Menu
FANZINE.cz
Technologie

RECENZE: Samsung Galaxy S III není král androidů, ale císař mobilní říše

Zdeněk Král

Zdeněk Král

29. 7. 2012

Na trhu mobilních telefonů vládne velká konkurence, na vrcholu dlouhodobě zůstane málokterý přístroj.Nedávno se tam usadil nový Samsung Galaxy S III a my ho více než měsíc testovali v denním provozu. Čtěte jeho recenzi na Gamezinu.

Telefon se vyrábí v bílé, nebo tmavě modré variantě. Jako broušený hliník plast jen vypadá. Foto: Samsung

Rozhodli jsme se vybočit z řady a zrecenzovat vlajkovou loď Samsungu až po delší době. Nové telefony jsou komplexní zařízení, se kterými se uživatel během několika dní určitě seznámí dost na to, aby napsal recenzi, až dlouhodobé používání ale odhalí nenápadné nedostatky a vážnější problémy.

Pryč jsou doby, kdy bylo na trhu pár mobilů, dnes si může uživatel vybírat, a to ve všech třídách. Peníze rád ušetří každý, ale lidé milují drahé a luxusní telefony. Když se S III začal prodávat, během pár dnů operátoři vyprodali veškeré zásoby (a hned nadšeně dodali nové), zákazníci vzali útokem e-shopy a v Samsungu se mohli radovat.

Otázkou zůstává, jestli je lepší zůstat u zlaté vyšší střední třídy za sedm tisíc, nebo rozbít prasátko a pořídit Jeho Veličenstvo za dvojnásobek.

Parametry a vzhled

Ještě před třemi lety byl čtyřjádrový procesor relativně vzácný i v počítačích, dnes ho výrobci dokážou nacpat do mobilu. Koho kdysi ohromil jeho první barevný mobil s 256 odstíny, na toho dnes čeká superjemný HD AMOLED displej.

A abychom to vzali i z druhé stránky; jestli vás kdysi štvalo, že musíte mobil nabíjet každý týden, připravte si teď nabíječku každou noc.

Samsung, stejně jako ostatní výrobci, umí vyrobit i levné mobily. Tentokrát ale nešetřil a Galaxy S III se chlubí následujícími vybranými parametry: [table id=1 /]

Díky silnému procesoru vše šlape naprosto perfektně, nic se nezadrhává. Vývojáři v Googlu navíc operační systém neustále ladí, a i superrychlá es trojka by se měla dočkat nové vylepšené verze 4.1, Jelly Bean. Displej je nádherný. Výrobci se konečně naučili dělat jemné a kvalitní displeje, nemluvě o perfektní citlivosti na dotek u dražších modelů, kam patří i Galaxy S III. Běžné ovládání, čtení i třeba filmy, vše vypadá překrásně.

I zbytek parametrů patří k nejvyšší třídě a na telefonu je to poznat. Zkoušeli jsme ho zahltit, pouštěli náročné aplikace a funkce, ale vše šlapalo celý měsíc jako hodinky.

Vzhled telefonu už vzbuzuje rozporuplnější reakce. Co se velikosti týče, dvanáct centimetrů je, odborně řečeno, fakt hodně. Po prvotním šoku a krátkém používání si buď zvyknete, nebo máte smůlu. Já byl velmi překvapený tím, že jsem si zvykl, a to mám ruku docela malou. Kupodivu se mi špatně vracelo ke starému Nexusu S, přitom to není žádné tintítko. Telefon se dá pohodlně ovládat i jednou rukou, palec si snad nevykloubíte, určitě by ale nebylo od věci si telefon před nákupem vyzkoušet.

Vnější vzhled už objektivně ohodnotit můžeme. Telefon není z titanu, karbonu, wolframu ani zlata, nýbrž z obyčejného plastu. U vlajkové lodi za 15 tisíc je to trochu škoda, mobil nepůsobí zrovna superluxusně, ke cti mu alespoň slouží, že v ruce neklouže, nic nikde nevrže a zpracování je mistrné.

