Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Ocelová pěst. Jak Wolverine seřezal Transformers

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

8. 11. 2011

Robotí filmy prostě a jednoduše válí. Transformers do kin nalákali, i přes svou kvalitativní nevyrovnanost, nezdravé množství diváků. Na tomto trendu se snaží svézt i Ocelová pěst s Wolverinem v hlavní roli.

Před čtyřmi lety vtrhli na filmová plátna obři roboti. Pod vedením akčního boha Michaela Baye se z Transformers stal malý kult, který zejména svým prvním dílem dokázal, že čistokrevné letní blockbustery stále mají prostor pro vývoj. V dílech následujících se naneštěstí projevila megalomanie páně režisérova. Svižný příběh tak přebila snůška prvoplánově opulentních scén bez duše. Pochybné kvality ale nezabránily absolutnímu komerčnímu úspěchu.

Shawn Levy má v Hollywoodu pověst komerční jistoty. S kvalitou jeho filmů už je to o něco horší. Rok co rok chrlí podprůměrné, až teroristicky strašné snímky typu Noc v muzeu nebo Růžový panter. Ocelová pěst je tak světlým bodem v jinak černočerné režijní kariéře.

Na vlně zájmu o snímky s celou řadou robotích i nerobotích hrdinů se snaží svézt také nejnovější počin režisérského outsidera Shawna Levyho s názvem Ocelová pěst.  A paradoxně nechává kvalitativně své větší bratříčky daleko za sebou.

Budu sledovat, jak mě sleduješ, Zdroj: distributor filmu

Dvacet let v budoucnosti. Futuristické technologické vize se nekonají. Na pokrok doplatilo jen několik málo odvětví lidské činnosti, ke kterým patří i box. Lidské soupeření plné testosteronu nahradily souboje robotích borců na dálkové ovládání. Bývalý šampion Charlie Kenton se tak chtě nechtě musel přesunout za provazy a jeho kariéra pokračuje ve spojení s plechovými svěřenci. Cesta outsidera na boxerský vrchol může začít. Zavání to všechno hromadou klišé, že?

Vztahy místo laciné snahy

A závan je to vskutku pravdivý. Dokonce se dočkáme i rodinných hodnot. Synek, o kterého se hlavní hrdina od narození nestaral, se přihlásí o slovo a rozehřeje srdíčko dosud chladného a namyšleného tatíka. Zní to až podezřele hřejivě s jasným cílením na peněženky geeků a rodičů malých prcků.

Těžko ale čistému žánrovému filmu vyčítat přemíru klišé. Práce s nimi je totiž vždy základním kamenem úspěchu. Boxerské filmy na nich prostě a jednoduše musí stavět. Představte si čtvrtého Rockyho bez ikonické tréninkové pasáže ze Sovětského svazu. Celkem nuda, že? A přesně s takovými stylistickými prvky pracuje i Ocelová pěst.

Máme zde outsidery. Jak hlavního hrdinu, který byl dříve prvotřídním boxerem a moderní pojetí soubojů mu příliš nevoní, tak outsidera robotího, nalezeného na skládce. Příběhová kostra je předvídatelná, ale nikdy nepřekročí hranici trapnosti. Vzestup z okresního přeboru až k zápasu s nepřemožitelným šampionem skvělým způsobem dráždí zažitá schémata subžánru.

Očima Pavlíny Nouzové: Boxerské filmy o nejslabším, který přepral nejsilnější, byly vždycky patetické. A i v Ocelové pěsti brečí celá rodina. V hlavní roli jsou ale mocné svaly Hugha Jackmana, jeho sympaťáctví a netradičně milý dětský hrdina. Kdybych byla na základce, budu absolutně nadšená. Takhle to je příjemný blockbuster, který díky bohu není 3D.

Hodnocení: 4****

Na rozdíl od několikrát zmiňovaných Transformers Levy netlačí do popředí plechové borce a technologickou preciznost, spíše se soustředí na vykreslení vztahů mezi otcem a synem, popřípadě jejich boxerským svěřencem. Ano, i hromada plechu, která nemluví, má svou duši. Na příběhový základ je pak precizním způsobem navěšena celá řada, možná trochu prvoplánově stylových cingrlátek.

Gradujeme do pláče

Vizuální vymazlenost je samozřejmostí, překvapivá je vyváženost, s jakou Levy pracuje při samotných boxerských zápasech. Nedočkáme se načančané přepálenosti, ale bezchybného načasování zpomalovaček podpořených údernou hudební složkou. Navíc skvěle dávkovaných a gradovaných. Faktor stylovosti závěrečného duelu eskaluje téměř dvacet minut, ani na okamžik nenudí a dokáže stále překvapovat.

Příprava před posledním kolem

Bez přesného hereckého obsazení by to samozřejmě nešlo. Hugh Jackman se do role trochu namyšleného floutka, který ale má citlivou duši, hodí více než skvěle. Jeho charakter pak vynikne o to více, že je v podstatě středobodem celého příběhu. Levy na něj chytře sází a bezezbytku se mu to vyplácí.

Z Ocelové pěsti čiší láska všech zúčastněných k boxerskému žánru. Jen málokoho by napadlo, že film o zápasení robotů se bude směle řadit vedle žánrových klasik typu Rocky nebo Zuřící býk. Samozřejmě na to jde trochu komerčnějším způsobem, není to ale vůbec na škodu. Blockbusterů, které mají srdce, se totiž v posledních letech příliš neurodilo.

Ocelová pěst (Real Steel)

Akční / Drama / Sci-Fi
USA, 2011, 127 min

Režie: Shawn Levy
Hrají: Hugh Jackman, Evangeline Lilly, Kevin Durand, Hope Davis, James Rebhorn, Anthony Mackie, Karl Yune

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ocelová pěst. Jak Wolverine seřezal Transformers

Hide picture