Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Pikantní a brutální. Manga Gantz je jako Pandořina skříňka

Jan Šuška

Jan Šuška

17. 10. 2013

Hiroya Oku: GantzPokud se nová manga z japonské řady dostala až k vám, raději ji rychle někam zahoďte. Tento komiks vás zkazí a už nikdy nebudete jako dřív.

Mladý student Kei Kurono a jeho známý Masaru Kató přišli při záchraně bezdomovce v metru o život. Po smrti se záhy ocitají v pokoji s cizími lidmi a s masivní černou koulí, která jim dá do rukou zbraně a dá jim úkol vypátrat mimozemšťana cibulku. Motivací k dopadení cibulky je zanedbatelných deset miliónů dolarů.

Hiroja Oku
Japonský spisovatel a kreslíř se narodil 16. září 1967 ve Fukuoce. Vytvořil mangy Gantz, Zero One a HEN. Také tvoří herní postavy ke hrám na konzole, například k Soulcalibur IV.

Manga Gantz krásně vyplnila již tak objemnou nabídku mangy v České republice. Spolu s Narutem, Bleach a Death Note se Gantz řadí mezi japonské špičky. Výběr je tedy velký, ale právě Gantz osloví sortu starších a krvežíznivých čtenářů, kteří mohli zatím ujíždět jen na komiksech pro dospělé.

Autor Hiroja Oku vytvořil dráždivý příběh plný krve, zvratků a bujných vnad. Pokud si tento komiks budete číst v tramvaji nebo metru, možná se stanete terčem nemístných pohledů, které svádí polonahá sebevražedkyně na zadním obalu.

Jejich životy skončily. Jak prožijí ty další je jen na obří kouli.

Brutální scény ve smyslu znásilnění a vražd se v Gantz nabažíte na týdny dopředu, milovníci krváku si tedy přijdou na své. Také obdivovatelé sci-fi by mohli klidně zavítat na stránky komiksu, poněvadž jsou v něm často futuristické prvky jako například zbraně a mimozemšťané.

Hiroya Oku: Gantz 1

Atmosféra Gantz se dá přirovnat k projížďce na horské dráze. Je to jako jízda z kopce bez pásů na vrzajícím vozíku, který má co nevidět explodovat. Gantz na čtenáře vrhne takovou dávku akce, že nebudou mít šajn o okolním světě.

Není cesty zpět. Pokud se budou snažit o útěk, exploduje jim mozek.

Autor má skvěle promyšlený koncept postav, ty nesympatické a záporné jedince si v komiksu dlouho neužijeme. Taky hlavní postava je trochu moula, který se jistě časem otrká. Z prvního dílu čtenáře nejvíc zaujme jistě Masaru Kató, který má koule a logicky přemýšlí.

Doporučuje se číst komiks vícekrát, čtenář si totiž se zaujetím všimne detailů, které autor připravil. V porovnání s kresbou Death Note se Oku drží japonských rysů a používá světlejší odstín, tedy více šedé.

Vystačím si s cibulkou. Dám cibulku. Dám dvě cibulky.

Gantz vyšel v Japonsku už na začátku nového milénia a co nevidět přišel na televizní obrazovky i anime seriál. Komiks se skládá z třiceti sedmi svazků a prvních osm bylo použito pro anime. Pro zapálené fanoušky Gantz se doporučuje shlédnout krom anime také film z roku 2011.

Tento komiks není pro normální čtenáře zvyklé na Spider-Mana či Iron-Mana. Gantz je surový a nelidský, vzrušující a fascinující. Je to svět, který můžete s láskou obdivovat, ale také zavrhovat.

Původní a český název: Gantz / 1
Scénář a kresba: Hiroja Oku
Překlad: Anna Křivánková
Obálka: Hiroja Oku
Vazba: brožovaná
Rozměry: 129 x 182 mm
Počet stran: 224
Vydalo: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: ***** (100 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pikantní a brutální. Manga Gantz je jako Pandořina skříňka

Hide picture