Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Lovci monster 5 – Nemesis agenta Frankse dostihne a zničí

Olga Buriánková

Olga Buriánková

7. 4. 2015

Nezničitelný Franks má trable. Praštil nadřízeného a teď ho vyšetřují vlastní kolegové. Úřad pro kontrolu monster zpochybňuje jeho způsoby i smlouvu o spolupráci. Měl chránit lidstvo pod podmínkou, že to se nepokusí vytvořit jeho kopii. Pokusilo. 

Tentokrát slízne boj s nadpřirozenem agent Franks. Zdroj: výřez knižní obálky.

Tentokrát slízne boj s nadpřirozenem agent Franks. Zdroj: výřez knižní obálky.

Milovníci akční military fantasy určitě nadchne již pátý svazek literárního cyklu o likvidátorech nadpřirozených monster, kteří před nad/nepřirozenými útoky chrání nevědomé lidstvo. Soukromá organizace Lovci monster si tentokrát trochu orazí a hlavní nápor slízne jejich státní obdoba, Úřad pro kontrolu monster. Jmenovitě si akci užije jeho nejstarší a nejvýkonnější zaměstnanec.

Na výsluní zájmu se proto v románu Lovci monster 5 – Nemesis neškvaří bojový účetní Zastava Pitt. Hlavním „hrdinou“ je zde zamračený, obrovský, smrtící a nezničitelný agent Franks. Larry Correia ve čtvrtém pokračování cyklu odhaluje detaily minulosti i života jedné ze svých nejtajemnějších postav.

Larry Correia

Narodil se v roce 1977 a je známý hlavně svým military fantasy cyklem Lovci Monster (přeloženo již do 7 jazyků), ale i sérií Grimnoirské kroniky a Dead Six. Zatím napsal přes 10 románů i antologií (některé jsou převedeny do audioknih). Lovce Monster s.r.o. nakladatelé odmítali, proto knihu vydal sám a stala se bestsellerem. V ní i v další tvorbě zužitkoval lásku k fantastice a zbraním. Vyrostl v Kalifornii na mléčné farmě, kde hodně četl, hodně střílel čtyřnohé škůdce a vzhledem ke své konstituci dával přednost knihám (T. Brooks, R. E. Feist, D. Eddings aj.) před sportem. Od čtení bylo blízko ke psaní (svými příběhy bavil již v dětství) a o více než dvacet let později za svou vášeň dostal i zaplaceno. S rodinou žije v americkém Utahu (má již čtvrté dítě) a po kariérně velmi barvitém období (byl i účetní) již pouze píše.

Za nesmrtelnost se platí životem nejenom v Pekle

Úřad pro kontrolu monster je jednou z organizací, které zbavují svět nad/nepřirozených potvor. Proto ve svých řadách zaměstnávají bytosti, jež si s monstry příliš nezadají. Třeba agent Franks. Nemluvný týpek pro ránu nejde daleko, napájí se podivným elixírem, tělo má sešité z nespočtu mrtvol a v hlavě počítač, si se zlem tyká. Jeho nový šéf ho nenávidí. Manipuluje samotným prezidentem, aby porušil staletou smlouvu. Franks slíbil prvnímu americkému prezidentovi, že bude chránit lidstvo před kolegy z Pekla. Za to nechají lidé jeho původ i minulost na pokoji, nestvoří jeho kopii. Vydrželo to dlouho, ale současný prezident si nechal nakukat, že ochránce zešílel a vraždí na potkání. Jediný, kdo by se prý monstru utrženému ze řetězu mohl vyrovnat, je jeho dvojče. Jaké překvapení, že vůbec existuje! Jaký šok, že z jednoho brášky, je najednou sousta vraždících sourozenců…

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

Svět není připravený na více než jednoho Frankse

Děj pátého svazku Lovců monster by se částečně mohl připodobnit k románu Lovci monster – Alfa. Stejně jako v této knize, jejíž hlavní postavou se stal kožoměnec Earl Harbinger, také v Nemesis není dočasně hlavním hrdinou Vyvolený.

