Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Simonův kocour na toulkách: I roztomilí králíčci umí být parchanti

Redakce

Redakce

18. 10. 2011

Ovládl Youtube i knižní trh a teď se vrací podruhé, aby ukázal, jak mají milovníci koček krušný život. Simon Tofield v novém dílu komiksu Simonův kocour na toulkách představuje odvrácenou stranu mazlení, vrnění a sametové srsti. 

Simonův kocour od kreslíře Simona Tofielda

Už první kniha s názvem Simonův kocour potvrdila, že živé kresbičky huňatého, ale také ďábelského drobečka zabírají i v knižní podobě. Autor se proto rozhodl předhodit fanouškům další svazek plný argumentů, proč si nepořizovat kočku.

Hlavní aktér komiksu už má dost utiskování a nedostatečného krmení, a tak prchá za hranice dosavadního teritoria. Útočiště brzy najde na statku plném různorodého zvířectva, kde pozná přítele na život i na smrt, zároveň však zjistí, že s některými zvířaty si není radno zahrávat. Třeba se sametovými králíčky.

Čtěte také: Jakub König se v Anjelovi pokouší o český Red Meat

Zatímco předchozí díl Tofieldových mini skečů evokoval spíše kreslené výstřely do tmy bez jasné návaznosti, u druhého svazku se už autor pokouší o torzo příběhu. Těžko soudit, zda to komiksu napomohlo, či naopak. Simonovu kocourovi totiž sluší původní roztříštěnost a forma připomínající nahodilost jednotlivých kočičích kriminálních činů.

Přidáním dějové linie vzniká koncepční směs, která však není dotažená do konce. Výsledkem Tofieldova snažení je tak cosi jako obrazový kočičí cestopis, který i nadále zůstává (díky bohu) němý.

OBR: Obálka komiksu Simonův kocour na toulkách

I v komiksu Simonův kocour na toulkách je jasně vidět, že Simon Tofield si je jistý tím, co kreslí. Sám vlastní několik koček, které mu slouží jako nekonečná studnice inspirace, a proto si jednání hlavního hrdiny užijí hlavně majitelé těchto mazlíčků.

Pro kočkomily amatéry tak mohou být zápletky stripů až nepochopitelné a těžko se věří, že je napsalo všech devět životů. Právě v tom však tkví největší síla Simonova kocoura. Efekt lehce ničí pasáže, kde myši hrají baseball a hlavní hrdina popíjí koktejly, i to však tolerantní čtenář milerád odpustí.

Přečtěte si: Myšpulín versus Kačer Donald. Český komiks není mrtvý

Náboj kocouřích příběhů ještě podtrhuje autorova jednoduchá perokresba, která se soustřeďuje na výrazy, pózy a vtipné momenty. Jelikož postavy zůstávají němé, musí si vystačit pouze s gesty a všeříkajícími detaily. I přesto se Tofieldovi daří udržet čistou a jasnou kompozici. Zajímavá je také práce s obrazem jako takovým. Místo jasně ohraničených okének autor využívá prostoru, střídá velikost obrazů i jejich umístění a četnost, což ještě zvyšuje výsledný dojem.

Fakt, že se černobílými příběhy trefil Simon Tofield do černého, dokazuje více než padesát milionů fanoušků na serveru Youtube, kde visí většina videí s tematikou Simonova kocoura. Jeho autor už čtenářům představil nejen domácí prostředí, ale i svůj milovaný venkov. Nezbývá než doufat, že příště nevyšle svého miláčka do psího útulku.

Název: Simonův kocour na toulkách
Scénář: Simon Tofield
Kresba: Simon Tofield
Počet stran: 240
Rozměry: 215 x 165
Vydalo: Paseka, Praha a Litomyšl 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Simonův kocour na toulkách: I roztomilí králíčci umí být parchanti

Hide picture