Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Šestý díl komiksu Živí mrtví ukazuje Život plný utrpení

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

17. 12. 2012

Šestý díl populárního komiksu o oživlých mrtvolách přináší hned několik změn a hlavně jednu velmi nechutnou scénu, při které budou čtenáři děkovat za to, že je komiks černobílý. Život plný utrpení je důkazem toho, proč Živí mrtví nejsou pro slabé povahy.

Život je utrpení. Můžete se snažit, jak chcete dojít k cíli poctivou cestou, ale osud vám stejně vpálí ránu mezi oči. Alespoň to platí ve světě Živých mrtvých. Základní pravidla by měla znít: Nikomu nepomáhej, nikomu nevěř, s lidmi se moc nebratříčkuj (stejně umřou) a po ruce měj vždy nabitou brokovnici.

Podle Roberta Kirkmana jsou asi všichni lidi svině. A může tato depresivní vize světa uspět u čtenářů? Ano! Život plný utrpení je zatím nejlepším dílem Živých mrtvých, co v Česku vyšel.

Skoro by se mohlo zdát, že komiks si mohou užít pouze čtenáři se skrytými sadomasochistickými sklony. Kdo by si dobrovolně přečetl dílo, ve kterém se usekávají končetiny, hlavy létají na všechny strany, hrdinové se každou chvíli hroutí pod neustálým tlakem, lidé se vzájemně mučí těmi nejhroznějšími způsoby a ten, koho jste si oblíbili, nakonec stejně zemře, nebo je zmrzačen fyzicky či psychicky.

Kde jsou chrabří hrdinové?

Prostě jedna rána za druhou. Ale to je právě to, v čem se Živí mrtví tak odlišují a co k nim přitahuje stále nové a nové fanoušky. A také přinášejí poučení pro šílené vědce, co by se stalo se světem, kdyby začali pracovat na zombie vakcíně.

Šestý díl začíná v okamžiku, kdy se Rick a Michonne vzpamatovávají z ran, které jim zasadil Guvernér. To nejhorší ale teprve přijde, protože Guvernér má opravdu zvrácené nápady, včetně uspořádání gladiátorských zápasů, kde na jedné straně stojí hladové zombie a na druhé naše hrdinka s katanou.

Ale to nezná Michonne, protože tahle holka se dokáže dostat z každého problému a plánuje pro Guvernéra opravdu sladkou pomstu.

Onen akt pomsty není opravdu pro slabé žaludky. Krev a nechutné scény se objevovaly v Živých mrtvých už několikrát, ale tentokrát se Robert Kirkman opravdu překonal. Brutalita ale tentokrát nabírá úplně jiného rázu. Symbolizuje spíše naprosté psychické zhroucení hlavních hrdinů a jejich definitivní přerod z těch hodných na prostě přežívající.

Největší změna nastává rozhodně pro Ricka. Už není tím hodným a zásadovým policistou, jakým byl v prvním díle. Pokud by si někdo přečetl pouze první díl a poté ihned šestý, nevěřil by, že se jedná o jednu a tutéž postavu. Rick je připraven ušpinit si pořádně ruce (tedy vlastně ruku).

Živí mrtví mají pořád čím překvapovat. Člověk by si řekl, že ze zombie příběhu už nelze více vymáčknout, ale autor Robert Kirkman neustále dokazuje, že má pořád schovaných pár dobrých nápadů, díky kterým dokáže čtenáře přikovat k černobílým stránkám a těšit se, co se stane příště.

Název originálu: The Walking Dead 6: This Sorrowful Life
Český název: Žíví mrtví 6: Život plný utrpení
Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Charlie Adlard
Překlad: Martin D. Antonín
Počet stran: 136
Obálka: Charlie Adlard, Cliff Rathburn
Vazba: brožovaná
Rozměry: 260 x 160 mm
Vydal: Crew, Praha 2012
Doporučená cena: 299 Korun

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Šestý díl komiksu Živí mrtví ukazuje Život plný utrpení

Hide picture