Menu
FANZINE.cz

Recenze: Parfém z dílny mistra Patricka Süskinda

Redakce

Redakce

30. 6. 2010

Román, jemuž dnes věnujeme pozornost, byl vydán před více než třiceti lety a záhy se stal bestsellerem. Jeho popularita neustále roste, a tak není překvapením, že se každoročně objevuje stále víc příznivců Příběhu jednoho vraha.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Děj je zasazen do Francie 18. století a pojednává o narození, životě a smrti hlavního hrdiny jménem Jean-Baptiste Grenouille. Zhruba na dvou stech stranách se odehrává příběh o člověku narozeném na smradlavém pařížském trhu mezi rybími vnitřnostmi, odstrčeném vlastní matkou, odevzdaném do sirotčince a ochuzeném o lidské teplo i lásku. Tento člověk, občas více stvoření než lidská bytost, má jednu velmi podivnou vlastnost, absenci vlastního pachu. Daná skutečnost zaujme o to víc, žepůsobí velmi kontrastně vzhledem k popisu hrdinova okolí na základě vůní a nejrozmanitějších pachů. Zřetelná disharmonie nutí číst řádek za řádkem a nenásilně, leč s každým slovem stále víc, vtahuje čtenáře do víru autorovy imaginace.

Jean-Baptiste Grenouille postupně objevuje vzácný dar, má nadmíru vyvinutý čich a zároveň je schopen uchovávat si v paměti tisíce různých vůní. Sbírá je, opájí se jimi, neustálé vyhledává nové a nové čichové podněty, až jednoho dne objevuje naprosto jedinečný zážitek – vůni mladého ženského těla. Její majitelku však musí zabít, aby z ní mohl ještě dlouho toto aróma nasávat. V touze naučit se zvěčňovat podobné vjemy nastupuje Jean-Baptiste učednickou dráhu u jednoho z pařížských parfumérů. A později…

„Věděl, že teď ovládá techniky, jak oloupit člověka o jeho vůni, a neměl zapotřebí, aby si to opětovně dokazoval. Pach člověka sám o sobě mu byl také lhostejný. Dovedl náhražkami dostatečně lidský pach napodobit. To, po čem toužil, byl pach určitých lidí: totiž oněch krajně vzácných lidí, kteří inspirují lásku. Ti byli jeho oběťmi.“

– Patrick Süskind: Parfém: Příběh vraha

Parfém: Příběh vraha je psychologickým dramatem, osobní tragédií člověka, který uchovává vůně jím zavražděných dívek. Má vizi, že jednou dokáže stvořit parfém, jenž zapůsobí na libovolnou osobu a svého majitele pak učiní pánem nad cizím vědomím. Ale dokáže případný úspěch vnést klid do hrdinovy mysli, spojit v cáry rozervanou duši, vdechnout život zkamenělému srdci?

Čtenáři se pravděpodobně rozdělí do několika názorových proudů. Jedni překřtí Süskindovu postavu na zrůdu, jiní se jeho konáním, složitým vnitřním světem nechají okouzlit, u dalších dost možná vyvolá lítost. Je stěží uvěřitelné, že by se román dočkal jednoznačného přijetí. Nabízí přece tolik různých emocí, pocitů a zážitků.

Dílo rovněž překvapuje množstvím stylů. Je zde surovost realismu, filosofické úkroky, romantické pasáže, snové cesty do fantazie. Parfém: Příběh vraha se čte velmi snadno, neunavuje a udržuje si čtenářovu pozornost dokonce i u popisných částí. Za zmínku stojí osobitá stylistika a krása slova, jež nám autor nabídne plnými doušky. Je třeba rovněž ocenit práci českých překladatelů, Jitky a Rudolfa Tomanových, kteří nám odkrývají kouzlo Süskindova obrazu ve všech jeho barvách a polostínech.

Knihu nemohu než doporučit, a to nejen pro jazyk, kterým je psána, ale též jako mini-studii fanatické mysli. Ne, nenechte se mýlit, autor rozhodně není originální. Takové antihrdiny najdeme u Dostojevského, podobnými povahovými rysy se zabýval i Nietzsche, avšak Süskindův Grenouille je v mnoha ohledech nový, jiný, pozoruhodný. Bylo by tudíž chybou přehlédnout poměrně útlou knihu za více než přijatelnou cenu.

Název originálu: Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders
Český název: Parfém: Příběh vraha
Autor: Patrick Süskind
Překlad: Jitka a Rudolf Tomanovi
Obálka: Robin Brichta
Počet stran: 208
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 × 200 mm
Vydává: Academia, Praha 2010
Doporučená cena: 119 Kč

Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Parfém z dílny mistra Patricka Süskinda

Hide picture