Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

RECENZE: Při karetní hře Nox přejde každého zlost

Petra Vlková

Petra Vlková

12. 6. 2013

Nox - rychlá karetní hra od společnosti MindokA vystřídá ji radost až na kost. Že zrovna není moc času, nevadí. Délka názvu Nox tu krásně koresponduje s délkou partie. Ta se dá podle potřeby natáhnout, ale tak či tak jde o hru rychlou jako blesk.

Slibný obal rychlé a skladné hry Nox, Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Slibný obal rychlé a skladné hry Nox, Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Na první pohled toho o sobě hra Nox mnoho neprozrazuje. Samotný název může fanouškům Harryho Pottera asociovat kouzelnou formuli na zhasnutí rozsvícené hůlky, nicméně v češtině nic neznamená. Poněkud více do obrazu se hned dostane ten, kdo ovládá latinu, ale stále mu to moc nenapoví. Nox se dá přeložit jako noc nebo spánek. Jakožto podpůrný prostředek na usnutí by však hra nejspíše nezabrala.

Ještě více, než pouhý název, vzbuzuje zvědavé očekávání titulní obrázek. Tvoří jej tři poněkud mafiánsky vyhlížející mrtvolky, respektive lebky. Podívá-li se člověk na zadní stranu krabičky, dočte se, že má jít o zlomyslné duchy Ramona, Jacka a Alphonse, jež v mrazivé noci ve starém tajuplném hradě hrají bláznivé hry a soutěží o to, komu se podaří přelstít ostatní.

Informace o jménech není podstatná. Nedá se říci, že by ji hráči během partie nějak využili, a tím spíše ne údaj o hradu. Zmínka o noci se však jistě hodí už kvůli názvu Nox a temná duchařská tematika pasuje k charakteru hry. Zde běží skutečně o to, někoho přelstít a překvapit. Hráči tu nesmí chvíli nechat druhého na pokoji, nebo na to brzy doplatí.

I na kartách najdou účastníci tři zmíněné zloduchy. Jde opravdu o trefné symboly, vezme-li se v potaz, že od začátku se hráči snaží nahrabat si co nejvíce pro sebe a zároveň znemožnit totéž ostatním. V tomto případě se jedná o body, jejichž počet znázorňují vždy čísla pod lebkami, a jež se na konci hry standardně sčítají.

Soupeři se vždy předem dohodnou, do jaké bodové výše se bude hrát, čímž si upraví délku partie. Přizpůsobit si mohou i samotný styl bodování, kdy se například zohlední jen body právě vyhrávajícího jedince a ostatním se v daném kole nezapočítá nic.

Samotný sčítací proces je rychlý a jednoduchý, přesto se člověku hodí mít při ruce papír a tužku. Tyto součásti balení hry neobsahuje, což se dá považovat za nevýhodu, ovšem vykompenzovanou skladností a velikostí krabice. Už tak se do ní těsně vejde její jediná karetní komponenta spolu se stručným návodem.

Do konce hry nemají účastníci své hromádky jisté

Do konce hry nemají účastníci své hromádky jisté

Jediná část hry se zároveň rovná jedinému typu karet, žádné přehledové tu nejsou potřeba. Rozdíly vytváří jen tři různé lebky, současně s tím tři různé barvy a hodnoty od jedné do patnácti u každého druhu.

Pouze z pohledu na karty hráč pravidla stoprocentně neuhádne, z návodu je však pochopí snadno. Většinu z jeho textu a zbytek z názorných příkladů. Účastníci buď vytváří svou vlastní a nebo cizí truhlu, jež může obsahovat až šest hromádek karet. Vždycky se snaží, aby ta jejich truhla obsáhla všechny tři barvy, a hlavně aby měla v souhrnu vyšší hodnotu, než ta soupeřova.

Hlavní fígl tkví v tom, že se spoluhráči nesnaží jen o zvyšování hodnoty vlastních hromádek, ale i o snižování hodnoty těch cizích, což je de facto velice jednoduchá záležitost. Stačí jen použít kartu stejné barvy a překrýt vysoké číslo nějakým nižším.

Karty se sotva do krabičky vejdou, ale o to je obal skladnější

Karty se sotva do krabičky vejdou, ale o to je obal skladnější

Aby to bylo ještě záludnější, pokud se v jedné truhle sejdou dvě zcela shodné hromádky (třebas i s vysokými čísly), musí se sloučit do jedné, čímž se celkové skóre opět sníží. Nezáleží na tom, jak obsáhlé jednotlivé hromádky jsou, na konci kola se počítá vždy jen hodnota vrchní karty. Proto jde mimo jiné o snadné součty.

Účastníci mohou odhazovat karty bezmyšlenkovitě, nebo se snažit co nejvíce taktizovat a odhadnout úmysly soupeře. Tak či tak nemají až do konce vyhráno. Pořád může spoluhráči padnout lepší karta, nebo může být jeden z nich prostě mazanější. Plánovat a přemýšlet se však rozhodně vyplácí více, správnou taktikou a strategií tu lze hodně ovlivnit.

Pokud si s tím vyloženě někdo nedává práci, tak ani při nárocích na myšlení hra chvíli nestojí, naopak svižně odsýpá. Jistě tomu napomáhá fakt, že na ruce hráčům postačují pouhé tři karty. Svým způsobem mohou vlastnosti hry vzdáleně připomínat piškvorky, oproti nim je však Nox celkově zajímavější a zábavnější.

S lebkami může být i zábava

S lebkami může být i zábava

Zpracování hry prakticky nelze nic vytknout, nic se nezdá odbyté, ani jinak rušivé. Naopak, karty se velice dobře míchají a tak akorát kloužou mezi prsty.

Nox charakterizuje šikovný systém, velikost i nápad, a dále jednoduchost a rychlost. Společnost Mindok, ač má čuch na strategické dlouhotrvající deskovky, tentokrát vsadila na jednoduchou rychlou kartu a udělala dobře. Nox si hromadu příznivců zcela jistě najde.

Název hry: Nox
Typ hry: Karetní, společenská, rodinná, taktická
Výrobce: MindOK
Doporučená cena: 235 Kč
Počet hráčů: 2– 6
Hrací doba: 20 min
Doporučený věk: 8 +

Hodnocení: **** (90 %)

Klady:
Rychlost přípravy i partie, spád
Zpracování
Jednoduchost systému a pravidel
Malá velikost, skladnost
Napínavost
Nutí přemýšlet a taktizovat

Zápory:
Nutno přibrat ke hře tužku a papír

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Při karetní hře Nox přejde každého zlost

Hide picture