Hra, která všude sbírala velmi vysoká hodnocení, míří na PC. 2D plošinovka, dnes tak vzácná, by chtěla poskytnout originální zážitek každému hráči.
Rayman Origins přihopsal na osobní počítače. Zdánlivě dobrá zpráva pro všechny, kteří se nebojí vyzkoušet něco jiného než stále stejné moderní 3D střílečky nebo závody. Nedočkaví fanoušci navíc určitě zaregistrovali velmi vysoká hodnocení v recenzích konzolových verzí.
Stručně řečeno, zdálo by se, že Rayman bude hrou tisíciletí.
Oslnivá grafika a sto stejných postav
Sotva se proklikáte přes úvodní menu (což není těžké, protože v něm v podstatě žádné volby nejsou), hra vám v krátké animaci představí příběh. Budete zachraňovat něco z klecí. OK, skákací plošinovky nemusí mít promakaný příběh, můžeme začít hrát.
Čtěte také: RECENZE: Mass Effect 3 znamená pro hry to, co pro film Hvězdné války
První, co zaregistrujete, je příjemná hudba a nádherná grafika. Lokace jsou velmi různorodé, krásně malované, barevné a chytře vymyšlené.
Vrhněme se do hry
Ale začátek je první kámen úrazu. Ani si nevšimnete, že úvodní video skončilo, a můžete hrát. V dnešní době jsme zvyklí, že nám hra v minitutorialu napíše „Pohybujte se pomocí šipek.“ Do Raymana vtrhnete hezky po hlavě a můžete se buď proklikávat do úvodního menu, nebo zkoušet, co která klávesa dělá.
Buďme spravedliví, zas taková hrůza to není, zmáčknete WASD a následně si vzpomenete na šipky, ale zamrzí to. Hlavně když později vás hra instruovat začne.
Následně pobaví (nebo rozpláče) tisíc různých vychytávek, u kterých se zasmějete, ale taky se budete ptát proč. Proč se po sebrání velké spící věci ostatní malé spící věci probudí a začnou vesele křepčit? Kterým ptákům skáčete po zobáku a o které prasknete? Kolik máte životů? Co dělá mince a znamená srdíčko zdraví?
Hra vás nenechá skončit. Ale nikoli v dobrém slova smyslu
Nepotěší krkolomná orientace v mapách a výběr postav. Do lokací prolézáte z celkem zbytečného hlavního světa, postav máte na výběr spoustu a sbíráním bodů jich odemykáte ještě víc, ale jsou v podstatě všechny stejné.
Levely jsou celkem krátké, takže nějaké savy a checkpointy ani nejsou potřeba. Ale máte jeden život, tak počítejte s častým návratem k posledním dveřím, které oddělují části levelů. Jestli ale potřebujete na chvíli skončit, máte smůlu, začnete hezky celou lokaci. Nic moc se neděje, ale opět se vám v hlavě rozezní otázka proč.
Čtěte také: Vybrali jsme nejlepší fantasy RPG všech dob. Zahrajte si na hrdiny
A když už chcete skončit opravdu, není to jednoduché. Hra bez savů by aspoň mohla podporovat ALT+F4. Vám nezbývá, než se zcela zbytečně vrátit do hlavního světa, pak kliknout na konec hry, ale vrátíte se tím jen do hlavního menu, a teprve odtud se konečně dostanete zpátky do Windowsů. Nebo můžete přes CTRL+ALT+DEL hru shodit, je to rychlejší.
Multiplayer je zábavný by mohl být zábavný
Recenzenti-konzolisté si nemohli vynachválit multiplayer. Hra by měla umožňovat kooperaci až se třemi dalšími hráči.
Zajímavé je, že v úvodním menu multiplayer není. Ve složce s nainstalovanou hrou jsem ho taky nenašel. A podle Steamu to vypadá, že se dá hrát (nějak?) jen po lokální síti.
Takže jestli máte doma čtyři herní počítače spojené LANkou a tři sourozence (přičemž vám dohromady není víc než 30 let), čeká vás zjevně velká porce zábavy. Kopání, fackování, kooperativní šplhání apod.
A to by opravdu mohla být mnohahodinová zábava.
Podívejte se na VIDEO: Angry Birds Space zamíří do vesmíru. Pod záštitou NASA
Sám se ale člověk začne docela nudit, i když musíme autorům přiznat, že světy jsou různorodé, možnosti pohybu vymakané a některé (hlavně bonusové) levely zábavné.
Ale sednout k Raymanovi na delší dobu, to by fakt chtělo parťáka.
Smutný verdikt
Opravdu si v Topzinu nechceme mermomocí hrát na rebely, co musí jít proti proudu. Stejně tak v redakci nic nemáme proti plošinovkám. Infantilní Rayman ale moc nepotěšil.
Dojem z krásné atmosféry kazí fakt, že hra je místy dost těžká a oplývá spoustou nepříjemných detailů, hlavně co se týče orientace ve světě a v menu. Navíc je reálně bez multiplayeru, který by mohl být velkým tahounem. Není moderní dávat nízké hodnocení, ale když srovnáte výsledných 70 % se stovkovými hrami, věřte, že jsou o víc než o třetinu lepší.
Hodnocení: 70 % s přimhouřenýma očima
Klady: krásná grafika a zvuk, různorodé prostředí, originální žánr a sem tam vtipné a originální levely
Zápory: místy dost náročné, chybí internetový multiplayer, nepohodlná orientace v herních menu, po chvíli nuda