Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Počátek Ligy Spravedlnosti je nekončící akcí mladých superhrdinů

Jan Šuška

Jan Šuška

3. 12. 2013

Geoff Johns - Liga SpravedlnostiJsou mladí a silní, disponují zvláštními schopnostmi a svět z nich má strach. Geoff Johns nabízí čtenářům nový pohled na začátek Ligy Spravedlnosti, a není to bouře, je to tornádo!

Bývaly doby, kdy svět nevěděl, co je to superhrdina. Byli jako štvaná zvěř a byli to odpadlíci, které honil systém. Tak začíná příběh slavného začátku Ligy Spravedlnosti, která se ve zlých časech spojila a zvítězili nad temným Darkseidem. Darkseidova armáda unáší lidi a demoluje velkoměsta. Rodí se noví hrdinové a odhalují se známé tváře.

Geoff Johns
Narodil se v Detroitu a studoval média. Napsal vysoce ceněné příběhy se Supermanem, Green Lanternem, Flashem a Mladými titány. Spolupracoval též na čtvrté sérii Robot Chicken.

Velice akční děj postrádá hlubší smysl. Má potenciál zaujmout teenagery a komiksové začátečníky, kteří se osmělili a vzali do rukou obrázkovou knihu. V knize čtenáři najdou nejlepší hrdiny DC světa a můžou sledovat jejich první setkání. Což může být někdy nepředvídatelné.

Myslíte si, že znáte charakter postav? Jste na omylu, autor Geoff Johns si s postavami záměrně pohrává a formuje podle svého uvážení. Má to svou váhu, občas jsou ale mladí neotrkaní superhrdinové až přespříliš namyšlení. Green Lantern by v tomto ohledu potřebovat dostat pár facek radiátorem.

Amazonka, mimozemšťan, král moří, netopýr, lucerna, robocop, sprinter. Skvělá sedmička!

Batman se zase v porovnání s ostatními členy týmu jeví jako postradatelný. Umocňuje to hlavně fakt, že jej Green Lantern neustále shazuje a vysmívá se mu (kde je ten radiátor?). Green Lantern se v tomto komiksu jeví jako totální pako. Víc o něm netřeba dodávat.

V případech Cyborga a Wonder Woman se autorovi nepodařilo zcela vystihnout jejich charakter. Nejlépe kreslíř Jim Lee vypodobnil Aquamana, který přišel na scénu po červeném koberci v doprovodu žraloků. Dokonce i Green Lanternovi spadla čelist.

g Geoff Johns - Liga Spravedlnosti

Jedna z nejzajímavějších událostí v knize je bezpochyby odmaskování Batmana. Ten, jako důkaz své nebojácnosti, ukázal svou tvář Green Lanternovi a šel zachránit Supermana.

Mezi superhrdinským běsněním bude autor hrát na city. Posvítí si na rodinku prchající z trosek rozpadajícího se velkoměsta. Dojemné.

Aquaman? Já myslel, že Aquamana si vymysleli ve večerní talkshow.

Spolupráce kreslíře Jima Leeho a Scotta Williamse je pozoruhodná.  Skvěle se doplňují a to jde vidět i na prokreslených detailech výzbroje a kostýmů. Neustálé výbuchy a letící cáry masa dojem jenom podtrhují. Časté jsou stránkové a dvoustránkové kompozice, a panelů je pomálu. Kniha se dá číst v rychlém tempu a to akčnost komiksu umocňuje.

Liga Spravedlnosti – Počátek bude vhodná pro nenáročného čtenáře toužícího po akci a hezkých obrázcích. Komiks je ryze americký a má své pro a proti. Na počátek nové série je však dobrým odrazovým můstkem a snad se mu dostane i dobrého přijmutí českými čtenáři.

Originální název: Justice League Volume 1: Origin – New 52
Český název: Liga Spravedlnosti – Počátek
Scénář: Geoff Johns
Kresba a obálka: Jim Lee
Překlad: L’udovít Plata
Počet stran: 192
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Počátek Ligy Spravedlnosti je nekončící akcí mladých superhrdinů

Hide picture