Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze Pc hry Assassins Creed Brotherhood. Poteče krev renesančních šlechticů

Martin Mašek

Martin Mašek

21. 3. 2011

Třetí díl série Assassins Creed je konečně přístupný i nám, zatvrzelým PC hráčům. Vyplatilo se čekání ? A bude nový díl skutečně přinášet něco nového, neokoukaného ?

Ezio se mění na krvelačnou mašinu Zdroj: Vydavatel hry

Mnoho bylo her, kde bylo v hlavní roli hlavně zůstat neviděn a neslyšen, ale jen málo z nich dosáhlo úspěchu a tolika pokračování jako právě Assassins Creed. Snad bude třetí díl stejně oblíbený jako předchozí díly.

Bez příběhu ani ránu!

Pro hráče, kteří Assassins Creed nehráli nebo zapomněli, rád připomenu příběh. Celá zápletka se motá kolem jakéhosi Desmonda Milese, kterého zajali Templáři, respektive nynější Abstergo Industries, a pod nátlakem ho přinutili připojit se k zařízení, které se jmenuje Animus. Toto zařízení dovolilo Desmondovi cestovat časem skrze vzpomínky svých předků, v prvním díle jako arabský vrah Altair Ibn La´Ahad, v díle druhém Ital Ezio Auditore de Firenze, a odhaluje pozadí odvěkého boje mezi Templáři a Assassiny o lidskou mysl a svobodu.

Desmond je jak se zdá jedinou spolehlivou spojkou mezi minulostí a přítomností. A dokázal v prvním i druhém díle najít bájný Piece of Eden, tedy česky, Kousek Ráje, konkrétně toho biblického. Odhalili jsme tím, že Ráj, jak je známý z Bible, není tak docela rájem, ale městem původních obyvatel Země, které si pak lidstvo idealizovalo jako bohy.

Asi není vhodný čas na návštěvu, že? Foto: Martin Mašek, Topzine.cz

V třetím díle se opět ujímáme osudu Ezia. A začínáme tam, kde druhý díl končil. Doslova. Ale i tak musíme začínat od začátku. Prvních pár minut jsou, jak káže trend moderních her, jen videa a in-game rozhovory, které krásně rekapitulují dosavadní Desmondovo trápení. Pak už ale nastupují klasické útěky po střechách a boj, na jaký jsme byli zvyklí v předchozím díle.

Co vlastně o příběhu prozradit dál? Ezio se po útěku z Říma vrací zpátky do Monteriggioni ke své rodině a užije si zaslouženého odpočinku a milé společnosti vybraných dam. Krásná idylka, ale bohužel pro Ezia to netrvá věčně, a malá Toskánská vesnička je záhy napadena a zničena armádou Borgiů. Ezio jako pravý hrdina nejprve pomůže vesničanům utéct, a až pak se stará o sebe. Ale to bohužel nestačí a mnoho lidí, včetně milovaného strýčka Maria, zemře a Eziovi a zbytku rodiny nezbude nic, než utéci z rozpadající se vesnice pryč.

Kdo by se vlka bál, když se vlk bojí mě..

Vzpomínky na Ezia jsou dobře prokládány i okamžiky ze současnosti a dostane se nám do ruky i Desmond, který se díky vzpomínkám dokázal naučit všechny Eziovi triky a pohyby a stal se z něj schopný assassin. Co čeká Desmonda a Ezia na jejich jistě strastiplné cestě se můžeme nechat překvapit.

Dějepis v obrazech aneb Leonadro by se divil

První Assassins Creed měl spojitost jen s Křižáckými výpravami a minimem historických osobností, druhý a třetí díl se kloní k historii trochu více, ale spíše jen postavami, nikoli událostmi. To dává velký prostor fantazii příběhotvůrců. Tím, že ACB navazuje na druhý díl, zachovává se většina postav. Z těch známějších: Nicollo Machiavelli, Lukrecia Borgia, Cezare Borgia, papež Rodrigo Borgia a Leonardo da Vinci. Historické události jsou dozajista utvořeny tak, jak bychom je mohli najít v dějepisné knize, což dává hře nádech reality. Leonardo jako minule zasáhne do příběhu více svými vynálezy.

