Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Malý Darebák svádí boj se zmutovanými zombie roboty

Jan Šuška

Jan Šuška

30. 7. 2013

Frank Miller: DarebakKomiks umělců Franka Millera a Simona Bisleyeho Darebák z roku 1997 má za sebou několik vydání. Od originálu se liší drobnými úpravami , které jeho tvůrci původně zamýšleli.

Malý chlapec jménem Jason se ocitá v paralelách, které mají alternativní konce. Většinou se chlapec ocitá na nemocničním lůžku, kde nad ním stojí falešní rodiče. Chlapec se pokaždé pokusí o útěk, většinou mu ale vymažou mozek. Nakonec však zjistí, v jakém svinstvu se to vlastně ocitá.

Frank Miller
Začal svou kariéru jako tvůrce komiksových řad, například Daredevil, Spider-Man a Batman, ale světovou proslulost si získal až sérií Sin City – Město hříchu a 300: Bitva u Thermopyl.

Obálka k Darebákovi je geniální, ale především čtenáře zaujme komiks svým nadstandardním zpracováním a to formátem a vazbou, což se u tak krátkých komiksů (tento má pouhých čtyřicet osm stran) většinou nestává.

V čem se vlastně Darebák liší od Bad Boye?

To, že české vydavatelství upravilo a vylepšilo tohle dílko, by mohlo dokonce i nadchnout zahraniční čtenáře. Název by si však komiks zasloužil trochu drsnější, například parchant, nebo originální Bad Boy by šlapal lépe. Kde kdo dnes umí anglicky přeložit pár slovíček. A věkové doporučení 14+ bych označil za zbytečné.

Komiks Darebák má své kouzlo a spojením tak velkých umělců, jakými jsou Frank Miller a Simon Bisley se zrodilo něco vskutku zajímavého. Svět, ve kterém hrdina žije, je uměle vytvořen sexy doktorkou s psychickou poruchou a bionickou rukou, která velí bandě zmutovaných zombie robotů.

Frank Miller: Darebák

Dílko se velmi rychle čte, možná díky tomu, že komiks původně vycházel v magazínu Gentlemen’s Qu­arterly na pokračování. Komiks má šťávu a nenajdete v něm zbytečné stránky bez názoru.

Díky jedinečné kresbě Bisleyho, která se v Darebákovi mírně odklání od zajetých Bisleyho standardů, se velice dobře doplňuje s textem. Lobovi a Sláinemu se kresba vyrovnat nedokáže, buď měl autor krátký termín, nebo trpěl syndromem rychlé ruky. Vzdáleně však připomíná dílo Lobo se zvrací.

Simon Bisley se odklání od zajetých standardů

V připojené galerii si však gurmán smlsne na opravdových komiksových lahůdkách. Vedle Millerovy kresby, která zároveň slouží jako obálka k limitované edici, najde čtenář galerii skic a původní obálku z prvního souborného vydání u nakladatelství Oni Press z roku 1997.

Tuhle komiksovou pochoutku ocení přinejmenším komiksoví sběratelé, kterým se Comics Centrum začalo více věnovat svými limitovanými edicemi. Tuhle knihu by se hodilo opřít poblíž Jacka Danielse a oblíbeného metalového alba, i když to nebude moc potřeba, i tak je to hodně drsný komiks.

Původní název: Bad boy
Český název: Darebák
Scénář: Frank Miller
Kresba: Simon Bisley
Překlad: Václav Dort a Martin Trojan
Obálka: Simon Bisley
Vazba: pevná
Rozměry: 253 x 325
Počet stran: 48
Vydalo: Comics Centrum, Praha 2013
Doporučená cena: 549 Kč

Hodnocení: (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Malý Darebák svádí boj se zmutovanými zombie roboty

Hide picture