidstva nad hlavu, dostane se jim skrz Owena pomoci od padlých kolegů nebo z jiného nečekaného místa.

Autor série má totiž zjevně nevyčerpatelnou zásobu mnohdy netradiční imaginace, nadpřirozených potvor i tajemství. LM je prostě tím pravým čtením pro volný i každý jiný čas pro každého milovníka akční fantastiky. Tím spíše, když je v dalším díle Lovci monster – Nemesis konečně čekají detaily z minulosti tajemného agenta Frankse.

Český název: Lovci monster 4 – Legie. Název originálu: Monster Hunter Legion. Autor: Larry Correia.  Překlad: Jakub Mařík. Obálka: Petr Willert. Nakladatel: FANTOM Print, 2014. Počet stran: 288. Doporučená cena: 259, zlevněno e-shop 181 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Lovci monster 4 – Legie démonů masakruje šampiony dobra

Hide picture