Kromě hlavního příběhu, který je už tak dost dlouhý, provází hru i množství vedlejších úkolů a misí. Jako zpestření je to samozřejmě dobré, ale po čase už je to, upřímně řečeno, otrava. Ať už lezení po vyhlídkách a odhalování mapy nebo hledání truhlic se zlatem, anebo novinka – vraždy kapitánů stráží, zapalování věží patřící rodu Borgiů a úkoly u obchodníků, kteří pak poskytnou lepší vybavení. Nebo hledání ztraceného Brutova brnění.

Leonardův tank, a ano, skutečně si ho nenecháme

Asi nejlepší novinkou je osvobozování utlačovaných, kteří se následně potom přidají do vaší assassinské gildy a díky tomu už nebudete muset špinit svoje ruce krví, ale posílat vaše cvičené vrahy, aby špinavou práci udělali za vás. Můžete je libovolně cvičit nebo posílat na mise po celé Evropě. Za to dostanete vy peníze a oni zkušenosti. A je jasné, že čím víc zkušeností, tím lépe pro vás. Někdy je dokonce nezbytné, aby vám assassini pomohli, jelikož toho bude na vás moc.

Celou hru provází systém achivementů, kterých je dost, ale ne všechny se vám podaří získat. Další příjemnou vychytávkou je  systém výzev, kdy před začátkem mise, respektive vzpomínky, k plné synchronizaci paměti musíte splnit například zabití určenou zbraní nebo způsobem, neztratit ani bod zdraví, či nebýt spatřen.

Zbraně, peníze a kurtizány

To, co budete rozhodně dělat nejčastěji, je vraždit. A na to si rozhodně nevystačíte jen s nožem, vysouvací dýkou a mečem. Váš arzenál se postupně bude rozrůstat podle nalezených svitků nebo odehraných částí. Na výběr budete mít z několika desítek různých nožů, mečů, dýk, seker a klasické vybavení assassinů z minulých dílů: skrytá čepel, otrávená dýka, kouřové bomby a tak dále. Dokonce se dostanete i k vynálezům Leonarda da Vinci, které pak musíte beztak zničit.

..a pak sem tu kurtyzánu.. aneb partička hlavních hrdinů

Ale vše si budete muset koupit mnohdy za více zlata, než budete mít. Základní příjem bude vážně malý, ale postupem hry, kdy budete zapalovat věže Borgiů a obnovovat obchody, se bude váš příjem zvětšovat a nebudete mít problém. Dokonce můžete zlato i investovat do obchodů, a vydělat tak balík. Peníze můžete investovat i do Římských památek, renovovat viadukty a stavět nevěstince, zlodějské brlohy nebo zbojnické kasárny.

Konečně můžu nakopat zadek i TOBĚ, Hynku!!!

Třetí díl assassinských přinesl jedno velké pozitivum. Multiplayer. Konečně máme možnost se předvést i v PvP soubojích na ostří nože, nebo spíš na neviditelné nože, dle hesla Já to nebyl! Multiplayer v Assassins Creed má velmi jednoduchý koncept. Vyberete si vraha dle svého nejlepšího mínění a vrhnete se do mapy spolu s vašimi přáteli.

Každý z vás dostane za úkol někoho zabít. A tady se nejlépe zužitkují vaše schopnosti, jak splynout s davem, tiše nebo z dálky zabít, utéct, schovat se, prostě vše, co v singleplayeru potřebujete stále. A jediným smyslem je zavraždit co nejvíc cílů a co nejméně být sami zavražděni. Vlastně je to takový Deathmatch, ale lepší.

Verdikt

Assassins Creed Brotherhood toho ve finále přináší nemálo nového, ale i tak je rozhodně skvělou zábavou a rozhodně se vyplatí investovat a hru si prostě koupit. Bude vás to totiž přímo vražedně bavit.

Assassins Creed Brotherhood

Výrobce, Vydavatel, Distributor : Ubisoft

Žánr : Stealth/Akční/RPG

Platformy : PC, PS3, Xbox 360, DS

Doporučená cena : 999 Kč (PC)

Hodnocení : 75%

Klady :

  • multiplayer
  • kvalitní příběh
  • spousta spolubojovníků
  • ještě to nekončí

Zápory :

  • stereotypní vraždění
  • nic moc nového

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze Pc hry Assassins Creed Brotherhood. Poteče krev renesančních šlechticů

Hide picture