Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Muži, kteří nenávidí ženy 2 je pátráním ve slepých uličkách

Jan Šuška

Jan Šuška

23. 12. 2013

Denise Mina: Muži, kteří nenávidí ženyPokračování kasovního trháku Muži, kteří nenávidí ženy podle předlohy Stiega Larssona si drží stejné kvality jako v prvním díle. Příběh však dostává rychlejší tempo, které je až vražedné.

Novinář Mikael Bloomkvist musí očistit své jméno. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je vyřešení starého případu ztracení Henrikovy vnučky Harriet. Dostává se tak se svou kolegyní Lisbeth do prekérních situací, při kterých půjde o život. Pokusí se tak vnést do temné pravdy trochu světla, aby odvrátili katastrofu, která číhá na rodinu Vangerových.

Denise Mina
Pochází ze Skotska a je autorkou detektivek a divadelních her. Napsala trilogii Garnethill za kterou získala ocenění John Creasey Dagger. Čtenáři ji také mohou znát jako autorku Hellblazera a grafického románu A Sickness in the Family.

Pokud máte zkušenosti s prvním dílem Muži, kteří nenávidí ženy, očekávejte stejně nebo podobně rozjetý děj.

Půjde opět o středně rychlé či pomalé tempo a vlažné situace střídané nudnými okamžiky (řešení případu se někdy zdá být příliš zdlouhavé), které se střídají s dramatickými pasážemi, při kterých až tuhne krev v žilách.

Konečně se dvě hlavní postavy dají dohromady a vytvoří tak dokonalý tým. Hackerka a novinář mají i přes zdánlivě jiné životy mnoho společného. Pokud jste viděli film, nevěšte hlavu, autorka Denise Mina se snažila příběh podat svou vizí a tak vás občas i překvapí.

Ve Švédsku se dějí věci, alespoň v Hedestadu je to samá vražda a znásilnění

Opět se bude většina komiksu odehrávat na poloprázdném ostrově. Lidé jsou zde však velmi záhadní. Narazíme i na odkazy z bible Leviticus, což příběh ještě více umocní. Věty jako rozseká oběť na díly i s hlavou a tukem a kněz to narovná na dříví nejsou pro slabé povahy.

Denise Mina: Muži, kteří nenávidí ženy 2

Také se setkáme s úředníkem, kterého Lisbeth v minulém díle potetovala. Což by, v nenápadné vsuvce autorky, mohlo oživit čtenářům paměť. Nálada komiksu může působit pochmurně a chladně jako počasí ve Švédsku. Zima je tou pravou dobou, která podtrhne atmosféru.

Lisbeth Salanderová je noční můrou nevyřešených případů

Jediné, co se zdá být nedotažené, je rozdílnost stylu kresby dvou kreslířů Leonardo Manca a Andrea Mutti. Možná by nebylo na škodu, přenechat každému jeden díl nebo alespoň pár stránek. Výměna kreseb je někdy bezdůvodná a nepříjemná, ničí tím občas účinek z dobrého počtení.

Největší rozdíly jsou vidět mezi třetí a čtvrtou částí, kdy se oba styly mezi sebou ruší. Pokud se to dá říct zkrátka, kresba není tím hlavním faktorem této série. Bohužel je to příběh, co čtenáře zaujme mnohem více než komiksové zpracování.

Původní název: The girl with the dragon tatoo 2
Český název: Muži, kteří nenávidí ženy 2
Scénář: Denise Mina
Kresba: Leonardo Manco, Andrea Mutti
Překlad: Luděk Janda
Obálka: Lee Bermejo
Vazba: brožovaná
Rozměry: 170 x 260
Počet stran: 160
Vydal: Host, Brno 2013
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Muži, kteří nenávidí ženy 2 je pátráním ve slepých uličkách

Hide picture