Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: NBA JAM pálí koše s tupými výrazy na obřích hlavách

Tadeáš Kubů

Tadeáš Kubů

20. 10. 2011

OBR: NBA JAMVedení EA Sports dostane čas od času nápad oživit své sportovní série krokem stranou. FIFA Street  roztočila na obrazovkách pouliční fotbal a nyní se i rodina NBA rozrůstá o sourozence v podobě NBA JAM, arkádové pecky pro Xbox Live a PSN, která se opravdu povedla.

OBR: NBA JAM

Co se tváříš jak troll? Tady ho máš! zdroj: ea.com

Pro mnoho hráčů je stereotypní hraní sportovních her již nudné. NHL se toto snaží oživovat novými módy, FIFA novým impact enginem a NBA zkouší úplně jinou cestu. Na Xbox Live a PlayStation Network je nyní k dostání NBA JAM, arkádová sportovní hra od EA, která nabízí překvapivě opravdu hodně zábavy.

Arkáda a sport, zvláštní kombinace

Jak bylo již řečeno výše, zkombinovat sport a arkádové hraní není vždy ta nejšťastnější kombinace, vždyť právě například FIFA Street byla velice rozporuplně přijímána, ač své kvality rozhodně měla. U NBA JAM tomu bude rozhodně podobně. Dobrá je volba distribuce přes Xbox Live a PSN, kdy je jasné, že si tento titul nehodlá hrát na žádného konkurenta, ale je spíš doplňkem samotné herní sérii.

Hra pak probíhá jednoduchým stylem, kdy k dispozici dostanete výběr ze všech týmů zámořské NBA. Ze zvoleného týmu vyberete dva hráče a ty budou vašim týmem po celý zápas. Na hřiště pak proti sobě nastoupí dvě dvojice hráčů s cílem, překvapivě, docílit více košů než protivník.

RECENZE: RAGE zklamal. Přál si být peckou, ale jde jen o lepší průměr!

Co činí tuto hru originální jsou způsoby, jak těchto košů lze docílit. Kromě klasických hodů můžete smečovat a přihrávat v pozicích, kdy by i čínský artista kroutil nechápavě hlavou. Navíc pokud dosáhnete třech košů, aniž by soupeř vstřelil jeden vám, zvýši se přesnost střel, což je krásně symbolizováno zapáleným míčem, který spálí po úspěšném hodu síťku na obroučce soupeře.

Obří hlavy? Aspoň hrajou chytře

Je třeba brát NBA JAM jako arkádovou hru, tudíž nelze čekat vytříbenou grafiku vykreslující hráče do posledních detailů, tato hra na to jde jinak. Zvláštním způsobem se autorům podařila grafika, která rádoby napodobuje opravdové lidské rysy, včetně lidí v publiku, což je dovršeno faktem, že obličeje hráčů jsou na tělech jakoby nalepené.

OBR: NBA JAM

Tak za tohle by se nemusel stydět ani Michael Jordan, zdroj: ea.com

Vzhledem k tomu, že je to ale jasný záměr, tak to lze hodnotit do určité míry jako pozitivní prvek. Bohužel na druhou stranu tato grafika budí dojem, že si autoři chtěli výrazně ulehčit práci, a tímto to jakoby odflákli. Pohyb hráčů je ale velice plynulý a velké hlavy nepřekážejí, spíš naopak, jistě vidíte, za kterého hráče právě hrajete, opět plus.

Celkově lze hratelnost pokládat také za podařenou. Kromě faktu, že je hra velice dobře optimalizovaná, což je vzhledem k efektům samozřejmost, tak ovládání je velice jednoduché, k hraní vlastně stačí pouze páčky pro pohyb a střelbu, jedno tlačítko pro nahrávku a pro sprint a zbytek už za vás vyřeší automatika. Může se to zdát jako zjednodušené a nudné, ale překvapivě není.

Na kariéru zapomeňte

Příběh u arkádových her většinou nějaký najdeme, v této hře ho simuluje jistý postup jednotlivými regiony USA, ze kterých pochází týmy NBA. Každý tým pak budete muset porazit třikrát, na každé obtížnosti pak nejen že čeká lépe hrající soupeř, ale také třeba upravená pravidla, která mění hodnotu jednotlivých košů, a další.

RECENZE: Forza 4 na ekologii kašle. Uznává jen nabušené, čmoudící káry!

Za vyhrané zápasy pak dostáváte zkušenostní body, za které si pak můžete v obchodě pořídit mnoho různých bonusů, od nového týmu počínaje, lávovými míči konče. K dispozici jsou i takové týmy jako třeba Real Madrid, takže se nemusíte bát, že byste přišli o svého favorita. Zahrát si můžete i za maskoty jednotlivých týmů, takže na hřišti místy vznikají velice kuriózní situace, při kterých smečuje například vlk nebo sršeň.

OBR: NBA JAM

Sršeň lítat sice neumí, ale občas to tak vypadá, zdroj: ea.com

Jako mnoho her na Xbox Live a PSN, i tato ale primárně stojí na multiplayeru, kdy na jedné konzoli nebo přes síť se můžete spojit s přáteli a rozdávat si to proti sobě. Takový zápas je pak mnohem lepší než proti UI, která, ač není špatná, tak lidský faktor rozhodně nahradit nemůže.

Verdikt

NBA JAM rozhodně není špatná hra. Je to arkáda, která se podle toho chová a odpovídá tomu i hratelnost. Je to především odpočinková hra, kterou si nejvíce užijete s přáteli po sítí, popřípadě jeden dva zápasy, když máte volnou chvíli. Grafika nenadchne, ale zároveň neurazí, protože její rádoby reálný háv jednoduše dokáže sem a tam vykouzlit úsměv. Je to ovšem dvousečné, pokud jste zvyklí na vymazlené hry stylu Gears of War, tak tuto hru s nechutí hodíte do kouta. Vše je ale nakonec smeteno ze stolu smečemi, které jsou jednoduše famózní a i po padesáté si je s chutí prohlídnete.

Hodnocení: 75 %

  • Klady : Dobrá hratelnost, záměrně nedokonalá grafika, smeče, multiplayer
  • Zápory : Málo zábavy pro jednoho hráče, monotónnost

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: NBA JAM pálí koše s tupými výrazy na obřích hlavách

Hide picture