Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: NHL 12 přináší odporný reprezentační dres a Jágra ve Philadelphii

Marek Jedinák

Marek Jedinák

12. 9. 2011

S koncem prázdnin již tradičně přichází další pokračování nekonečného vysavače šrajtoflí hokejových fanoušků. Jak dopadlo nejnovější NHL 12? Čtěte recenzi na Topzine.cz.

Nové NHL 12 slibuje změny hlavně v herní fyzice a ještě realističtější herní zážitek. Zkrátka to samé, co každý rok, Zdroj: distributor hry

Stejně jako rok minulý a předminulý přichází s koncem prázdnin také nové pokračování nikdy nekončící série NHL, a opět pouze na herní konzole. Dvanáctka se snažila ještě před vydáním upozornit především na výrazné změny v herní fyzice a vyšší vzájemné interaktivitě mezi hráči a brankáři. Jedná se pouze o plané sliby, nebo dokonalou simulaci hokeje pro líné, pivně založené a dobře vykrmené Čechy?

Čtěte také: Na smrti hokejistů se přiživují hyeny. A Češi pláčou a pláčou!

Základním neduhem celé série NHL je vlastně neustálá kritika týkající se pouze minima změn. Jde to však vůbec jinak? Nehledě na drobné kosmetické úpravy, kterých si hráč na první pohled nemá šanci všimnout, je zde již tradičně aktualizovaná soupiska hráčů.

Z KHL se vrací Jaromír Jágr a z propadliště dějin Winnipeg Jets, hokejový klub nucený kvůli finančním problémům migrovat do jiného města. Jednou z novinek je v zámoří neskutečně populární Winter Classics, hokejové utkání pod širým nebem.

Troufám si tvrdit, že pro středoevropana jde však pouze o drobnou změnu, která potěší pouze skalní fajnšmekry. Neustále mám nutkání se ptát, jestli nebyla implementována jen kvůli dalšímu křížku na seznamu s novými změnami.

Fyzika válí

Z KHL se vrací Jaromír Jágr. Je to dostatečný argument pro koupi hry?

Nejpodstatnější novinkou je již zmíněná vyšší míra interakce mezi jednotlivými postavami. Každá drobná srážka hráčů je skutečně znát a hráč má pocit okamžitého feedbacku. Hráči automaticky nezpracovávají každou přihrávku a mnohem vyššího významu nabyly dorážky a hra v brankovišti. Fyzické proporce hokejistů hrají zcela klíčovou roli a již po několika chvílích hráč pozná značný rozdíl mezi pápěrkou útočníkem a řezníkem z obrany.

RECENZE: Klávesnice Logitech K750 funguje i bez baterek. Frčí totiž na světlo!

Několik inovací doznali i brankáři. Ti do hry zasahují mnohem aktivněji a na rozdíl od předchozích dílů nepůsobí vůbec staticky. Konečně se tak nepohybují nepřirozeně prakticky pouze ve čtyřech základních směrech, ale vyvolávají iluzi skutečných živých postav. Drobné detaily, kterých si hráč v prvním plánu nemůže všimnout, posouvají celou sérii mnohem blíže reálnému hokejovému zážitku.

Nově se mohou zapojit dokonce i do bitek. Právě strážci svatyně jsou jednou z nejcitelnějších a nejpodstatnějších změn. Ačkoli se tato novinka může zdát pouze marginálním zlepšovákem, jde o element, jemuž se daří společně s novým kontaktním systémem vytvořit mnohem uvěřitelnější prostředí kluziště.

Skvěle vypadá také vhazování. Hráči se do sebe zaklesnou a souboj o kotouč je skutečný boj.

Kam kráčíš, NHL?

Grafika zůstává prakticky stejná, bohužel však v současné době prakticky vůbec nedostačuje. Vzhledem k velké vzdálenosti a malému počtu polygonů by hra mohla na novém enginu vypadat fantasticky dokonce i na konzolích. Jak by asi vypadalo NHL 12 na enginu ze hry Crysis 2? Jisté je, že pokud další ročník nabídne opět už tisíc let starý vzhled, koupí si jej opravdu jen málokdo.

Čtěte také: V Rusku vzlétl létající automobil. Sestrojil jej místní důchodce!

O něco lepší je optimalizace hry, konkrétně ve verzi hry pro Xbox 360. Vzpomínáte na trhané animace hráčů radujících se ze vsítěné branky? Teď už je to konečně lepší a hráč nemá pocit, že hraje na počítači typu 386.

Oslavování gólů je v novém NHL mnohem plynulejší.

Konečně jde po téměř dekádě s hráčem vyrazit plexisklo v Arťuchinově stylu. Tahle vychytávka bohužel fungovala již ve starém dobrém NHL 2000, doposud asi nejlépe hodnoceném dílu série. Hra tedy opět míří blíže k simulaci. Otázkou však je, kde je pomyslná hranice, kdy už bude realistických prvků příliš? Co když arkádové pojetí vyhovuje hráčům mnohem více?

Čtěte také: Vybrali jsme devět nejnásilnějších her. Močí se v nich na lidi a dusí sáčkem!

Změna v mezinárodním systému turnaje se bohužel opět nekoná a hráči na ledě působí v naprosto nechutných generických dresech. Většina Čechů však na rozdíl od NHL holduje právě mezinárodním kláním. Chápu, že licence je drahá, ale copak je nutné nedostatečný budget řešit odporným hábitem s pouze  měnící se vlajkou na bílém poli?

Staň se legendou

Novým herním módem je Be A Legend. Hráči se mohou vcítit do kůže některého ze slavných velikánů hokejové historie typu Wayna Gretzkyho nebo Maria Lemieuxe.

Bohužel je maximálně odfláknutá. Ve své podstatě jde jen o kopii módu Be A Pro. Historičtí velikáni se zařadí na aktuální soupisky týmu, takže jejich pouť za slávou působí extrémně nevěrohodně a jasně to prozrazuje jejich jediný účel, marketingový tah. Copak nebylo možné vytvořit postavy s neutrálními tvářemi? Stačí jim přeci jen dát původní jména.

Alespoň je na rozdíl od fotbalu FIFA 12 ve hře obsažena také česká extraliga.

Verdikt

NHL 12 oproti svým předchůdcům přináší o něco větší porci změn, byť velkou část pouze těch opravdu málo znatelných, kosmetických. Je zase o něco blíže realitě a pomalu balancuje na perfektně vystavěné hranici mezi simulací a arkádou. Opět nejsou k dispozici oficiální reprezentační dresy, a nový mód Be A Legend je jen drobným odvarem původních očekávání.

Pokud v příštím dílu nedojde k výraznějším grafickým změnám, nemá série příliš mnoho šancí.

Hodnocení: 80 %

  • Klady: Realističtější zážitek, věrohodná fyzika, propracovaní brankáři
  • Zápory: Malé množství změn, zpackaný mód Be A Legend

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: NHL 12 přináší odporný reprezentační dres a Jágra ve Philadelphii

Hide picture