Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Persepolis v souborném vydání láká svou uceleností

Řekla bych, že většině komiksových fanoušků Persepolis neutekla – první díl, druhý díl, články, film… ale pokud se vám to povedlo, měli byste to rozhodně napravit! Všem lajdákům, co nemají chuť na „holčičí příběhy“, dává BB/art souborným vydáním tohoto komiksu ještě jednu šanci.

Persepolis je citlivá autobiografie íránské ženy, která vypráví příběh nejen svůj, ale i své rodiny, přátel, nepřátel a země, v níž se narodila. Styl, jakým Marjane Satrapiová vypráví, je vtipný, přitažlivý, zároveň se nebojí žádných témat – tudíž ani těch nepříjemných a bolavých.

Marjane Satrapiová
Marjane se narodila roku 1969 v Raštu (Írán), postupně se však stěhovala do Rakouska a poté do Francie, v které žije pořád. Jde snad o jedinou íránskou komiksovou autorku (rozhodně o jedinou známou). Mezi její komiksové knihy patří Persepolis, Šitíčko a Kuře na švestkách.

V první části je dominantním tématem politika a náboženství – fakt, že Marjane vše vypráví z pohledu malé holky, není na škodu, naopak ničím nezkalené dětské myšlení nabízí zajímavé hledisko pozorování. Život v totalitě je pro malé dítě těžko pochopitelný a Marjane se i přes velkou snahu všemu porozumět nedaří.

Druhá část, která začíná příjezdem čtrnáctileté Marjane do Vídně, na první pohled od politiky opouští a soustředí se spíše na ni, její dospívání v cizí zemi a první lásky. Někde hluboko v ní ji ale situace doma stále pronásleduje.

obalka marjane satrapi:persepolis

Zoufalý návrat domů a pokus nějak to přežít se ale nepovede a Marjane nadobro svou rodnou zem opouští. Na jednu stranu jde tedy o dětské, trochu bezstarostné líčení, a na stranu druhou o osobní, smutný a závažný příběh.

BB/art nejprve vydal tyto dva díly odděleně, nyní si můžeme dopřát celý příběh v jednou svazku. Už po vydání prvního dílu se ozvaly zlé jazyky, že souborné vydání by příběhu sedělo lépe. Je pravda, že Persepolis se čte jedním dechem a tento formát příběhu více nahrává.

Feministky jako (ne)cílová skupina

Do protikladu je zde postavena zrůdnost režimu, který tlačí na veřejnou sféru a intimní rodinné prostředí. Tato dvě pole se neustále prolínají a vzniká tak mnoho silných momentů, nad kterými později budete přemýšlet, ať chcete nebo ne. Autorce se daří poutavě vyprávět a především působit na své čtenáře.

Tento komiks se často spojuje s feminismem, emancipací žen a podobně. Postavy (především ty ženské) sice často zmiňují nezáviděníhodné postavení žen, ale je to dáno především atmosférou a oblastí, ve které se větší část knihy odehrává.

Je třeba říci, že komiks nemá nijak silně feministické vyznění. Z příběhu není cítit nechuť k mužům a způsobům, jak se chovají k ženám, ale spíše odpor k jakékoli diktatuře, která se snaží omezovat všechny lidi, ať už ženy nebo muže.

Jak to všechno vlastně bylo?

S kresbou autorce vypomáhal David B., francouzský komiksový autor Padoucnice. Jeho vliv je na jednoduché, srozumitelné kresbě znát, ale není třeba okamžitě zbrojit proti kopírování. Satrapiová jeho styl do jisté míry možná převzala, současně ale do komiksu vkládá velkou část sebe a na formě kresby je to znát.

Autobiografické komiksy jsou v poslední době zvláště ve Francii vcelku populární a vzájemná inspirace u jednotlivých autorů je pochopitelná. Pokud bychom měli Persepolis vytýkat opisování, museli bychom se vydat dál než k Davidovi B. a dále než k Mausovi Arta Spiegelmana. Persepolis nekopíruje, ale pokračuje v tradici těchto komiksových autobiografií – či lépe řečeno zpovědí.

Persepolis nabízí zajímavý pohled na zem, o které asi většina lidí zase tolik neví. Válečné běsy, revoluce a smrt mučedníků jsou prokládané ironickým komentářem autorky, která se pokouší najít si vlastní místo k životu bez všudypřítomného diktátu. Rozhodně by vás nemělo odradit, že je autorkou žena. Tenhle komiks totiž rozhodně není určen jen něžnému pohlaví – a třeba se mužská část čtenářů dozví nějaké triky, jak na to.

Původní název: Persepolis
Český název: Persepolis
Scénář a kresba: Marjane Satrapiová
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Marjane Satrapiová
Vazba: Vázaná
Rozměry: 237 x 165 mm
Počet stran: 344
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Persepolis v souborném vydání láká svou uceleností

Hide picture