Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Při hledání Pokladů Británie setne Sláine mnoho hlav

Jan Šuška

Jan Šuška

17. 7. 2013

Pat Mills: Sláine Poklady BritánieLegendární irský hrdina Sláine dobývá se svou sekyrou dějiny. V různých epochách bojuje ve službách bohyně Země za staré zvyky a spojení s přírodou. Jeho úhlavním nepřítelem bude tentokráte křesťanství.

Sláine byl vyslán do období, ve kterém Británie padla do rukou Sasů a křesťanů. Úkolem dostal vypátrat meč bohyně Hajú a získat zpět srdce své bývalé ženy Niamh, která se v tomto životě vtělila do jeptišky. Poté se vrhá vstříc hledání pokladů Británie, které jako jediné dokážou zemi a bájnému Artušovi navrátit klid.

Pat Mills
Tento britský scénárista se narodil v roce 1949 a od sedmdesátých let je nazýván jako kmotr britského komiksu. Nejvíce je spojován s magazínem 2000 AD, pro který napsal ABC Warriors, Finn, Soudce Dredd a další. V současnosti tvoří řadu Requiem: Vampire Knight.

Máte rádi barbary? Co takhle Barbar Conan. Ne? Zdá se vám, že mu něco schází. Pak zkuste objevit magii rohatého boha, Sláineho, který má mysl, zásady a pořádně nabroušenou sekyru. A není to jen on, kdo dává svým příběhům kouzlo, ale především svět mýtů a legend, do kterého vás komiks naplno vtáhne.

Pat Mills je úžasný scénárista, o jeho kvalitách se čtenáři mohli přesvědčit už v knihách Rohatý bůh a Válečníkův úsvit. Dokáže vždy vymyslet skvělou zápletku, která vás nepustí ani na záchod. Jeho skvěle podané scény jsou snad výjevem jeho snů o legendách starých dob, které jsou věru pozoruhodné.

Krvavý bůh, tajemné jméno moci, boj proti démonům

Také období, do kterého byl Sláine vpuštěn (1140 n. l.) má v sobě opravdu temnou atmosféru. Křesťané v té době upalovali čarodějky a zabíjeli všechny, kteří jim stáli v cestě k bohatství. Budete též svědky Millsovy alternativní verze pádu krále Artuše, která má strastiplnou a až neuvěřitelnou atmosféru.

Pat Mills: Sláine Poklady Británie

Komiks skýtá přes dvě stě stran a tak má opravdu co nabídnout, a i když jsou postavy výmluvné, nudit se nebudete. Pokud budete věnovat pozornost propracovaným malůvkám kreslířů, můžete u knihy strávit i přes hodinu.

Na tomto dílu si smlsli tři kreslíři: Greg Staples, Clint Langley a Dermot Power. Kresba Grega Staplese se povědomě přibližuje ke kresbě Simona Bisleyho, jejich hutný a temný styl by se dal občas splést.

Sláine Mac Roth: Polib mi břit!

Na příběhu Vládce zmatečnosti pracoval Clint Langley. Ten je momentálně hlavním kreslířem Sláina. Jeho kresba se dá přirovnat k evropskému stylu devadesátých let. Rozhodně to vypadá lépe než jeho současná tvorba s počítačovou grafikou.

Dermot Power spíše než kreslí maluje a maluje zatraceně skvěle. Znát jej můžete ze starých magazínů Modrá Crew Sláine: Královna čarodějek a Zabiják démonů. Škoda, že opustil svoje malby a dal se k filmu.

Tento komiks Crew zařadila do své řady mistrovských děl evropského komiksu. Není divu. Sláineho příběhy jsou strhující, údy se při jeho listování oddělují od těla, skřet Ukko přispívá k dobré náladě a kráska Niamh zase svádí čtenářův zrak půvabnými křivkami.

Původní název: Name of sword, Lord of misrule, Treasures of Britain
Český název: Sláine: Poklady Británie
Scénář: Pat Mills
Kresba: Greg Staples, Clint Langley, Dermot Power
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: Dermot Power
Vazba: brožovaná/vázaná
Rozměry: 194 x 260 mm
Počet stran: 220
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 549/789 Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Při hledání Pokladů Británie setne Sláine mnoho hlav

Hide picture