Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Netopýr se pouští do války se sovami. Soví tribunál zasedá

scott snyder: batman: soví tribunálŘíká se, že na každém šprochu je pravdy trochu. V naprosto strhující detektivce Soví tribunál se sami spolu s Batmanem přesvědčíte, že městské legendy jsou možná z většiny naprosté povídačky, ale občas se vyplatí je brát v úvahu.

Batman a Gotham – dvě věci, které k sobě nerozlučně patří. Batmana známe jako legendu tohoto města, jako někoho, kdo jej zná nejlíp a ví všechna jeho tajemství. A takto se vidí i sám Bruce Wayne. Gotham je jeho město a on je vysoko nad všemi, kteří v něm kdy žili.

Tenhle arogantní Batman, jakkoli je možná nesympatický, je základním kamenem příběhu. Nikdo není s městem více spjatý, nikdo není silnější, nikdo neví skryté pravdy, které on odkryl. I proto se vysmívá legendě o Sovím tribunálu, tajném společenství, které již věky vládne Gothamu ze svého hřadu, jenž z žuly a vápence je jen.

Batman je přesvědčen, že kdyby něco takového existovalo, on už by to přece dávno zjistil. Říkanku, která se příběhem táhne jako temný stín, bere jen jako vzpomínku na dětství. Případ, který je od začátku podivný a kde se objevuje jeden signál za druhým, bere s chladným odstupem. Neustálé podceňování soupeře se mu ale může stát osudným.

Scott Snyder
Scénárista pracující jak pro DC, tak Marvel. Velmi úspěšná byla jeho povídková sbírka Voodoo Heart. Krom zásahu do Bažináče ho čeští čtenáři můžou znát díky knize, která nedávno vyšla u BB/art a to Americký upír.

Scott Snyder se do Batmana pořádně pustil – dal mu novou mytologii, Batcave (s ultramoderním vybavením), novou stránku Bruce (ještě chladnější a odtažitější než doposud!) a především protivníka, který mu nejen stačí, ale dokonce ho možná převyšuje.

Příběh je skvěle promyšlený a tempo se ani na vteřinu nezastaví. Více a více nabírá rychlost a přinese vám nejeden infarktový stav. Ačkoli je míra akčnosti hodně vysoko, mnohem zajímavější je psychologická hra uvnitř Bruce.

Především část Předstup před Tribunál je opravdu něco. Stejně, jako si Snyder pohrává s Batmanem, pohrává si i se čtenáři. Stránky se protáčejí a zoufalství Batmana s pokřivenou myslí se na vás přenese a rozleze jako zimnice.

Když je Batman na dně

Ve chvíli, kdy se jeho maska rozbije, připomíná Batman tak trochu Two Face – ne ani tolik podobou, jako spíš vnitřním rozerváním. Je ještě stále Batman: silný, nezlomný, naprosto rozumný? Anebo už převážila lidská stránka, plná pochyb, podléhající hře s myslí a vyčerpání fyzického i psychického rázu?

Snyder si celý příběh pečlivě promyslel a drží jej pevně v rukou. Kresba, která mu k tomu napomáhá, se tak trochu drží mainstreamové podoby superhrdinských komiksů a zároveň přináší temnotu a úzkost. Lze to popsat jako starou věc v novém kabátu. A velmi povedená a zajímavá je vedle tradičních skic ukázka scénáře úplně na konci komiksu.

obalka scott snyder:batman:sovi tribunal

Většina lidí o Batmanovi něco ví – jako ikonická postava DC Comics se vetřel i do podvědomí lidí, kteří jinak každý svazek jeho příběhů nehltají. Znalost minulosti je u Sovího tribunálu jasnou výhodou, avšak není přímo nutností.

Samozřejmě, čím více o Temném rytíři víte, tím více si užijete nenápadnou a přitom jasně promlouvající symboliku minulosti. Pokročilí nováčci si komiks užijí také a navíc v nich nejspíše vzbudí potřebu vědět víc, jít hlouběji. Jedno přečtení zcela jistě nestačí na to, abyste si Bruce užili do posledního zašustění křídel.

Soví tribunál je mrazivá detektivka s prvky thrilleru – možná až hororu. Snad to nebude rouhání, ale je to Batman, který má nakročeno k Batmanovi ve stylu Alana Moorea či Franka Millera. O to rozhodně nechcete přijít. A naštvaný výkřik, který bude provázet snad každé zaklapnutí první knihy, slyším až sem!

Název v originálu: Batman: The Court of Owls
Český název: Batman: Soví tribunál
Scénář: Scott Snyder
Kresba: Greg Capullo
Překlad: Štěpán Kopřiva
Obálka: Greg Capullo & FCO
Počet stran: 176
Vazba: Vázaná s přebalem/paperback
Rozměry: 170 × 258 mm
Vydal: CREW, Praha 2013
Doporučená cena: 669/449 Kč

Hodnocení: **** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Netopýr se pouští do války se sovami. Soví tribunál zasedá

Hide picture