Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Film Nebojte se tmy je hororem spíš pro začátečníky

Redakce

Redakce

16. 9. 2011

Guillermo del Toro se podepsal pod další snímek hororového žánru. Tentokrát se jedná o klasický motiv starého domu, který kromě nových majitelů obývají i stvoření nelidského charakteru. Budeme svědky nového Faunova labyrintu?

Kuk!, Zdroj: distributor filmu

Režisér Guillermo del Toro byl se svým Faunovým labyrintem (2006), filmem ze španělské občanské války na pomezí hororu a fantasy, zjevením. Originální výpravná koncepce mnohým vyrazila dech, a proto se od Nebojte se tmy, pod který se del Toro podepsal jako scenárista, očekávalo něco podobného.

Guillermo del Toro pochází z Mexika a v Hollywoodu se v roce 1997 prosadil hororovým sci-fi thrillerem Mimic. Pak začala jeho reřisérská hvězda strmě stoupat. Na svém kontě má například dva díly Hellboye nebo pohádkový horor Faunův labyrint. Peter Jackson si ho vybral pro režírování Hobita, ale nakonec kvůli nekonečným průtahům del Toro z projektu odstoupil.

A rovnou můžu říct, že se naděje nenaplnily. Je paradoxně možné, že kdyby del Torova spolupráce na snímku byla (neptejte se mě jak a proč) utajena, a tudíž by očekávání nebyla tak velká, dostal by snímek o chlup lepší kritiku. Špatný určitě není. Je ale jednoduše průměrný.

Bojíte se tmy?

První důležitá poznámka. Název Nebojte se tmy evokuje televizní seriál pro mládež, který kdysi dávno běžel na dětském kanále SuperMax pod názvem Bojíte se tmy?. Jednalo se o průměrnou televizní produkci pro teenagerovské publikum s prvoplánovými lekačkami.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/nebojte-se-tmy-dont-be-afraid-of-the-dark-2011/]

Nebojte se tmy nemá se seriálem pro mládež nic společného. Jak už bylo řečeno, je projektem Guillerma del Tora, jehož nejznámější dílo Faunův labyrint byla záležitost vizuálně dokonalá, film s neotřelým příběhem a imaginativní atmosférou. Faunův labyrint si ale sám režíroval. Zato režii Nebojte se tmy přenechal prakticky neznámému Troyi Nixeyovi, pro něhož je Nebojte se tmy celovečerním debutem. A to nejspíš nebyl dobrý nápad.

Ještě více ale trailer a první zmínky připomínaly Sirotčinec (2007) – zvláštní mexický horor zahalený do poeticky mysteriózního oparu, který byl del Torovu stylu velice podobný (a který mu mnozí mylně přisuzují). Bohužel, Nebojte se tmy se nemůže pochlubit ani atmosférou, ani originálním příběhem a dokonce ani hrůzyplným děsem. To už snad i na SuperMaxu bylo husí kůže víc.

Darujte zub

V zápletce nehledejte nic nového. Mladý pár (Guy Pearce a Katie Holmes) restauruje starý dům, ve kterém dočasně i bydlí. Přestěhuje se za nimi malá dcera z mužova předchozího manželství, Sally (Bailee Madison). Tátovu novou partnerku samozřejmě moc nemusí, a vůbec, v novém prostředí se jí ani trochu nelíbí, a z nudy a osamění tak začne prozkoumávat zákoutí domu a zahrady, až narazí na dosud neobjevený sklep. V tom sklepě žijí stvoření stará jako lidstvo samo, zlovolné příšerky živící se dětskými zuby a kostmi. A už nějaký ten pátek nemají co jíst.

Ohraný příběh nutně neznamená ohraný film. Místo originální poetiky, na kterou lákala del Torova značka v tvůrčím týmu, nám ale byl naservírován sterilní kousek, který sice netrpí stupiditou mnoha jeho hororových bratříčků, ale ani se nemůže pochlubit žádným velkým zážitkem.

Je totiž nudný. A především není skoro vůbec strašidelný. Zprvu sice buduje napětí docela slušně – to když k malé Sally vábivě promlouvají zpoza větrací mřížky tlumené hlasy -, ale v momentě, kdy se stvoření zjeví v celé své kráse, je po hororu definitivně. Scéna, kdy atakují Sally v zamčené koupelně, by mohla být krásně mrazivá (potenciál průsvitného závěsu ve stylu Psycha tu byl), místo toho z ní zbude jen pohled na pár hyperaktivních krysích skřetů tak, že by z toho s trochou nadsázky mohla být reklama na šampón.

Když malí přehrají velké

Ovšem dobrá reklama. Nixey naštěstí netočí laciným stylem. Bohužel ale příběh vypráví unaveně a ploše. Nelogičnosti v chování postav a jednotvárné dialogy pak už jen zatloukají hřebíček do pomyslné rakve. A jedná zalistěná podzimní zahrada náladu neudělá.

Očima Oldřicha Mánerta: Zajímavý námět utopený v nepadnoucí hravé imaginaci Guillerma del Tora. Snaha o pohádkovost v rovině scenáristické naráží na čistě hororové choutky debutujícího režiséra. Místo strachu jsou divákovi servírovány úsměvné scény, ve kterých hrají hlavní roli mluvící krysy s hrbem vyzbrojené roztodivnými kuchyňskými nástroji. Hlavní hrdinové se mohou podělat strachy, ale my tak nějak nechápeme proč. Stačilo by z prokletého domu odejít a bylo by po problémech. Bailee Madison se naštěstí zhostila tuctové role málomluvné holčičky s traumatem více než dobře a s přehledem přehraje své dospělé kolegy. Celková nevyváženost mrzí o to více, že po stránce technické se Troy Nixey předvedl více než dobře. Tmy se tedy raději bojte a počkejte si na kvalitnější hororovou podívanou.

Hodnocení: 2**

Největším pozitivem filmu je tak malá Bailee Madison, kterou jsem mohli letos vidět po boku Jennifer Aniston a Adama Sandlera v komedii Zkus mě rozesmát. Její Sally není ani cukrkandlovým frackem s přechytralými hlaškami, ani děsivým dítětem s nepřítomným pohledem a kruhy pod očima. Ano, je to samozřejmě abnormálně vyspělá holčička s pobledlou pletí, ale tvůrcům se povedlo trefit přesně do těch mezí, kdy to ještě nevyznívá trapně.

Scientoložky se tmy nebojí

Madison tak s přehledem přehrává svou filmovou macechu (z níž se samozřejmě stane ta nejmilejší maceška) v podání Katie Holmes, kterou mám (a při takových mdlých výkonech podobných tomu, jaký předvedla zde) asi pořád budu mít spojenou jen s Tomem Cruisem. Do třetice Guy Pearce, filmový tatínek a partner, naštěstí odvedl poměrně slušný výkon.

Pro děti málo infantilní (no dobře, málo kouzelné), pro dospělé málo děsivé, málo zábavné, málo chytré. Pokud ale běžné horory v kině nemůžete vydržet, je Nebojte se tmy dobrou alternativou takzvaně pro začátečníky. Smůla je, že del Toro už žádný začátečník není.

Nebojte se tmy (Don´t Be Afraid of the Dark)

Horor / Thriller
USA / Austrálie / Mexiko, 2010, 99 minut

Režie: Troy Nixey
Hrají: Katie Holmes, Guy Pearce, Bailee Madison, Jack Thompson, Julia Blake, Alan Dale

Hodnocení: 3***

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Film Nebojte se tmy je hororem spíš pro začátečníky

Hide picture