Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: NFS Most Wanted originalitou neoplývá, závodníky ale potěší

Zdeněk Král

Zdeněk Král

3. 11. 2012

Očekávaná novinka od Electronic Arts vyvíjená pod taktovkou zkušených Criterionů touží po úspěchu a láká na akci a zábavu. Čtěte recenzi na Gamezine.cz

Krásně vymodelovaná auta a noha nonstop na plynu. Need for Speed se vrací. Zdroj: Oficiální stránky hry

Po velmi úspěšném remaku Need for Speed: Hot Pursuit dostali vývojáři v Criterion Games za úkol předělat do moderního hávu díl Most Wanted.

Když v posledních týdnech vycházely trailery, dělali jsme si z novinky trochu legraci. Na videích se totiž objevovaly záběry, které jako by z oka vypadly Burnoutu a právě Hot Pursuitu. Přesto jsme byli natěšení, obě hry totiž byly parádní a jejich kombinace byla předzvěstí výborného podzimního závodění.

Burnout Paradise 2 v krásné grafice

Od prvního usednutí za volant nebo klávesnici cítíte, že jste zase obklopeni atmosférou Paradise City. Během závodů prorážíte billboardy a bezpečnostní brány, tenhle most s tímhle skokem a tuhle táhlou zatáčku v horách jste už taky někde viděli, a místo šipek přidáváte plyn klávesami A a Y (což si samozřejmě můžete přizpůsobit, dejte jen pozor na rozložení klávesnice, review verze hry americky prohazuje Z a Y).

Nepřehlédněte VIDEO: Turret z Portalu 2 vám posvítí na stůl. Hračka dokonce mluví

Auta jsou ale na rozdíl od Burnoutu licencovaná. Má to tu výhodu, že si zajezdíte v Lamborghini, zapomenout ale můžete na šílené bouračky, kdy z vozidla zbyde zmačkaný plech o rozměrech 1 × 1 m. Pěkný model poškození ale ve hře je, takže v tomhle jí nic nevytýkáme.

Grafika je nádherná. Už dlouhé roky vypadají závodní hry k světu, Most Wanted není výjimkou a těšit se můžete na perfektně vytvořená auta, působivé detaily (a to i u silnic okolního světa), střídání dne a noci, a sice stále stejná, neoriginální a pitomá, ale už trochu lépe vypadající auta okolní dopravy.

Crashed, crashed, crashed a zase crashed

Trochu rozpačité je ovládání. Burnout byl dost arkádovitý, ale přirozený; půl závodu jste autem brousili stěnu. V Hot Pursuitu jste zase smýkli zadkem do boku a na jeden zátah projeli zatáčku rychlostí zvuku, ani jste nemrkli.

V Most Wanted se autům moc zatáčet nechce a budete se taky muset naučit smykovat (ťuknete do Y, žádná tragédie). Přesto se vám mnohokrát stane, že se netrefíte do správné zatáčky, budete muset otáčet auto o 270° (tragédie) nebo narazíte do rohu a budete muset počkat, až vás hra resetuje doprostřed silnice.

video
play-sharp-fill

Bourat budete hodně, protože soupeři nečekají, a prostě a jednoduše musíte jezdit rychle. Hra trošku podvádí, takže v tomhle případě skoro nehrozí, že byste soupeře po pár zatáčkách nedostihli, bouračka zřídkakdy znamená prohru. Funguje to i naopak, ale s tím se u arkády tak nějak počítá, nechat soupeře kilometr za sebou není zábava.

Překvapivě náročná, ale to je dobře

Trochu šokující je obtížnost, nenašel jsem navíc nikde možnost přizpůsobení. Ze závodních her jsem naposledy testoval F1 2012, a když mě protivník v Most Wanted i při pátém pokusu předjel na posledních stech metrech, ještě jsem rád zavzpomínal na neovladatelné formule.

Jakmile si však osaháte trochu rozpačité ovládání a vrhnete se do víru závodění, rychle si zvyknete a hra náležitě zarkádovatí.

Ve výsledku ještě budete rádi, že je Most Wanted trochu výzva, na světélkující neprostupné bariéry v zatáčkách, které jistě znáte z dávných dílů série, budete s láskou vzpomínat jen prvních pár závodů.

Chybička se vloudí, naštěstí málokdy

Hra nepadá, nedělá problémy, volby v menu jsou celkem přehledné a technické zpracování je na vysoké úrovni. Přesto se najde pár chybiček.

Když konečně vyhrajete ten příšerné náročný závod s „bossem“ ze seznamu nejhledanějších závodníků, můžete získat jeho auto tím, že ho „odrovnáte“. Když se během pronásledování srazíte s civilní dodávkou a soupeř ujede, ještě to překousnete, protože je to vaše chybu. Když ale během honičky sám od sebe spadne z útesu a už se neobjeví, máte chuť rozmlátit monitor.

Nepřehlédněte: Budík ve tvaru bomby vás zaručeně probere. Můžete ho ale včas odjistit

Některé hrátky s policií taky končí překvapivě. Nepřátelské muže zákona natlačíte do zdi, v zatáčce do nich řádně šťouchnete, když se převrátí na střechu… a „odrovnaní“ kupodivu skončíte vy.

Jsou to ale výjimky, a jak se tak budete projíždět v krásném autě bláznivým městem, rychle je hře odpustíte.

Verdikt

Need for Speed Most Wanted zaujme hlavně tím, že je jiné než ostatní díly série. Má svoje mouchy, například ovládání a obtížnost, ale vyvažuje to zábavnou hratelností. Burnout i Hot Pursuit byly ve svých kategoriích špičky a Most Wanted si z nich bere mnoho dobrého, ale na vrchol nedosáhne.

Přesto nabídne mnoho hodin zábavného ježdění a sérii rozhodně nedělá ostudu.

Hodnocení: 80 %

Klady: licencovaná auta, otevřené město, krásná grafika, nehoda neznamená automaticky prohru

Zápory: ovládání, obtížnost, pár nepříjemných bugů

Co by se nám líbilo: volba obtížnosti, tuning (ano, opravdu), víc druhů závodů, rozsáhlejší singleplayer, odolnější auta

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: NFS Most Wanted originalitou neoplývá, závodníky ale potěší

Hide picture