Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Mlok 2013 zbaštil to nejlepší za celý rok, klasiku i modernu

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

3. 11. 2014

Vydání Mloka za rok 2014 proběhlo před několika dny, a tak je čas se ohlédnout za loňským ročníkem. Vzpomínáte si na vítěze loňského ročníku Ceny Karla Čapka? Pokud ne, tady je malá připomínka.

Je libo humor, noire či klasiku? To vše je Mlok 2013. Zdroj: přebal knihy

Je libo humor, noire či klasiku? To vše je Mlok 2013. Zdroj: přebal knihy

I v roce 2013 se soutěžní kategorie dělily na povídky mikro, krátké a povídky a novely, pro ty, kteří prostě neumějí psát krátce. A stejně jako každý rok se objevily povídky běžné, zajímavé a zcela uhrančivé. I když ty ne vždy dosáhly nejvyšších pozic, ale to je vždy věc názoru.

Hned v úvodu se čtenář namlsá na mikropovídkách. Ty sice co do délky nemusí uspokojit všechny, v pointě se však skrývá krása těchto příběhů. Zvláště vítězná mikropovídka Otázka víry od Karla Doležala přímo exceluje závěrečnou a humornou pointou. Naopak z Jedenáctera od Jany Rečkové trochu mrazí. Rozhodně nad tímto kouskem budete chvíli dumat.

Mlok 2013Povídky krátké a kratší

V kategorii krátkých povídek rozhodně zaujme Černá královna, i když spíše svoji originalitou, než přímo literárním zpracováním. Naproti tomu postapokalyptické Daruj krev! není dějově zcela originální, ale v práci s jazykem si autorka Linda Sigmundová dala záležet.

Zbytek krátkých povídek příliš nevyčnívá, tedy samozřejmě až na vítěznou krásku Poslední zázrak Marie Lazare od Evy Žilkové, která si své prvenství zasloužila absolutně vším!

Absolutní vrchol Mloka 2013 však přichází s povídkou Hexagramaton od famózního autora Hanuše Seinera. Ačkoliv preferuji fantasy před sci-fi, po dočtení tohoto kousku jsem listovala tam a sem a hledala pokračování.

Velká škoda, že nebylo. V této kategorii stojí za pozornost i povídka se zvláštním názvem VVN od Daniela Tučky. Čtenáře zaujme především zcela dokonalé propracování postav a reálie vyvedené do nejmenšího detailu. Něco, co u některých českých dílek stále postrádám.

Městské sci-fi v novém

A nakonec se čtenáři mohou ponořit do náruče Bratislavské bludičky. Autorka Lenona Štiblariková si zvolila v posledních letech velmi oblíbené městské prostředí, ale na rozdíl např. od Tiny Solo se zde neprohánějí upíři, ale bludičky. Že to  je nuda pro děti? To si pište, že rozhodně není! Ještě budete hrabat prstíkem o pokračování.

Zakoupení Mloka 2013 rozhodně neprohloupíte, i když vás zřejmě nezaujmou všechny kousky, ale tak tomu už u sborníků bývá. Rozhodně s ním však strávíte pěkných pár chvil a třeba právě díky téhle příležitosti se z nějakého začínající autora stane nový český Tolkiene. A o to přeci běží…

Název: Mlok 2013. Autor: sborník. Nakladatelství: Nová vlna. Rok vydání: 2014. Počet stran: 480. Doporučená cena: 262 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mlok 2013 zbaštil to nejlepší za celý rok, klasiku i modernu

Hide picture