Zatímco se děj Alfy točí kolem minulosti, tajemství a sociálních vztahů výkonného ředitele Monster s.r.o., Nemesis odhalí mnoho o Franksovi. Nejenže se agentovi ctitelé konečně dozvědí, co je vlastně nesmrtelný obr zač, přijdou i na to, že se kolem něho točí, kromě nebezpečí a smrti, také ženy.

Tedy, sukuba není přímo žena, ale fakt, že si asketický Frankenstein užíval v její posteli jistě dostatečně překvapivý je. Stejně jako skutečnost, že nebyla jediná. Těžko říci, zda pekelná svůdnice cítí k charizmatickému drsňákovi něco více, než jen majetnické pocity. Jisté je, že se jí vůbec nelíbí jeho nezájem. Zkrátka Franks si dokáže znepřátelit kdekoho.

Nepřítel mého nepřítele je občas můj kámoš

Agent Frank by v situaci, kdy prchá před všemi bývalými spolupracovníky (měl povraždit celé jejich ústředí) a před geneticky přetvořenými namakanci (jeho kopie, které na oko poslouchají ředitele Úřadu pro kontrolu monster), rozhodně měl mít pár spojenců. Překvapivě se takoví, co jim blaho sešívaného bojovníka leží na srdci, dají najít.

V nouzi nejvyšší se agent naštěstí může spolehnout i na bývalé soupeře a soky z Lovců monster s.r.o. Vzhledem ke skutečnosti, že řádící Franksovi „sourozenci“ se plánují vzepřít lidem a zničit svět, nemají na vybranou ani soukromí bojovníci se zlem.

Zdroj: zahraniční knižní obálka.

Zdroj: zahraniční knižní obálka.

Kromě nich se ke komandu dobra přidává nejenom agentův přítel a mentor, ale i někdo velmi nečekaný. O to větší překvapení si čtenáři užijí, když zjistí, že v sérii Lovci monster (LM) se také umírá. Tým správňáků přijde o několik důležitých a sympatických hrdinů. Ještěže to vypadá, že hlavní Vyvolený je i s chotí hájený. I když, kdo ví, že? A to bylo z novinek asi tak vše.

Změn už bylo dost – raději akci!

Zkušený a bezesporu nadmíru zručný autor i milovník knih a palných zbraní, Larry Correia, se ve svých láskách opravdu vyzná. Díky tomu si čtenáři jeho knih mohou jejich příběhy skutečně užít. Nejenže do svých dialogů zručně vkládá obrovský smysl pro humor, ale literárním nadáním dokáže stvořit postavy opravdové i sympatické.

Není proto divu, že si velká část milovníků fantastiky oblíbila členy LM, ale dokonce i jejich konkurenty s úřednickými razítky. Zejména Franksovi by při úsměvu snad praskl obličej, přesto má jistě mnoho fanoušků. Další plus Correiovy tvorby je i v uvěřitelnosti sebešílenějších akcí, které sviští dějem jeho románů, zejména díky skvěle popisovaným military a ostatním detailům.

Proto mají všichni čtenáři (i ti, kteří viděli nesčetné výbuchy, bojovou techniku a zbraně maximálně v televizi) pocit, že vědí o čem je na stránkách LM řeč. Posledním kouskem do skládačky bezvadného super akčního literárního zážitku je autorova schopnost vymýšlet stále nové postavy i s jejich historií, stejně jako měnící se zápletky a lidské i paranormální obludy.

Český název: Lovci monster 5 – Nemesis. Název originálu: Monster Hunter Nemesis. Autor: Larry Correia.  Překlad: Jakub Mařík. Obálka: Petr Willert. Nakladatel: FANTOM Print, 2014. Počet stran: 304. Doporučená cena: 279, zlevněno e-shop 195 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Lovci monster 5 – Nemesis agenta Frankse dostihne a zničí

Hide picture