Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Osmí Živí mrtví vám ukážou, co znamená být Zrozen k utrpení

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

23. 8. 2013

robert kirkman:zivi mrtvi zrozeni k utrpeniPodobně jako předchozí díl, i tentokrát název sešitu (s pořadovým číslem osm) vlastně reprezentuje veškerý děj. Pokud si myslíte, že Kirkman už vytasil všechna svá esa, jste na omylu. Tento díl můžete brát zároveň jako přehled všemožných podob utrpení.

Dost bylo klidu, dost bylo noření do psychologie postav. Tenhle díl Živých mrtvých bude bez diskuze jedním z nejpřelomovějších a možná zároveň nejzatracovanější v celé sérii. Guvernér již našel Ricka a jeho rodinu ve vězení a jde si pro ně. Čeká vás více jak sto stran akce, během kterých půjde jen o to, jak se ubránit, a především o přežití.

Ačkoli se od začátku snažil Robert Kirkman celý koncept svého komiksu odlišovat od ostatních knih a filmů se zombie tématikou, nakonec něco takového přijít muselo. Krev, bolest, slzy, smrt – to vše nahuštěno bez oddechu a bez slitování.

Robert Kirkman
Americký komiksový scenárista. Píše pro vydavatelství Image Comics a Marvel Comics. Přispíval třeba do komiksů Avengers, Captain America, Fantastic Four nebo Marvel Zombies. A na zombies také postavil svou kariéru: jeho Živí mrtví jsou jedním z nejznámějších komiksů současnosti, dočkali se i seriálového zpracování.

Jistě, mnozí čtenáři budou zklamaní, protože zde poprvé se Kirkman uchýlil k pravému masakru, který zombie látku provází. Odklon od dramatického, přesto vcelku nenásilného vyprávění ke krveprolití a bezmyšlenkovitému boji je do určité míry překvapením, protože v této sérii jsou čtenáři zvyklí na něco jiného.

Masakr: ano nebo ne?

Ale z celoplošného pohledu byla tato změna nutná. Bylo třeba řadu ozvláštnit, pozměnit, přinést více akce a připravit si půdu na další díly, které se nepochybně vrátí k primárnímu žánru, kterým je psychologické drama. K dobru také Kirkmanovi nutno přičíst to, že dokáže své čtenáře stále překvapovat a jedním sešitem zcela proměnit obraz o svém příběhu.

Hlavním motivem, kterým se Živí mrtví ale stále odlišují od podobných počinů a zároveň sešity spojují je, že zombies nejsou v hlavní roli. A v tomto díle to platí dvojnásob: dlouhodobá stavba zombies pouze jako kulisy zde dosahuje svého vrcholu. Největší bolest si opět způsobí přeživší mezi sebou.

obalka robert kirkman:zivi mrtvi zrozeni k utrpeni

Kirkman se stále soustředí na život těch, kteří přežili a svůj post-apo svět staví jen na jejich jednání. Snaha začít nový život nebo lépe řečeno vrátit se k tomu původnímu je v komiksu jasně dominantní a zombies, kteří jsou pomalí a neohrabaní, jsou vlastně jen malou překážkou.

Každý, kdo je naživu, je nepřítel

Největším problémem jsou tedy ostatní lidé, kteří katastrofu přežili a snaží se myslet především na sebe. Během krize, která postihne tento díl, se tak ukáže, kdo jaký má charakter. Autorova sociální sonda je neměnný prvek, jenž dělá komiks zajímavým a přitažlivým. Odlišné zpracování vymykající se z rutinních zombie řežeb tak nemůže ohrozit jeden jediný díl v řadě, který je oproti ostatním násilí plný.

Aby nebyli ošizení ani ti, kteří zombies mají rádi a čtou komiks především kvůli nim, připravil si kreslíř Charlie Adlard několik velmi chutných detailů, které je dozajista zasytí. Celkově dostal v této části větší prostor k ukázce toho, co umí. A zjevně mu to sedí. Kresba je dynamická a důraz na detaily je vypilován na maximum – někdy až příliš.

Další autorovo plus je bezesporu talent dramaticky ukončit sešit. I tentokrát se dočkáme velmi působivého cliffhangeru a další díl bude očekáván stejně nedočkavě jako ty předchozí. Každopádně klidu bylo dost, teď se připravte na smutnou smršť a slzy. Musíme však doufat, že jednou slzy uschnou a po dlouhé noci přijde nadějné ráno. Pravděpodobně budeme dlouho držet smutek a bude trvat, než se spolu s Rickem ze všech ran osudu zotavíme, ale v tomhle světě musíme rychle zapomínat.

Název originálu: The Walking Dead #8: Made to suffer
Český název: Žíví mrtví #8: Zrozeni k utrpení
Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Charlie Adlard
Překlad: Martin D. Antonín
Počet stran: 144
Obálka: Charlie Adlard, Cliff Rathburn
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 257 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Osmí Živí mrtví vám ukážou, co znamená být Zrozen k utrpení

Hide picture