Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Sandmanovská Tryzna. Slavnostní pohřeb jedné komiksové série

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

24. 10. 2012

Sandmanovskou sérii uzavírá komiks s všeříkajícím názvem Tryzna. Připravte si kapesníky, tohle nebude veselé čtení.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/michael-zulli-sandman-10/|width=660]

Tímto dílem by neměli začínat ti, kteří nikdy nedrželi žádného Sandmana v ruce, protože hlavní hrdina je mrtvý. Alespoň ten, kterého čtenáři potkávali na stránkách předchozích devíti komiksů. Sen totiž ve skutečnosti nemůže zemřít. Ale jak praví jedno staré přísloví, král je mrtev, ať žije král, je tedy na čase pohřbít toho starého krále.

Neil Gaiman
Britský autor, který se proslavil komikovou sérií Sandman. Kromě komiksů se zabývá hlavně fantasy tvorbou. Mezi jeho nejznámější díla patří Nikdykde, Američtí bohové nebo Hvězdný prach.

Desátý svazek Sandmana se soustřeďuje hlavně na tryznu a samotný pohřeb Pána snů. Potkají se zde všichni staří známí včetně členů rodiny Věčných, aby si společně se čtenáři připomněli vše dobré i špatné na jednom z nejoblíbenějších moderních komiksových hrdinů. Jak bylo řečeno výše, tento díl není opravdu pro ty, co komiks nikdy nečetli. Neznalý návštěvník nebude mít ponětí, kdo jsou všichni ti lidé a o čem to vlastně mluví.

Komiks je určen hlavně skalním fanouškům, ale v dobrém slova smyslu. Fanoušci Sandmana jsou za svou přízeň náležitě odměňováni, protože kde jinde než v Tryzně si mohou užit všechny ty náznaky a odkazy z předchozích epizod a dojít k uspokojivému, leč mírně melancholickému konci.

Všichni truchlí, smrtelníci i Věční

Kromě ústřední Tryzny obsahuje desátý díl i další dva příběhy s názvem Vyhnanci a Bouře. Dva na pohled nesouvisející děje spojuje jak motiv truchlení, tak motiv Sandmanovy smrti.

Vyhnanci pojednávají o životě poradce čínského císaře, který putuje přes poušť do exilu. Kapitola v sobě nese poselství o přijmutí vlastního osudu. Závěrečná Bouře představuje poslední hru Williama Shakespeara, kde Shakespeare přislíbil napsat své poslední dílo pro Pána snů. Důležité podotknout, že tato epizoda patří k tomu nejlepšímu, co autor Neil Gaiman napsal. Propojením shakespearovské hry se světem Sandmana dospěl opravdu k poetickému konci celé série.

Co se týče kresby, své síly spojil Neil Gaiman se svými nejlepšími a nejznámějšími spolupracovníky. Tryzny se zhostil Michael Zulli typický svým detailním realismem, jehož každé komiksové okénko vypadá jako jednotlivý obraz. Černobílá kresba Jona J. Mutha zdobí kapitolu Vyhnanci a do Bouře se pustil Charles Vess. Právě za Bouři získal spolu s Gaimanem ocenění World Fantasy Award za nejlepší krátkou povídku.

Poslední díl série prostě představuje to nejlepší završení, jaké je možné si přát. Všechny postavy, nejvýznamnější kreslíři a jeden úžasný vypravěč v jednom. Dobré příběhy by měly pokaždé končit smrtí v gaimanovském stylu. Ne tak, aby fanoušek odešel naštvaný, ale s nostalgickým povzdechnutím.

Název originálu: The Sandman: The Wake
Český název: Sandman 10: Tryzna
Scénář: Neil Gaiman
Kresba: Michael Zulli, Jon J. Muth, Charles Vess
Obálka: Michael Zulli
Překlad: Viktor Janiš
Počet stran: 192
Vazba: brožovaná
Rozměry: 170 x 255 mm
Vydal: Crew, Praha 2012
Doporučená cena: 489 Kč

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sandmanovská Tryzna. Slavnostní pohřeb jedné komiksové série

Hide picture