Menu
FANZINE.cz

Recenze: Renesanční Assassin’s Creed v knižním podání od Olivera Bowdena

Redakce

Redakce

4. 6. 2010

!E-SHOP!Mnoho milovníků počítačových her bylo v poslední době uchváceno hrou Assassin’s Creed a jejím druhým pokračováním. A nyní si Assassin’s Creed můžeme i přečíst – stejně jako ve hře se v knize setkáme s pomstychtivým Eziem i neskutečně důvtipným Leonardem da Vincim a jeho neskutečnými vynálezy. Bude to ale stačit?

Ilustrace na obálce Autor: Ubisoft

Téměř celá mužská polovina vlivné rodiny Auditore je popravena při pokusu o státní převrat. Jediný přeživší muž, Ezio, přísahá krvavou pomstu, kterou i naplní. Postupně se však dozvídá tajemství své rodiny a stejně jako jeho předci se stává asasínem, aby bránil své rodné město a celou vlast proti jejím nepřátelům.

Assassin’s Creed: Renesance je bohužel jen dalším nepovedeným pokusem o vytvoření knihy podle počítačové předlohy. Přitažlivá obálka ovšem tentokrát nevynahradí to, co je uvnitř.

První, co člověka zarazí, je popis událostí – jako by knihu napsalo minimálně tucet lidí, popřípadě jeden během třiceti let. Právě popis prochází v knize neskutečnou evolucí – na prvních stránkách vás donutí pozvednout obočí pouliční rvačka popsaná jako by šlo o bitvu dvou početných armád. Autor se na počátku věnuje především detailům, od nichž ale dále v knize upouští, a dokonce přeskáče události mnoha let na několika málo stránkách. Alespoň se vyhneme nudným pasážím.

>> Kupte si knihu Assassin’s Creed za 225 Kč <<

Dalším podivným paradoxem je výběr slov kontra větná stavba. Celé věty působí, jako by je psal žák druhého stupně základní školy s velkými ambicemi, ale nulovým nadáním – věty jsou dlouhé, složité co do obsahu, ale výběr slov tomu neodpovídá. Můžeme si také všimnout často opakovaných výrazů.

Velkým mínusem knihy je slovník italských a latinských výrazů. Na každé stránce jsou alespoň tři cizí slova – nadávky, zvolání, ale i obyčejná slova uprostřed vět, či celé věty –, které si musíte dohledat ve slovníčku v zadní části knihy. Celý tento proces ruší v četbě a dochází k přetrhání příběhu.

Assassin’s Creed na Topzine.cz

Nepříjemně čtenáře zaskočí i skutečnosti pro renesanci úplně absurdní – například zvednutý prostředníček. Na několik historických chyb narazí i člověk, který se v dějepise příliš nevyzná. Útěchou nám všem může být jedině fakt, že tomu není až tak často.

Dá se říct, že příběh jako takový utrpěl nejméně – až na nějaké detaily je uvěřitelný, pochopitelný a poměrně zajímavý. Problém ale nastane, když se prokoušete do druhé poloviny knihy. Začnete si všímat podivné výstavby děje. Struktura až příliš připomíná počítačovou hru. Ezio u každého zabitého najde stránku asasínského kodexu, nikdy není vážněji zraněn, veškeré plány vycházejí, jak by měly…

Těžko se dá věřit tomu, že i přes všechny tyto vady na kráse je kniha po několika desítkách stránek čtivá, napínavá a poměrně zábavná. Příběh není nijak složitý, ubírá se spolu s Eziem Auditore za jediním cílem. Kupodivu po čase vymizí i znechucení z šíleného slohu autora (i když je dost dobře možné, že se na nějakých chybách podílel i překlad).

Rozsudek zní jednoznačně – jediné hezké a bezchybné na knize je její obálka. Román potěší možná tak lidi, kteří nemají přílišné čtenářské nároky a chtějí jen znovu prožít svou oblíbenou hru.

Název originálu: Assassin’s Creed: Renaissance
Český název: Assassin’s Creed: Renesance
Autor: Oliver Bowden
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Ubisoft
Počet stran: 278
Vazba: brožovaná
Rozměry: 154 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: ** (40%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Renesanční Assassin’s Creed v knižním podání od Olivera Bowdena

Hide picture