Menu
FANZINE.cz
Literatura

Recenze románu Nikdy nezemřít. Kim Harrison vyměnila akci za slova

Marek Hofman

Marek Hofman

12. 8. 2011

OBR: Kim Harrison - Nikdy NezemřítV knize Nikdy nezemřít, třetím dílu série o cincinnatské čarodějce Rachel Morganové, ubylo akčních pasáží. Jejich místo nahradila autorka Kim Harrison povídáním. Opravdu je však jazyk mocnější než meč?

Ilustrace na obálce knihy Nikdy nezemřít Autor: Adam Dragon

Město Cincinnati nemělo o problémy nikdy nouzi. Rozhodně ne ve fantasy sérii o Rachel Morganové, odbornici na lov tvorů lidem nebezpečných. Některé z nich Rachel vyřídila již v předchozích románech Mrtvá čarodějka přichází a Hodný, zlý a nemrtvý, jiné se před ní ale teprve vynořují. A poradit si s nimi opět nepůjde jen tak.

Nadechnout a skočit

Kim Harrison se vykašlala na jakékoli rekapitulování předchozího děje a po hlavě vlétla přímo do dění. na jednu stranu tak nezdržuje lidi předchozích knih znalé, avšak těm, kteří se s městskou čarodějkou setkávají poprvé, nezbývá, než s odvahou skočit do rozjetého vlaku. Autorka z počátku nasadila ostré tempo, prvních pár řádků a čtenářům se ihned zvýší hladina adrenalinu v krvi.

Rachel Morganová se rozhodne přivolat z podsvětí démona Algaliarepta. Toho samozřejmě evokace nijak nepotěší. Navíc tím, že od něj čarodějka odpoutá jeho důvěrnici, sloužící mu více než tisíc let, si zadělá na řádné problémy. A ty se o slušnou řádku trablí ještě rozšíří. Pozornost podniku.

Přestože se úvod nese v ryze akčním duchu, podobných scén se v románu Nikdy nezemřít už mnoho neobjeví. Nedostatek ohnivých explozí, svištícího olova a pěstních soubojů se spisovatelka pokusila zaplnit ženským tlacháním.

Nikdy nezmlknout

V této části série se zkrátka moc mluví. Rachel řeší problémová vztah s přítelem, rýsující se románek s upírem, uraženého skřítčího kolegu Jenkse a tak dále. Do toho neustálé odmítání dotěrné spolubydlící upírky Ivy, která by se ráda zakousla do její krční tepny, a tak neúnavně přemlouvá slovy, že krev a sex nejsou to samé.

OBR: Kim Harrison - Nikdy Nezemřít

Něžnější část čtenářstva tento upovídaný díl patrně neurazí a s potěšením si vychutnají oddych, jenž nabízí. Zástupcům mužského pohlaví – a možná nejen jim – bude ale připadat, že se v textu vyskytuje nadměrné množství pečících se sušenek a báječně vypadajících chlapíků v oblecích či košilích s rozhalenkou.

Nehledě na to, co čtenáři skrývají v kalhotách, však román oplývá i dalšími nedostatky. Někde v první třetině knihy se vytratí Racheliny ironické poznámky i Jenskův svérázný humor. Pro Zvoněnčiny kalhotky proč? Daleko větším prohřeškem však je ale pocit déjà vu, který se během četby nejednou dostaví.

Přečtěte si také ukázku z knihy

Kdyby se to stalo během celé série, řekne si člověk budiž. Avšak to, že hlavní hrdinka dvakrát skončí ve stavu podobném drogové extázi nebo má-li jít na rande, její protějšek – pokaždé ale někdo jiný – si ji sám obleče, vyvolává pocit, že autorce docházejí nápady. Což je v teprve třetím díle z osmi na pováženou.

Pokud se i čtvrté pokračování příběhů o Rachel Morganové ponese ve stejném duchu, hrozí, že rusovlasá čarodějka ztratí několik svých obdivovatelů. Chucka Norrise z ní nikdo nechce, trocha testosteronu by jí však neuškodila.

Název originálu: Every Which Way But Dead
Český název: Nikdy nezemřít
Autor: Kim Harrison
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Adam Dragon
Počet stran: 304
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze románu Nikdy nezemřít. Kim Harrison vyměnila akci za slova

Hide picture