Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Sbírka Prokletá knihovna přináší skutečné české legendy!

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

4. 1. 2014

Legendy prokleté knihovny Nakladatelství Straky na vrbě se rozhodlo vydat další sborník české fantasy. Legendy prokleté knihovny přinášejí na dvacet fantastických povídek. To nej, co český rybníček skrývá.

Legendy prokleté knihovny

Legendy prokleté knihovny přináší dvacet skvělých fantasy povídek.

Psát recenzi na povídkovou sbírku je vždycky ošemetný úkol. Mnoho autorů, mnoho příběhů, mnoho kladů i záporů jednotlivých spisovatelů. Jedním slovem sbírka. Na druhou stranu nic, co v sobě skrývá jména jako Lucie Lukačovičová, Jan Dobiáš, Vlado Ríša, Leonard Medek či Martin D. Antonín, prostě nemůže být špatné.

Straky na vrběNakladatelství Straky na vrbě vzniklo v roce 1998 a od samého počátku se orientuje zejména na fantasy a sci-fi literaturu. Jeho zakladatelem je redaktor a překladatel Michael Bronec, který je současně i sponzorem, korektorem, redaktorem, sazečem a nejspíš i uklízečkou.

Povídky vybral, slova složil

I tentokrát se výběru a sestavení ujal odborník na slovo vzatý, Michael Bronec. Ten již má za sebou několik ročníků Drakobijců, ve kterých se každoročně vydávají vítězná díla soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera.

A jak vidno, má Bronec velmi šťastnou ruku. To se potvrdilo už u předchozí sbírky s názvem Draci, ve které autoři předvedli 27 světů a 27 příběhů o dracích a dalších stejně šupinatých tvorech.

Legendy prokleté knihovny

Tentokrát se zaměření rozšířilo, a tak si můžete přečíst nejenom povídky z doby historické a dávno minulé, ale i nějakou tu moderní fantasy dnešních dní.

Mě osobně nejvíce zaujal hořko-bolný příběh Sestřičko naše, kde jsi? z pera Jana Dobiáše, ale může to být i proto, že spisovatelskou kariéru tohoto psavce pečlivě sleduji.

Najdete tu od něho i povídku Manuskript, další velmi povedený kousek. Nejsou to však jediné skvosty. U Svazku číslo 25 od Leonarda Medka zamrazí. Mnohokrát zacukají koutky a občas si čtenář ani napětím nestihne naslinit prst, aby mohl otočit na další napěchovaný list.

Prokletá do dokonalosti

Jak už je uvedeno v úvodu, hodnotit Prokletou knihovnu jako celek v podstatě nelze. Každý spisovatel přináší jiný úhel pohledu, jiné tempo psaní i závěrečné rozuzlení spletitých povídek. Jedno však mají stejné, jsou to mistři fantasy.

Takže pokud jste i vy nadšenci pro tento žánr, máte na českém trhu nějakého toho svého oblíbeného autora nebo někoho jen chcete potěšit dobrou fantasy knížkou, jsou Legendy prokleté knihovny něco pro vás.

Český název: Legendy prokleté knihovny. Sestavil: Michael Bronec. Nakladatelství: Straky na vrbě, 2013. Počet stran: 960. Doporučená cena: 550 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sbírka Prokletá knihovna přináší skutečné české legendy!

Hide picture