Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze hry Heavy Rain Move Edition. Násilí, drogy a psychické poruchy

Redakce

Redakce

9. 3. 2011

Foto:Origami - symbol hry Heavy RainZtratil se desetiletý chlapec. Vyšetřování je v plném proudu. Ve městě několik let řádí nebezpečný sériový vrah. Zbývá už jen několik málo dnů. V sázce je život nevinného dítěte a situaci ztěžuje prudký déšť.

Foto: Heavy Rain

Správné rozhodnutí je otázkou života a smrti. Foto: Oficiální zdroj

Přirozenou součástí života jsou nepříjemné situace, jež bohužel nemůžeme nijak ovlivnit. Jedna taková událost zasáhne i talentovaného architekta, kterému se americký sen o rodinné pohodě rozplyne jako pára nad hrncem. Po tragické smrti mladého syna Jasona se ze spokojené hlavy rodiny stane duševně nevyrovnaná troska.

Hra barev a počasí podtrhuje změnu atmosféry, pestrobarevnou vilu nahrazuje zatuchlý domek v jedné ze suburbií. Rodinná idyla je ta tam, šťastné manželství se rozpadlo, Jasonův bratr Shaun, mladší ze synů hlavní postavy, žije u matky a k otci chová velmi chladný vztah. V momentě, kdy se situace začíná pomalu zlepšovat, přichází šok.

Foto: Heavy Rain

O život můžete přijít skutečně každou chvilkou.

Shaun se ztrácí za záhadných okolností během bílého dne, a hlavní postava Ethan Mars raději nasadí vlastní život, než aby ztratil i druhého potomka. Začíná hra na kočku a myš. Vše nasvědčuje tomu, že syna unesl sériový vrah Origami Killer, známý tím, že své oběti topí v dešťové vodě, jejich těla pohazuje v okolí železnice, na prsa jim pokládá lilii a do dlaně vkládá papírové figurky zvířátek známé jako origami.

Neuvěřitelná propracovanost postav

Vyjma hlavní postavy, psychicky zničeného otce, v příběhu vystupuje ještě několik neméně důležitých charakterů. Ambiciózní agent FBI, půvabná novinářka a ostřílený fotr jakožto soukromý detektiv. Všechny postavy jsou velice sympatické, mimika a grafické zpracování jejich obličejů je naprosto dokonalé, autoři tak svým postavám skutečně vdechli život podobně jako mistr Pinocchiovi.

Foto: Heavy Rain

Nečekané situace čekají na každém rohu.

Každý z hrdinů trpí nějakým psychickým nebo fyzickým problémem, každý má své silné a slabé stránky. Všechno dohromady působí neuvěřitelně realisticky, hra vás pohltí a nepustí, dokud ji nedohrajete. Několikrát.

Všichni hlavní hrdinové se během hry potkají, jejich životní cesty se společně s časem začínají protínat. Nutné je zmínit to, že se jejich životní cesty protnout mohou, ale také nemusí. Některé z postav mohou v průběhu hry zemřít, což se samozřejmě projeví na konci hry. To, že se vám podaří zachránit syna a dopadnout narušeného vraha, není vůbec jasné.

Foto: Heavy Rain

Ovládání je díky PS move více než intuitivní.

Klidně je možné, že kvůli smrti detektiva nikdy nebudete mít šanci Origami killera vypátrat. Celá hra působí o to více realističtěji díky promyšlenosti do nejmenšího detailu. Na některá rozhodnutí máte skutečně jen málo času, jako v reálu. Často si budete muset pamatovat věci, které běžný hráč považuje za podružné, jako třeba co měl syn na sobě, než se ztratil, nebo čeho jste se na místě činu dotkli, aby vás nepodezírala policie, atp.

Grafické zpracování patří skutečně k vrcholu současného herního průmyslu. I přes relativní uzavřenost jednotlivých lokací průběhu hry, nutnou pro tak dokonalou obrazovou kvalitu, se tvůrcům podařilo vytvořit opravdu věrohodnou iluzi fungujícího světa.

Foto: Agent FBI Jayden

Kdo hledá, ten najde.

Sám bych se dokonce odvážil tvrdit, že jsem na žádné z konzolí ještě neviděl hru s lepším vzezřením. Občas sice dochází k poklesu snímků za vteřinu, což způsobuje drobné sekání, ale vzhledem ke scénám s desítkami postav jednom záběru to je omluvitelný fakt.

Heavy Rain lze označit za vskutku revoluční hru. Nebo spíše film? Zcela nový koncept vyprávění příběhu možná započal etapu stírání rozdílů mezi počítačovými hrami a filmy. Celý příběh je spíše sledem jednotlivých epizod, nikoli děje. Relativně lineární dějová linie nabízí nepřeberné množství řešení konkrétních rozporuplných situací.

Foto: Souboj na vrakovišti

Kdo z koho? Zemřete-li, hra pokračuje bez vás.

Osud máte tedy plně ve svých rukou, konec skutečně závisí jen na rozhodnutích hráče. V kostce řečeno, přáli jste si někdy pozměnit děj vašeho oblíbeného filmu? Zachovali byste se jinak než hlavní postavy? Právě tyto možnosti jsou největším lákadlem exkluzivního titulu pro PS3.

Ps move je zárukou fantastického herního zážitku.

Ovladač PS move pak hru skutečně pozvedá ještě o třídu výš, jelikož se díky němu hráč cítí skutečně tak, jako by celý příběh prožíval sám. Čištění zubů, otáčení klíčkem v zapalování nebo cinknutí skleniček při přípitku působí jako dokonalé oživení. Možná je lepší přirovnání jako třešnička na dortu, jelikož hra vskutku není nudná.

Foto: Heavy Rain

Podaři se Ethanovi zachránit syna ?

Osobně jsem nenarazil ani na žádné slabší momenty. Ve hře je spousta akčních situací, při kterých se skutečně zapotíte. O život jde postavám opravdu několikrát, často budete situace považovat za naprosto  beznadějné, a sáhnete si i na samotné psychické dno.

V některých momentech vás překvapí, že s ovladačem musíte točit tak, div vám ruce neupadnou. To neskutečně buduje atmosféru. Sama o sobě působí hra velice temně a dotýká se témat psychických a sociálních deviací. Alkoholismus, drogy, násilí, sex a chudoba. Tak úžasnou sondu do nitra deviantů si snad ani nelze představit.

Heavy Rain dle mě patří mezi jednu z nejlepších her vůbec. Jde o Must have titul, kvůli kterému má smysl koupit PS3.

Heavy Rain

Výrobce: Quantic Dream/Sony

Distributor: Sony

Platformy: PS3

Cena: 1099 Kč

Hodnocení:*****90%

Klady: Atmosféra, grafika, ovládání, koncept

Zápory: Nutná slušná znalost angličtiny, občas možná příliš náročné na reflexy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze hry Heavy Rain Move Edition. Násilí, drogy a psychické poruchy

Hide picture