Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Samurajský králík Usagi bojuje proti příšerám tentokrát barevně

Jan Šuška

Jan Šuška

25. 1. 2013

Tento speciál byl připraven Stanem Sakaiem již v roce 2009 k pětadvacátému výročí Usagiho existence. Komiksové vydavatelství Crew nám jej představilo těsně před vánoci, takže si jej mohli nadšenci koupit jako dárek pod stromeček.

Příběh se odehrává v hlubokém lese, do kterého je Usagi vlákán. V lese se setká se zoufalou matkou, která ho požádá o pomoc při hledání své ztracené holčičky. Usagi záhy narazí na spousty podivných stvoření, která dokážou měnit svou podobu.

Pátrání jej zavede až do středu lesa, kde se Yokaiové (duchové a příšery) připravují k útoku na okolní svět! Usagi Yojimbo je celosvětově známá postava králičího bojovníka, která je spjata s fantasy a japonským folklórem.

Stan Sakai
Stan se narodil 25. května 1953 v japonském městě Kjóto, ale většinu svého života prožil ve Spojených státech amerických. Vystudoval výtvarné umění na Havajských ostrovech. Jeho největším úspěchem je prestižní ocenění National Cartoonists Society Award v kategorii komiksových knih z roku 2002, které dostal právě za příběhy králíka Usagiho.

V tomto příběhu se Usagi ocitne proti duchům a příšerám z japonské mytologie. Autor Stan Sakai použil pro tento speciál vodové barvy a to vyvolalo přímo pohádkovou atmosféru. Propojením s klasickým vyprávěním se stala z Usagiho skutečná komiksová pochoutka!

V příběhu se objevuje dost humorných scén, ve kterých se vyskytují postavy z japonských pověstí, které autor zábavně nakreslil. Stan Sakai použil pro tento příběh i postavy, které fanoušci již znají z předchozích dílů.


Příkladem je Sasuké, tajemný lovec démonů, u kterého nám tvůrce sdělí informace o jeho předchozím životě. Autor také použil prvky akce a dramatu, ve kterých Usagi prochází širokou škálou emocí. Ve stylu vyprávění se však autor drží jednoduchosti.

Krátké monology jsou sice podány čtivě, ale pro dospělého čtenáře mohou být nezáživné. Co je na tomto komiksu tak výjimečného je to, že je jako jeden z mála Usagiho příběhů celý barevný. Autorovou inspirací se stal evropský komiks, kde je tento přístup celkem běžný.

Magická síla Yokai

Na rozdíl od černobílých vydání je na stránku použito méně panelů a jsou aplikovány i dvoustránkové kompozice. Mnoho fanoušků jistě potěší, že vazba je v pevných deskách a kniha obsahuje i čtyřstránkový rozhovor s autorem, který doplňuje ukázka kresby z tohoto komiksu.

Tento komiks s pohádkovou atmosférou je vhodný spíše pro mladší čtenáře. Příběh nijak nenavazuje na ostatní a je tak dobrým odrazovým můstkem pro další Usagiho komiksy. Usagi Yojimbo – Yokai určitě stojí za přečtení a dokáže uspokojit dlouholetého fanouška i začínajícího čtenáře.

Název originálu: Usagi Yojimbo: Yokai
Český název: Usagi Yojimbo: Yokai
Scénář a kresba: Stan Sakai
Překlad: Ľudovít Plata
Obálka: Stan Sakai
Počet stran: 63
Vazba: vázaná
Rozměry: 160 x 235
Vydal: Crew, Praha 2012
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Samurajský králík Usagi bojuje proti příšerám tentokrát barevně

Hide picture