Menu
FANZINE.cz
Literatura

Recenze románu Fantazii se meze nekladou J. D. Robb. K nelítostnému vraždění může dojít i mezi přáteli

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

14. 8. 2011

Fantazii se meze nekladou J. D. Robb (část obálky knihy)Americká spisovatelka Nora Robertsová napsala další příběh o policistce Evě Dallasové. V díle Fantazii se meze nekladou musí hlavní hrdinka vyřešit zvláštní případ, ve kterém přijde oběť o hlavu, a to navíc v dobře zabezpečené místnosti. Dokázala autorka vymyslet poutavou detektivní zápletku, nebo jde záhadu vyřešit hned na začátku?

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Majitel softwarové firmy U-Play Bart Minnock se po pracovním dni vrací domů a těší se, že si zahraje dlouho vyvíjenou hru Fantastikon. Nový projekt umožňuje pomocí holografické místnosti zobrazit realitu, ve které si člověk připadá a cítí se jako ve skutečném světě, ale jen do jisté míry. Navíc hra umožňuje vybrat si prostředí, které každému hráči vyhovuje.

Bart Minnock si vybral svou oblíbenou verzi středověkého dobrodružství, ve které bojuje proti silnému a krutému nepříteli, aby získal krásnou pannu. Pokud prohraje, hra se sama ukončí. Bart však takové štěstí neměl, ve chvíli kdy ho zasáhl jeho sok, přijde o hlavu. Případu se ujme poručík Eva Dallasová, která musí za pomoci svého týmu a přátel zjistit, jak se vrah mohl dostat do dobře zabezpečeného bytu oběti, a to aniž by po sobě zanechal jedinou stopu.

Autorka Nora Robertsová píšící pod pseudonymem J. D. Robb dokázala vytvořit futuristickou verzi dnešní reality, ve které je technologie na značně lepší úrovni. Existují androidi, holografické místnosti, náramkové počítače nebo databáze, o kterých si může dnešní policie nechat jenom zdát. Vše je vyřešeno do nejmenších detailů a čtenář si připadá jako v opravdovém světě. Zařízení bytu včetně zabezpečení u jednotlivých společníků programátorské firmy budí obdiv. A nejeden by si ho přál mít doma.

Co se však nemění, je touha některých jedinců dostat se do popředí, ať už to stojí, co to stojí. To je i případ záhadné vraždy počítačového nadšence BartaMinnocka. Vrah dokáže obstojně zakrývat své záměry a odhalit ho, dá policistce pěkně zabrat.

Fantazii se meze nekladou J. D. Robb (obálka knihy)

Příjemná detektivní zápletka umožňuje naplno zapojit šedé buňky mozkové každého čtenáře, jenž se rád probírá sebemenšími detaily, jako třeba v příbězích o detektivu Sherlocku Holmesovi. Přijít na to, kdo za vším stojí, ale není snadné, i když se může objevit malé tušení, kdo by to tak mohl být. Příběh o kruté vraždě oblíbeného majitele softwarové firmy je o to zajímavější, že ho vlastně měli všichni rádi. Intriky a skryté nenávisti se ale najdou všude, ať už je to svět knižní nebo skutečný.

Dílo Fantazii se meze nekladou není jen o vraždění, ale i o životě hlavní hrdinky Evy Dallasové. Svou charismatickou osobností dokáže příjemně zpestřit nejednu chvilku. Při čtení poutavého a napínavého příběhu není nouze o vtipné a neotřelé komentáře, které si vyměňuje se svou parťačkou nebo kolegy. Ani Evin milostný život nezůstane stranou a o popisy romantických chvilek, které prožívá se svým manželem, nebudou chybět.

„Eva si prohlédla domácího androida oběti „Tohle není zrovna bojový kostým.“ „Verze otrokyně, šestá epizoda. Ale ta holka je rebel a umí se o sebe postarat. Pomohla nakopat Impériu zadek.“ „Kristepane, Feeney. Je to jenom android – replika vymyšlené postavy ze sci-fi seriálu.“ „Vždyť nic neříkám,“ zabručel Feeney. „V každém případě jde o prvotřídní model, navržený tak, aby po fyzické stránce dokonale odpovídal předloze.“ „Hrál si s ním?“ „Kristepane Dallasová!“ „Takhle to nemyslím. Fuj. Mluvím o počítačových hrách. Používal toho androida při hrách?“ (str. 136)

Po začtení do příběhu o policejním vyšetřování vraždy je velice těžké se od něj odtrhnout. Jednotlivé nápovědy a náznaky, kdo by mohl být vrahem, jsou zdárně směrovány až na konec. Kniha je vhodná, jak pro mladší, tak i pro starší čtenáře, kteří rádi bádají nad detaily a baví se přemýšlením, kdo může být vrahem.

Název originálu: Fantasy in death
Český název: Fantazii se meze nekladou
Autor: Nora Robertsová
Překlad: Zdík Dušek
Obálka: Tomáš Řízek
Počet stran: 344
Vazba: vázaná
Rozměry: 133 x 205 mm
Vydal: Alpress, Český Těšín 2011
Doporučená cena: 289 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze románu Fantazii se meze nekladou J. D. Robb. K nelítostnému vraždění může dojít i mezi přáteli

Hide picture