Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: První dva díly série PAX rozvířily vody dětské fantasy

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

1. 5. 2015

V březnu vydalo nakladatelství HOST první dva díly severské dětské fantasy ságy PAX, která v rodném Švédsku sklidila neobvyklý ohlas. Dějová linie příběhu nepatří mezi originální, ale jazykové i vizuální zpracování činí ze série jedinečný kousek.

Souboj s démonem v knihovně, to bude jen rozcvička. Zdroj: ilustrace z knihy

Souboj s démonem v knihovně, to bude jen rozcvička. Zdroj: ilustrace z knihy

Alrik a Viggo nastupují do nové školy poté, co jsou ve městečku Mariefred, kam byli přeřazeni do nové pěstounské rodiny. Nejenže jejich matka je alkoholička, ale ani jeden z chlapců není přehnaný andílek. Alrik brání své zájmy pěstí, zatímco Viggo vlastní velmi nenechavé prstíky.

První malér na sebe taky nenechá dlouho čekat. Rvačka ve škole a rozbitá okna v místní Oranžérii? Ale proč se její majitelé Estrid a Magnar skoro vůbec nezlobí? Proč je vedou k sobě do knihovny? A jak je možné, že z těch knížek lezou přízraky?

Na slova o proroctví a o vyvolených pak nemusíme dlouho čekat. Ani na další děsivé přízraky a zázračná vítězství. Síla tohoto příběhu však není v jeho dějové linii, ale v jejich zpracování. Na knize se totiž podíleli mistři na slovo vzatí.

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

Autorské trio boduje

Text pochází z pera úspěšné Švédské autorky dětektivních příběhů Åsy Larssonové a odbornice na dětskou četbu Ingely Korsellové. O ilustrace ve stylu komiksu se pak postaral Henrik Jonsson, který je podepsán například pod světově známým Batmanem.

Síle celého příběhu tak není ani tak v základní dějové linii, jako ve zpracování. Text plyne bez zastavení stále ku předu, nezastavuje se ani zbytečně nepřeskakuje. Jazyk je uzpůsoben dětskému čtenáři, přesto nepřetýká vulgarismy ani plytkostí.

Celá kniha je určena čtenářům od 10 let, ale kupodivu neodradí ani starší. Já sama jsem se začetla do prvních stránek a s chutí zhltla celý první díl, abych ihned hmátla pro pokračování. Jednotlivé knihy totiž neukrývají oddělené příběhy, ale ucelený děj rozsekaný do deseti částí.

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

Originální stereotyp překvapí

Někteří by mohli namítnout, že série PAX je již tisíckrát ohraná fantasy se sirotky s posláním v hlavní roli, plná stereotipů a předvídatelných konců, a v podstatě by měli i pravdu. Musíme si však uvědomit, komu je příběh určen. V knihách pro dětské čtenáře jsou zapotřebí určité stereotypy dobra a zla, stejně jako vědomí, že vše dobře dopadne. Snad.

Na druhou stranu však kniha není psána tak, abychom nečetli s napětí, jak to celé skončí, a zda otravný učitel ze školy je skutečně tak otravný, nebo jen tak působí. Díky základům v severské mythologii pak příběh působí ještě tajemněji, než by se na první pohled mohlo zdát.

Série Pax přináší svěží vítr do české fantasy pro děti. Lehce ohraný děj překypuje svižným tempem, dějovými zvraty a výborným jazykem, to vše dokreslené komiksovými ilustracemi. Pokud tedy máte doma mladého čtenáře, tenhle nový přírůstek by vám rozhodně neměl uniknout.

Český název: Pax 1- Hůl pro prokletí. Originální název: Nidstången a PAX 2 – Grim přízrak. Originální název: Grimmen. Autoři: Åsa Larssonová a Ingela Korsellová. Ilustrace: Henrik Jonsson. Překlad: Marie Voslářová. Nakladatel: Host, 2015. Počet stran 136, 181. Doporučená cena: 249, sleva v nakladatelství 212 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: První dva díly série PAX rozvířily vody dětské fantasy

Hide picture