Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Recenze: Máte i vy (Ne)jistou ruku? Desková hra

Redakce

Redakce

16. 5. 2010

Někomu se ruce klepou a někomu ne. Všichni bez rozdílu si to mohou otestovat na hře, která otestuje nejen klid rukou, ale především vaše nervy.

(Ne)jistá ruka - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Spoustě lidí se klepou ruce. U někoho je to stářím, u někoho po velké námaze, u dalších to může být způsobeno jinými okolnostmi. Všichni ale mají stejný problém, že nedokážou klidným táhlým pohybem přemístit věc z bodu A do bodu B.

Určitě jste si říkali, že i vy byste si rádi vyzkoušeli, jak klidné ruce máte a nestačí vám k tomu pouze předpažit a sledovat kmitání prstů na ruce. S hrou (Ne)jistá ruka se vám naskýtá ideální příležitost.

(Ne)jistá ruka - na startu, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Když otevřete tenkou krabici, uvidíte spoustu zohýbaných drátů. Některé do kruhu a jiné do pravoúhlých útvarů. Na dně krabice naleznete černý stojan, který očekává svoji pravidelnou stravu. Musíte ho totiž nakrmit jednou devítivoltovou baterkou, jinak můžete krabici zase v klidu zavřít.

Návod ke hře v podstatě není potřeba, ale přesto je přiložen, především pro případné sestavení. Někomu může činit problémy vyndávání baterky při výměně ze stojánku, protože otvor pro ni je velmi těsný.

Poté, co zasadíte baterku na její místo, stačí už jen zasunout vybranou trať do zdířek ve stojanu a na konektor nasadit jedno z připravených oček.

(Ne)jistá ruka - baterie, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Váš úkol bude na pohled jednoduchý: Dostat se s kovovým očkem z jedné strany dráhy na druhou tak, abyste se svým nástrojem nedotkli. Celou činnost vám bude ztěžovat mnoho záludných zákrutů, které často vyžadují precizní přehmaty a přesné pohyby.

V případě, že se někde dotknete (a věřte mi, že se dotknete), musíte se vrátit o jednu zákrutu zpět. Tyto chyby se rády řetězí, a tak se vám může brzy stát, že se ocitnete zpátky na začátku.

(Ne)jistá ruka - napětí, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Samozřejmě jste nezapomněli na začátku svého snažení spustit stopky, které nejsou přiložené, aby rychle přešel smích zbytek rodiny, který se vám nyní pošklebuje. Překonávání vlastních či cizích časů je přesně ten pravý motiv, proč hrát tuto hru znovu a znovu. Můžete pochopitelně počítat i počet chyb, ale rychlost je na konci to, co se počítá.

Výborné je, že si můžete vybrat trať, na kterou si věříte, hned ze dvou variant. Jedna je jednodušší a kratší a druhá složitější a plná rychle za sebou jdoucích ohybů. Vlastně se dá říct, že v balení naleznete trati čtyři, protože při prohození začátku a konce vyžadují naprosto jiný přístup.

(Ne)jistá ruka - tři obtížnosti, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Navíc obtížnost nemusíte měnit pouze výběrem trati, ale především na ni má vliv volba kovového očka. Ty naleznete v krabici tři o různých průměrech. Jediné omezení je, že s tím největším si nemůžete troufnout na jednodušší trať, protože se dotýkáte přes uličku protějších drátků.

Jak je hra jednoduchá, o to víc poskytuje legrace. Navodí výbornou soutěživou atmosféru vždy, když ji vytáhnete a nikdo se nestihne nudit, protože většinou je vše rychlé – buď hráč svoje snažení vzdá, nebo úspěšně dokončí. Vítěze je pak snadné určit a není problém držet a snažit se překonávat rekordy.

Provedení nevyžaduje žádné složitosti, a proto je tak jednoduché, jak jen může být. (Ne)jisté ruce to nijak neubírá na její hratelnosti.

(Ne)jistá ruka - malý okruh, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Hra může sloužit nejen k zábavě, ale také k procvičování soustředění a trpělivosti a je tak velmi užitečnou pomůckou pro mnoho rodin s dětmi.

Možná vám je popis hry povědomý. Kromě faktu, že je tato hra obecně známá, je to jen několik týdnů, co se v České televizi v pořadu Hodina pravdy objevil podobný úkol. Na počátku se zdál být jednoduchý, ale rodina v něm přesto ve studiu neuspěla. Vy si nyní můžete s pomocí (Ne)jisté ruky vyzkoušet, jaké to je, i když se nebudete muset potit před televizními kamerami, upřené oči soupeřů budou určitě k vašemu znervóznění stačit. Přes zmíněné napětí si u této hry užijete především hromadu legrace a to je to, co se počítá.

(Ne)jistá ruka - nahoře, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

PS: Pokud máte v (Ne)jisté ruce nějaký pěkný rekord, na který jste hrdí, neváhejte se pochlubit v komentářích 🙂

Název hry: (Ne)jistá ruka
Typ hry: stolní, dovednostní, akční
Výrobce: Ing. Ivan Svoboda
Distributor pro ČR:Ing. Ivan Svoboda
Cena: 370 Kč
Počet hráčů: od 1 hráče
Hrací doba: 5 – 15 minut
Doporučený věk: od 6 let

Hodnocení: **** 3,6 / 5

Klady:
+ více obtížností
+ trénink zručnosti
+ multigenerační hra

Zápory:
– problematická výměna baterky

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Máte i vy (Ne)jistou ruku? Desková hra

Hide picture