Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Sci-fi kniha První planeta smrti přilétá nadsvětelnou rychlostí

Olga Buriánková

Olga Buriánková

4. 11. 2012

Profesionální hráč Jason dinAlt přijal nabídku, která se neodmítá. Pomoci při záchraně planety a ještě na tom vydělat. Není to však tak jednoduché. Mladý dobrodruh prchá na místo, kterému se pokoušel pomoci. Které svým obyvatelům dokáže dát jen jediné. Smrt. 

Hlavní protagonista je spíše zábavným rošťákem než bezvýhradným hrdinou. Autor: Les Edwards

První planeta smrti je zároveň prvním románem klasika žánru akční science-fiction Harryho Harrisona. Vznikl již v roce 1960 a v tuzemsku byl vydán v roce 2001 nakladatelstvím FANTOM Print. Po nečekaném úspěchu následovaly Druhá planeta smrti (2001) a Třetí planeta smrti (2001).

Výčet děl Harryho Harrisona je velmi dlouhý. Po trilogii Planet smrti je asi nejznámějším románem Ocelová krysa a její pokračování, Bill, galaktický hrdina, Místo, místo! Více místa! a mnohé další romány, antologie i povídky.

Není úniku

Planeta Pyrrus je smrtelná past. Její velvyslanec najal profesionálního hráče a telepata, Jasona dinAlta. Měl vsadit kredity těžce vydělané na planetě plné vražedných rostlin, živočichů i samé země. Zbraně za získané peníze mají Pyrranům vykoupit další den. Neznají nic než boj s celou planetou. Situace je stále tragičtější. Do chvíle, kdy na útěku z herny zamíří dinAlt na její povrch. Ve smrtícím prostředí se o sebe nedokáže postarat jako každý cizinec. Díky svému nadání však vidí, co nikdo jiný nechce. Možná, že řešení existuje.

Vlevo smrt, vpravo smrt – smrt číhá všude

Přestože kniha vznikla v polovině minulého století, je psána natolik akčním, dalo by se říci filmovým způsobem, že dokáže zaujmout čtenáře i dnes. Právě díky velmi dynamickému příběhu a stylu vyprávění se neztratí ani mezi současnými díly. Samozřejmě, že se právě kvůli době svého vzniku informovaný čtenář občas neubrání drobnému pousmání.

Přečtěte si: Spisovatel Harry Harrison. Dílo klasika hard sci-fi čtenáře stále láká

Čas od času je v Harrisonově příběhu patrná snaha o maličko patetické vyznání, o lehounce zastaralý prvoplánový důraz na spolupráci, boj za společnou věc a podobně. To však v době studené války není nic překvapivého. Dokonce je spíše překvapivější, že se v textu nenachází více obdobných narážek. I to, že jsou jen lehounce nastíněné, aby si jich všimli spíše ti, kteří je tam hledají.

Boj za přežití se mění v boj za svobodu

Autor svou prvotinu napsal lehkým, velmi poutavým a čtivým způsobem. Ten mu také naštěstí zůstává v podstatě bez výjimky i ve všech dalších knihách. Příběh sám není příliš složitý. Hlavní protagonista, který je spíše zábavným rošťákem než bezvýhradným hrdinou, se z vedlejší postavy v příběhu stává tou úplně nejdůležitější.

FOTO: Harry Harrison První planeta smrti

Dokáže se zamyslet nad paradigmaty, která jsou pro obyvatele Pyrru neotřesitelná, a dospět k závěrům, jež nejsou zaslepení domorodci schopni dobrovolně přijmout. Stojí jej to důvěru přátel, lásku statečné cizinky, ale možná to zachrání celou původem lidskou kolonii. Ještě větší otazník pak visí nad tím, jestli přežije i hrdina proti své vůli, dinAlt.

Snad dokáže zastavit i nekončící vražedný boj se vším živým i neživým na původně jen lehce nebezpečné planetě. A možná, ale skutečně jen možná, se mohou spřátelit obě bojující skupiny dříve spolupracujících lidí. Dokonce by mohli najít společnou řeč i s původními obyvateli vražedné, ale krásné planety. To vše závisí jen na schopnosti přesvědčit ostatní o nutnosti spolupracovat a potlačit vlastní zaslepenost.

Z pohodlí kasina do vyčerpávající divočiny

Dobrodruh dinAlt urazil během příběhu dlouhou cestu od zhýčkaného a sobeckého hejska, který jen bere a nedává nic na oplátku, k pravému opaku. Stává se vůdcem, hrdinou bez bázně a hany připraveného riskovat vše včetně vlastního života pro ostatní. Má dánu do vínku nejednu vlastnost a schopnost, díky kterým se mu jeho boj může podařit vyhrát.

Čtěte také: Steampunkový Zemětřas následuje charismatická Clementine

Má vše, co by takový americký hrdina v polovině dvacátého století měl mít. Vše, co nutně musí mít kladný hrdina v jakékoli době a na jakémkoli místě. V současnosti se rozmáhá obliba ne zcela stoprocentně pozitivních hlavních postav. To však neznamená, že by se ty klasické musely úplně ztratit.

První planeta smrti není poslední

První planeta smrti je tak první z vyprávění o nebezpečných planetách, boji statečných a smrtících astronautů s jejich nástrahami. Čtenáři se pak po pročtení prvního dílu této světoznámé série mohou těšit na jeho stejně dramatické a akční pokračování. I když by někoho mohlo napadnout, že kniha napsaná před více než půl stoletím by měla upadnout v zapomnění, existuje ještě mnoho zcela opačně smýšlejících lidí.

Díky tomu jistě nebude mít nejen tato Harrisonova série, ale také její nevlastní příbuzní z per dalších světoznámých autorů fantastických žánrů, nouzi o čtenáře. Je opravdu skvělé, že vydavatelství Laser-books začalo s vydáváním této Edice Mistrovských děl SF. V záplavě současných románových sérií pro náctileté s upíry, dlaky, čaroději a duchy v hlavních rolích by měli mít čtenáři šanci seznámit se i s kořeny těchto fantastických subžánrů.

Název originálu: Deathworld
Český název: První planeta smrti
Autorka: Harry Harrison
Překlad: Lucie Awadová
Obálka: Les Edwards
Počet stran: 216
Vazba: brožovaná
Rozměry: 106 x 165 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2012
Doporučená cena: 189 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sci-fi kniha První planeta smrti přilétá nadsvětelnou rychlostí

Hide picture