Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Poznejte tragédii druhé světové války přímo na Bitevním poli

Jan Šuška

Jan Šuška

11. 2. 2013

Bitevní pole je komiks s válečným tématem, který sahá do období druhé světové války ve třech odlišných příbězích. V tomto svazku se kromě posledního příběhu objevují v hlavní roli ženy. Bitevní pole je částečně opřeno o skutečné události, které se odehrály v Rusku, Singapuru a ve Francii.

Sovětské Rusko poslalo bojovat do druhé světové války tisíce žen. Zdroj:http://25fps.cz

Sovětské Rusko poslalo bojovat do druhé světové války tisíce žen.

V příběhu Noční čarodějnice se mísí děj německých pěšáků, kteří obléhají ruské vnitrozemí a pilotek sovětského nočního bombardovacího pluku. Rusky se svými nálety snaží zmařit pohyb německých sil.

Garth Ennis
Tento irský scénárista se narodil v Belfastu roku 1970. Svou kariéru začal u nakladatelství 2000 AD, kde psal příběhy Soudce Dredda. Později spolupracoval se Stevem Dillonem na hororovém komiksu Hellblazer a na komiksu Preacher, který se považuje za vrchol jeho tvorby. Pro DC vytvořil super zabijáka Hitmana a v roce 2000 začal psát o Punisherovi.

Druhým příběhem je Drahý Billy. Zde se setkáváme s mladou zdravotní sestrou, která v dopise adresovaném Billymu objasňuje své utrpení v uplynulých letech. Poslední část se jmenuje Tankisti, osádka spojenců se v ní vypořádává s německými tanky v bitvě o Normandii.

Podobně jako ve svazcích War stories, starších Ennisových válečných komiksech, jsou i zde příběhy smyšlené. Občas autor čerpal inspiraci z výpovědí svědků a použil i hodně literatury. V mnoha ohledech se tak děj odráží od historických událostí, nejde však o autentické rekonstrukce.

Komiksy o druhé světové válce jsou však celkem běžné a tak je originální pouze výběr hlavních postav. Autor chtěl zřejmě čtenáři přiblížit ženskou duši ve válečném období. Téma znásilnění je použito opravdu brutálním způsobem v obou příbězích, což může působit dost traumaticky.

Obálka:Garth Ennis:Bitevni pole

Velmi věrná je kresba, podle všeho výtvarníci věnovali spoustu času studiu válečných fotografií a filmových záznamů. Na komiksu spolupracovalo více kreslířů, a tak je každý z příběhů zobrazován jiným stylem, což se nemusí všem čtenářům líbit.

Atmosféra Bitevního pole jde popsat jako skličující a jediným vtipným prvkem je postava jménem Stiles, nesrozumitelný desátník, který vystupuje v Tankistech. Jeho slang byl jistě překladatelským oříškem, což jde na některých kostrbatých výrazech vidět.

Válka je mír, svoboda je otroctví…

Až na příběh Tankisti je scénář velmi čtivý. Tady vás může rušit neustálé popichování dvou členů osádky, které je místy až trapné, a nezajímavý konec komiksové knihy vás tak možná zamrzí. Na konci jsou přidány bonusové materiály v podobě autorova doslovu, náčrtků a použité literatury.

Bitevní pole je dobrý válečný komiks, který má své předchůdce v dřívější Ennisově válečné tvorbě. Nic novátorského v něm nenajdete, přece jen jde o příběhy inspirované druhou světovou válkou.

Realistické ztvárnění se může dost líbit také čtenářům historických a válečných komiksů. Fanoušky jistě potěší, že má komiks pokračování, které zatím nemá určené datum českého vydání.

Název originálu: Battlefields
Český název: Bitevní pole
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Russ Braun, Peter Snejbjerg, Carlos Ezquerra
Překlad: Martin Verner
Počet stran: 248
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 173 x 265 mm
Vydal: BB art, 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Poznejte tragédii druhé světové války přímo na Bitevním poli

Hide picture