Prostředí a ovládání

V telefonu najdete moderní Android 4 (Ice Cream Sandwich), slíbená je aktualizace na 4.1 (Jelly Bean). Samsung si ho ještě trochu upravil, přibylo pár doplňujících nastavení, pár naštěstí neškodných aplikací, ale jinak je to android jako každý jiný.

Všechno šlape perfektně, pokud jste před S III měli levnější telefon, rychlost vás překvapí. Je poznat, že máte v ruce nejvyšší mobilní třídu, protože vše je citlivé, svižné, nikde nic necuká.

video
play-sharp-fill

Za zmínku stojí ovládání gesty, které Samsung do mobilu zabudoval. Přejedete dlaní po displeji zleva doprava a mobil vyfotí obrazovku, gest je k dispozici velmi slušné množství, dají se jednotlivě vypínat i zapínat. Zrovna focení screenshotů je trochu těžkopádné, ve hře někdy třete dlaní jak šílenec a ve výsledku jen prohrajete a vyfotíte špatný okamžik. Jinak je to ale velmi chytrá funkce a rád bych ji viděl i v dalších zařízeních.

Velmi se povedly maličkosti, které nejsou standardní součástí všech androidů. Odemykání obličejem (volitelně), telefon pozná, když se na něj díváte, můžete přizpůsobovat i části systému, které jsou normálně pevně nastavené, apod.

Ještě bych upozornil na vychytávku, kterou vídáme spíš v nastavení televizorů. Můžete zvolit zobrazení barev, od vypálených dynamických až k vybledlým přírodním. SuperAMOLED displej to s barvami umí a záleží právě jen na vašem vkusu.

Výdrž

Velmi musím pochválit výdrž telefonu. Nabíjet budete každou noc, jako majitelé smartphonu jste na to nejspíš stejně zvyklí, ale telefon mi ten den vždycky vydržel.

V recenzi by se hodilo specifikovat, co považujeme za vytěžování telefonu. Je to plné podsvícení, zapnutá mobilní data a nonstop wi-fi (ledaže víme, že jsme mimo signál třeba 5 hodin), poslech hudby bez omezování (řekněme tři hodiny), zapnuté GPS, synchronizace s Googlem (Gmail, Google+ apod.), sem tam nějaká hra (třeba dohromady 30 minut), surfování po webu, video (např. díl seriálu) apod.

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/samsung-s-iii-displeje/|Width=650]

Mobil přesto vydržel, a zjevně to nebylo novotou, protože podobně dobře drží i po měsíci. 24 hodin hudby, filmů a hlavně náročných 3D her by určitě nezvládl, ale výdrž má úctyhodnou.

Závěr a hodnocení

Zkušenosti nikoli po týdnu, ale po více než měsíci, jsou perfektní. Zkusili jsme do telefonu nahrát desítky aplikací, her, filmů, hudby, neustále ho nastavovat, vyšťavovat a všemožně trápit. Je pravděpodobné, že se telefon v reálu zpomalil, s velkým počtem aplikací je to celkem běžné, faktem nicméně zůstává, že jsme nic takového nezaznamenali.

Čtyřjádro válí a vše je naprosto plynulé a rychlé. Rád bych vyzkoušel S III s novou verzí Jelly Bean, protože na jiných zařízeních (např. na zmiňovaném Nexusu S) je zrychlení výrazné.

Nevýhodou jsou levnější materiály, pro někoho velikost, a hlavně cena. Telefony jsou dnes spotřebním zbožím, a komu dřív mobil bez problémů vydržel 5 let, ten teď možná mění každé dva roky, nebo i dříve. Když uvážíme, že telefon je na špici a právem si zaslouží pomyslný císařský titul, není cena šíleně přehnaná, nicméně základních více než 15.000 je za mobil hodně.

Sečteno a podtrženo, jestli máte peníze, telefon jste si osahali a vejde se vám do kapsy, nabídne bezproblémovost, plynulost a pohodlí, které převažují nad jakýmikoli nedostatky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Samsung Galaxy S III není král androidů, ale císař mobilní říše

Hide picture