Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Lucifer: Božská Komedie srazí padlého znovu na kolena

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

28. 8. 2013

Dean Ormston: Lucifer Další příběhy jedné z nejmocnějších bytostí ve vesmíru nesou jméno legendárního literárního díla Danteho Alighieriho.  A stejně jako ve své předloze odhaluje oku smrtelníka, že jsou věci mezi nebem a zemí, do kterých zasahují síly mimo naše chápání.

Když byl Lucifer vykázán z nebe, protože se postavil Bohu a válku prohrál, dostal na starosti peklo. Přece jenom se druhý po Bohu nedá jen tak vyšoupnout ze hry. Zároveň pro něj bylo trestem být stále podřízený Jahvemu, i když jako pán pekel, pořád nebyl svobodný a jeho vůle a snad i arogance trpěly v bolestech.

Mike Carey
Mistr temného žánru se narodil roku 1955 v Liverpoolu. Jeho kariéra a přínos pro komiks, ale i literární svět (je i novelistou, autorem fikce a poezie) se dá v krátkém medailonku jen těžko popsat. Jmenujme tady alespoň X-Men, Wolverine, Fantastic Four, Hellblazer a samozřejmě i Lucifer.

Tenhle komiks není zrovna oddychová četba. Komplexní biblická témata a samotná postava Lucifera jako zosobnění opozice k Bohu dávají často až příliš podnětů k přemýšlení, které sem tam lehce narušují plynulý běh knihy.

Když už je to složité, ať je to i zábavné

Sarkasmus a černý humor jsou silným tahákem knihy. Arogance hlavní postavy je také samozřejmě bodem k dobru, i když se často dostává do pozadí při srovnání se zvrhlostí a touze po moci dalších.

oblaka Dean ormston: Lucifer bozska komedie

V tomto duchu je nutné ocenit zvlášť poslední část knihy, ta je vysloveně vtipná a zábavná. Odlehčená od všech vážných předchozích témat si jde přímo pro pověstnou humornou vložku.

V kontrastu se při četbě těžko zbavuje pocitu, že občasná složitost myšlenek a děje není prostě jen přidávání postav za pochodu, aby do události pasovaly. Ne, kniha rozhodně nepůsobí náhodně nebo nepromyšleně, ale sem tam to vypadá, že jsou některé věci napsány tak trochu zbytečně.

Archanděl a spol.

Co ale paradoxně dělá Lucifera velmi čtivým, je množství charakterů. Možná právě jejich množství, které na omezeném prostoru komiksu není možné pokrýt tak, aby měly všechny určitou hloubku a srozumitelné místo v příběhu, je tím dvojsečným mečem, kterým je celý komiks prodchnutý.

Je totiž velmi příjemné být házen od jedné postavy k druhé, protože rozuzlení není zdaleka jen v moci hlavní postavy, ale i všech ostatních. Taková malá komiksová Pulp Fiction. Pro komiksové médium je tenhle styl dvousečnou zbraní, ale stále lehce převažuje plusový faktor.

Jeden nestačí

Tohle je typ komiksu, kde je výslovně doporučeno začít od prvního dílu a propracovávat se výše. Jinak nebude tolik věcí dávat smysl, že si od hodnocení můžete odečíst klidně deset procent.

I když nedosahuje kvalit Sandmana, je určitě velkým přínosem pro český komiks. Minimálně jako opozice k přílišnému a špatnému mainstreamu, který se poslední dobou objevuje. Stejně tak sympaticky tlumená kresba. Palec nahoru!

Originální název: Lucifer: The Divine Comedy
Český název: Lucifer: Božská komedie
Scénář: Mike Carey
Kresba: Dean Ormston
Překlad: Štěpán Kopřiva
Obálka: Dean Ormston
Vazba: pevná
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Počet stran: 192
Doporučená cena: 589Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Lucifer: Božská Komedie srazí padlého znovu na kolena

Hide picture