Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE Risen 2: Dark Waters. Hra roku to není, ale piráti rozhodně neurazí

Zdeněk Král

Zdeněk Král

4. 5. 2012

SCREENSHOT: Risen 2První Risen před lety příjemně překvapil. Ještě dnes je velmi dobře hratelný a nabídne hráčům hodiny strávené s poctivým RPG. Podívejte se, jak si vede dvojka.

SCREENSHOT: Risen 2

Mágy a alchymisty vystřídali piráti, šlechtici a inkvizice. FOTO: Zdeněk Král, Topzine.cz

Hrdina prvního dílu se vrací, tentokrát po pirátsku. Je úplně jedno, jak jste hráli první díl, ve dvojce začínáte na straně inkvizice a dostanete jasný úkol. Porazit titánku Maru, která potápí lodě a přidělává tím vrásky snad všem s výjimkou divochů.

Na tajné misi budete muset infiltrovat piráty, voodoo kmen, bojovat s divými bestiemi a snažit se přežít. Hra sází na originálnost, úplně klasické RPG to není, ale výsledek celkem stojí za to.

Tak vypadá to hezky, nebo ne?

Ne každá hra musí mít fotorealistickou grafiku a nejmodernější motion-picture animace. U Risena ale člověk neví, co si má myslet.

SCREENSHOT: Risen 2

Tahle momentka vypadá skoro stejně krásně, jako by byla z první Crysis. Až na tu pirátskou loď.

Jakmile se proplahočíte úvodní sekvencí, dostanete se na pirátsko-divošský ostrov. Tam vás ohromí úžasná pláž, překrásná džungle, blyštivé sluneční paprsky, propracované detaily (pěkný oheň, nádherná voda a detailní oblečení) a přibližně polovina NPC. Skoro si občas řeknete Crysis.

Záměrně ale píšu polovina NPC, hra má totiž taky odvrácenou tvář. Animace jsou příšerné a třeba skákání je utrpení nejen na pohled, ale taky z hlediska hratelnosti. Cestu po schodech si raději skokem nezkracujte. S propracovaným vousatým inkvizitorem pak vzhledově kontrastuje třeba krásná Patty, která vás během hry doprovází. Vypadá jak z deset let staré hry.

Čtěte také: Produkční pornostudio Brazzers zvažuje sponzoring hráčů videoher

Takže opravdu těžko hodnotit. Po procházce nádhernou loukou působí teatrální animace při rozhovoru některých neuměle vymodelovaných postav prostě divně. Můžeme se ale shodnout, že hra neurazí. Divně kontrastuje, ale neurazí.

Piráti plují na lodích, plavat zásadně neumí

Čím dřív si odbydeme kritiku, tím dříve budu moci Risena chválit. Zůstaňme tedy ještě chvíli u prohřešků.

SCREENSHOT: Risen 2

Carlos je propracovaný, při mrkání vyniknou i vrásky kolem očí. Patty snad naportovali z deset let staré hry.

Že hrdina-pirát neumí plavat a hra vás v určité vzdálenosti od břehu teleportuje bez jediného slova na břeh, to je prostě zvláštní. Trochu to kazí dojem z námořnické atmosféry a třeba lov truhlice se zlatem z hlubin ostrovních jezer by byl taky zajímavou pirátskou kratochvílí. Ale hlavně, že vás hra nezabije, teleport se dá odpustit.

Horší už je to s obtížností. Příjemným zvykem moderních her bývá, že si hráč zvolí ze široké a hlavně opravdu různorodé škály náročnosti. Třeba Mass Effect i Zaklínač nabízí jak velmi tuhý boj, tak procházku růžovou zahradou pro ty, kdo si chtějí vychutnat příběh.

V Risenu vás i na nejnižší obtížnost snadno zabije každé divoké prase a proti skupině divochů nemáte na začátku šanci. Časem se to samozřejmě zlepší, ale pořád se hra řadí spíše k těm náročnějším. Přidejte k tomu věčný nedostatek zlata a hlavně zkušeností („slávy“), takže s vylepšením schopností na maximum a zabíjením nepřátel pouhou silou pohledu nepočítejte.

Ale je to zábava, a to se počítá

Podstatné je, že navzdory pár zádrhelům se vám Risen 2 pravděpodobně bude líbit. Pirátská zápletka není kýčovitá, právě naopak, a slabší příběh vylepšují sympatické a vtipné vedlejší postavy.

SCREENSHOT: Risen 2

Jako ve většině RPG, i v Risenovi začínáte vcelku neschopní, a až časem je z vás obávaný protivník.

Herní svět je malý, ale vypadá krásně a je radost ho prozkoumávat. Odměnou je navíc množství ukrytých zlaťáků. Několikrát totiž najdete mapu k pokladu a celkem zábavný lov může začít. Navíc vás nezdržuje žádné loadování a přesuny jsou rychlé a bezproblémové.

Boje jsou sice neohrabaně naanimované a zpočátku často rychle zemřete, ale s přibývajícími zkušenostmi a levely se z nich stane vcelku zábavná a příjemná záležitost.

Čtěte také: Rusové staví flotilu létajících talířů. Největší unese až 600 tun nákladu

Absence magie sice oldschoolové RPG hráče zamrzí, ale celkem vkusně ji nahrazuje voodoo. Navíc by byla na pirátských ostrovech trochu jako pěst na oko.

Povedl se i překlad. Cenega si nehrála na cenzora a titulky jsou kvalitní. Nemusíte se bát překlepů ani nesmyslů, na rozdíl od některých jiných her, které u nás vycházely počeštěné, tady si po sobě překladatelé chyby zkontrolovali.

Verdikt: krátké, ale příjemné

Hra celkem uteče, a ani když budete poctivě plnit každý vedlejší quest, moc dlouho si nezahrajete.  Navíc se obávám o znovuhratelnost, protože rozhodnutí v podstatě nemají na děj vliv, takže nic nového na vás čekat nebude.

Přesto Risen 2 nabídne originální prostředí a celkem zábavné možnosti. Kdyby nevycházel tak krátce po zázračných role-playing peckách, jako jsou SkyrimZaklínač 2, a do určité míry i Mass Effect 3, prosadil by se jistě víc. I takhle ale stojí za to a osmdesátku si zaslouží.

Hodnocení: 80 %

Klady: krásně zpracovaná příroda, neotřelé pirátské prostředí, zábavné a sympatické NPC, absence magie je elegantně vyřešená, překlad

Zápory: nehezké animace a grafické zpracování poloviny postav, těžko rozlišitelná obtížnost, není dost peněz  a zkušeností, krátká herní doba

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE Risen 2: Dark Waters. Hra roku to není, ale piráti rozhodně neurazí

Hide picture