Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Odhalení Daredevila s sebou přinese neštěstí, které se nedá odvrátit

Jan Šuška

Jan Šuška

18. 2. 2013

Tato kniha je rozloučením scénáristy Briana Michaela Bendise s Daredevilem. Vytvořil strhující příběh, ve kterém se oficiálně provalí hrdinova identita, o níž se mohlo zatím jenom spekulovat. Součástí knihy jsou i další příběhy s tímto hrdinou.

Začátek děje se odehrává ve sklepních prostorech kostela, do kterých lidé přišli debatovat o Daredevilově roční vládě nad městem. Spolu potom rozpitvají své tajnosti a popisují setkání se samotným hrdinou.

Následuje Kingpinův plán, jak dostat za mříže Daredevila pomocí své dohody s FBI. Další příběh s názvem Co kdyby Karen Pageová přežila vypráví o tragédii a pomstě. Poslední je příběh Punishera, ve kterém se objeví Daredevil a Spider-Man.

Brian Michael Bendis
Je americký komiksový scénárista a bývalý umělec narozený 18. srpna 1967 v Clevelandu. Získal uznání kritiků včetně pěti cen Eisner Awards, které jsou v komiksovém průmyslu ekvivalentem Oscara. Jeho činnost je zakotvena ve světě Marvel, kde pracoval například na sériích Spider-Woman, Ultimate Spider-Man, Avengers a Daredevil.

V prvním příběhu Desatero pro čtenáře může být děj zajímavý tím, že v něm hrdina sehraje jen malou roli a bude na něj nahlíženo očima obyvatel Helľs Kitchen (sousedství Manhattanu v New Yorku). Jejich výpovědi jsou inspirovány desaterem přikázání z bible.

Pokud jste byli zvyklí na vysokou kvalitu Bendisového stylu vyprávění, tak vás tato kniha určitě nezklame. Dá se říct, že se dvojice Brian Michael Bendis a Alex Maleev  vyrovnala legendárním tvůrcům Daredevila, Franku Millerovi a Klausi Jansonovi.

Poutavé jsou i Murdockovy listy, údajné spisy o hrdinově životě, které jej mají usvědčit u soudu. V příběhu sehraje klíčovou roli Wilson Fisk alias Kingpin, kterého můžete dobře znát z komiksů o Spider-Manovi.

Také se na scéně objeví dvě bývalé přítelkyně hrdiny, Black Widow a Elektra. Nechybí ani hlavní nepřítel Bullseye, který začne parádní rvačku s Daredevilem a Elektrou. V příběhu vystupuje i hrdinova bývalá žena, která se k němu chce vrátit do pelechu.

Tento příběh, v Americe vydaný roku 2006, končí opravdu jako ze života normálního člověka a ne superhrdiny. Mohl žít na útěku, jenže se vrátil do soudní síně dobrovolně. Svým způsobem se odsoudil sám.

Následuje krátký komiks z roku 2004, na kterém s Bendisem spolupracoval Kevin Smith. Zajímavý a krutý příběh jedné hrdinovy lásky, který končí pomstou. Opět se v něm hrdina objeví u soudu.

Konec dobrý, všechno dobré…

Kresba je realistická, výrazná a zajímavá. Její jedinečnost spočívá právě v jeho fotorealismu a osobité stylizaci výtvarníka. Právě to dodává komiksu potřebnou atmosféru.

Barvy měl na starost Dave Stewart, který si liboval ve žlutých a tmavých odstínech. Na překladu vás možná zamrzí, že jsou sprostá slova psána v hatmatilce.

Noir z Bulharska? Proč ne!

Na konci knihy najdete tři díly Ultimate Marvel Team-up z roku 2001, ve kterém figurují Spider-Man a Punisher. Skvělý děj o Punisherově vykonávání spravedlnosti a o jeho pomstě. Zajímavé je, že tyto tři komiksy kreslí Bill Sienkiewicz, který si s tužkou pohrál více než Alex Maleev.

Závěrem se dá říct, že čtvrtá kniha Muže beze strachu vás osloví i pokud tohoto hrdinu neznáte. V komiksu jsou všechny potřebné informace, a budete seznámeni i s jeho začátky. Skvělý dospělý příběh v noir stylu je doplněn realistickým ztvárněním bulharského kreslíře. Milovníkům Marvel komiksů a Daredevila můžu vřele doporučit.

Originální název: Daredevil Omnibus #4
Český název: Daredevil: Muž beze strachu #4
Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Alex Maleev
Překlad: Tomáš Jeník
Počet stran: 384
Vazba: pevná, vázaná
Rozměry: 160x235mm
Vydal: BB/art, 2013
Doporučená cena: 990 Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Odhalení Daredevila s sebou přinese neštěstí, které se nedá odvrátit

Hide picture