Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Projděte si znovu KomiksFest! 2013, tentokrát na papíře

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

28. 11. 2013

komiksfest: katalogKomiksFest! 2013 je za námi, ale máte možnost jeho konec ještě trochu oddálit. Jako každý rok, i tentokrát si pro nás organizátoři připravili katalog, který mapuje celou akci, jak jen to na osmdesáti osmi stranách jde.

Nemohli jste se festivalu zúčastnit a chcete mít alespoň minimální povědomí o tom, co se dělo? Anebo jste při všem byli a chcete pěknou vzpomínku? Právě pro vás je katalog určen. KomiksFest! má za sebou osmý ročník a posun je zcela zjevný. Proto není špatné si katalog pořídit jako malou upomínku. Věřte, že nebude litovat.

Kniha obsahuje ukázky tvůrců, kteří se letos na festivalu objevili – samozřejmě nechybí práce Lorenza Mattottiho, Lukase Jüligera, Jaromíra 99 nebo Marca Turiniho. Každý autor má pro sebe pár stran, nějaký všeříkající obraz o jejich dílech si z toho nejspíš neuděláte, ale minimálně pro inspiraci ukázky slouží velmi dobře.

Dále v katalogu najdeme několik textů – ten nejdelší patří tvorbě Lorenza Mattottiho, který byl od začátku jasnou hvězdou akce. Pár slov si zasloužila i Duna, neúspěšný projekt Alejandra Jodorowského. Nebo snad ne zcela neúspěšný? Samozřejmostí je přehled výstav i doprovodných akcí jako filmu a divadla. Tyto doplnění se možná nezdají kdovíjak důležitě, ale rozhodně činí katalog komplexnějším a smysluplnějším.

komiksfest: katalog obalka

Na co autoři katalogu samozřejmě nezapomněli, je soupis vydaných komiksů mezi srpnem 2012 a červencem 2013, které jsou zaměřeny na starší a dospělé čtenáře. Nejen že vám přehledný výpis knih pomůže odhalit, na co jste možná v průběhu hektického roku zapomněli – důležitější je, že právě z těchto komiksů se totiž vybíraly ty komiksy, které byly poctěny cenou Muriel.

Abychom neopomněli ani minulé roky, dozvíme se, jaké komiksy dostaly ceny v předchozích ročnících, kdo usedl v porotě letos a také nominace pro rok 2013. Muriel se uděluje v devíti kategoriích: nejlepší původní kniha, scénář, kresba, krátký komiks, zahraniční kniha, překlad, strip, lettering a přínos českému komiksu.

Všechny nominované máme pěkně vypsané – souhrn komiksů, které považuje odborná porota za nejúspěšnější a nejlepší v minulém roce nemůže chybět. Zájem čtenářů je jistě výmluvný, ale neuškodí si vyslechnout ani názor lidí, kteří jsou s komiksy spjatí i jiným způsobem.

A verdikt?

Katalog je připomínkou, která však nedokáže zastoupit celý festival či zážitky z ní a ani se to nesnaží. Je to ale celistvý výstup ze stále rozrůstající se akce, kterou se KomiksFest! bezesporu stává. Přehledový sešit je tak akorát dlouhý, aby zaujal a inspiroval, není přeplněn zbytečnostmi a naopak v něm nic důležitého nechybí.

Tento katalog do určité míry symbolizuje úroveň celého projektu: přibližuje zajímavé autory, jejich práci a komiksy stručně, nevtíravě, ale na nic nezapomíná, dokáže pobavit a drží čtenářovu pozornost. Je to povedený počin a upozorňuje, že na pořadatele celé akce se nemá zapomínat.

Nevěšte tedy hlavu a pokud vám KomiksFest! utekl, pořiďte si aspoň katalog. Nebudete mít pocit, že vám to celé úplně uteklo a zapřísáhnete se, že příští rok už to vyjít musí!

Název: KomiksFest! 2013 – Oficiální katalog
Autor: tým KomiksFest!u
Obálka: Lukas Jüliger
Počet stran: 88
Vazba: paperback
Rozměry: 200 x 285 mm
Vydal: Labyrint, Sequence, Praha 2013
Doporučená cena: 150 Kč

Hodnocení: **** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Projděte si znovu KomiksFest! 2013, tentokrát na papíře

Hide picture