Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Mise jednotek Department 19 už není utajená, ale oblíbená

Adriana Pavliková

Adriana Pavliková

15. 4. 2014

FOTO: Department 19: Utajená MiseDrákulovi fanoušci by si mohli přijít na své, až se seznámí s knihou odhalující tajemství organizace, kterou založil samotný Van Helsing. Department 19 ve své Utajené misi vtáhne všechny do souboje mezi dobrem a zlem, při kterém poteče krev proudem.

Zahrávat si s tajemnem může znamenat rychlý konec. Zdroj: zahraniční obálka.

Zahrávat si s tajemnem může znamenat rychlý konec. Zdroj: zahraniční obálka.

Anotace knihy hlásá, že autor Drákuly se již nemusí obracet v hrobě, protože zapálený britský autor Will Hill bude jeho skvělým nástupcem. Někteří Stokerovi fanoušci by však mohli kroutit hlavou nad Hillovými výmysly. Jiní jeho vynalézavost možná i ocení.

Prohlášení je sporné také vzhledem k nevábnému popisu, kterého se samotný Bram Stoker v knize dočkal. Cílovou skupinou příběhu rozhodně nejsou dospělí, i když i pro ně může znamenat zajímavé vytržení z každodenního života. Dospívající milovníci akce si nejspíš budou knihu velmi chválit.

Jedná se o první díl série o tajném vojenském oddělení, které se udatně potýká se zlými nadpřirozenými bytostmi. V originální verzi již vyšly tři díly a čtvrtý je již na cestě. Hlavním hrdinou je mladý Jamie Carpenter, jehož otec byl zavražděn. Je teď na Jamiem, aby po otci převzal žezlo.

Will Hill

Vyrůstal v sedmdesátých letech v Lincolnshiru. Původně pracoval v nakladatelství, později se začal naplno věnovat spisovatelské kariéře. Nyní žije s přítelkyní v Londýně. Jeho knižní série o tajném oddělení 19 se ve Velké Británii od roku 2010 rozrostla na čtyři svazky, které zatím v České republice nebyly vydány (The Rising vyšla 2012, třetí Battle Line 2013). Autor se nadpřirozenu a upíří tématice věnuje i v ostatních dílech – The Secret History of a Teenage Vampire (2013) nebo zápisky 19. oddělení The Depratment 19 Files (2013).

Jak si vede Stokerův samozvaný následovník?

Znalost Drákuly není při čtení nutná. Will Hill celý příběh vykládá tak, jak se mu to hodí a elegantně ho zasazuje do své vlastní dějové linky. Mít přehled o postavách z Drákuly se i tak hodí, jelikož v Department 19 se objevují jistá dobře známá jména. Stokerovi se však autor nemůže v ničem rovnat i přes to, že se hodně snaží. Jde o jeho prvotinu a nadšení pro věc, které z příběhu přímo čiší, dodává knize potřebnou šťávu.

FOTO: Department 19: Utajená mise

Příběh jako z detektivky

Autor nevykradl jen Stokera, ale i Mary Shelley. Frankensteinovo monstrum v knize přijalo jméno svého stvořitele a stalo se ochráncem hlavního hrdiny. Jamiemu Carpenterovi bylo po zmizení jeho matky prozrazeno mnoho tajemství, o která snad ani nestál.

Teď je ale součástí tajné organizace, jejímž úkolem je zbavovat svět upírů a je víc než odhodlán vysvobodit svou matku ze spárů podlého Alexandra. Mladý muž se proplétá nástrahami upírů, ale i přátel, když se snaží přijít na stopu únosce své matky.

Rychlé, stručné a výstižné

Příběh má spád, ale zároveň nevynechává nutné podrobnosti. Promyšlená zápletka a napínavý děj jsou v tomto příběhu nerozlučnou dvojkou. Čas od času má čtenář možnost nahlédnout do minulosti.

Spolu s Jamiem se čtenář podívá do viktoriánské Anglie, přes Rusko nebo Ameriku v době prohibice, až po současnost v Londýně. Do děje zajímavě vpletené průhledy, které jsou v knize i nápaditě graficky odděleny, postupně odhalují vážnost situace.

Čtenáři lačnící po krvi si přijdou na své

Každá akční scéna je prosáklá krví. Jakýkoli náznak romantiky je okamžitě rozdrcen dokonale nechutným krvavým způsobem. Jakoby se autor snažil, svým naturalistickým přístupem, popírat všechny ty dívčí romány, ve kterých upíři vystupují jako vznešené bytosti.

Kniha obsahuje velmi nápadité propojení našeho současného světa, který známe z amerických akčních filmů s realitou plnou příšer a smrti. Díky tomu je příběh lákavý pro dnešní mladé generace.

Mnoho akce na malé scéně

Autor nešetří teatrálností. Jeho postavy se vyžívají v přehnaně dramatických scénách. Rychlé, téměř netrpělivé vyprávění je umocněno Jamieho horkou hlavou. Impulzivní rozhodování takřka všech postav pokaždé nastolí velmi zajímavé situace, které ženou děj kupředu.

Na mnoha místech je však děj záměrně retardován popisy místností, či postav. Často se také stává, že čtenář ztrácí ve zmateném popisu okolí přehled.

Škodlivé nedotažené detaily

Naopak vzhled hrdinů je ponechán spíše v představivosti čtenářů. I přesto si autor neodpustil u každého upíra, kterého zmínil více než jednou větou, zbytečné určení jeho věku. Celkově skvělý dojem z knihy velmi kazí nepozornost překladatele a korektora.

Častokrát se v knize objevují slova, kterým chybí, případně přebývá písmenko a nejedna věta působí velmi kostrbatě kvůli nepovedenému překladu. Nad každým tímto vytržením z děje se čtenář s kroucením hlavy pozastaví a to nepříjemně ruší plynulost děje.

Dospívající čtenáři, kteří sáhnou po knize Department 19: Utajená mise, si pravděpodobně nadšeně promnou ruce. Netrpělivě pak budou očekávat další příběhy tajných vojenských jednotek dohlížejících nad počínáním všeho nadpřirozena. Dílo bylo ve své domovině velmi dobře přijato.

Obsahuje kombinaci prvků krvavého hororu, moderního thrilleru, ale i špetky romantiky. Autor rozhodně nelení, jelikož čtenáři z Velké Británie už měli možnost, přečíst si i několikero pokračování napínavého příběhu. Doufejme, že se brzy objeví na prodejních pultech i u nás.

Autor: Will Hill. Název knihy: Department 19: Utajená mise. Překlad: Marek Pavka. Forma: hardback. Vydal: MOBA. Počet stran: 336. Cena: 348 Kč.

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mise jednotek Department 19 už není utajená, ale oblíbená

Hide picture