Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Sin City – Do srdce temnoty čtenáře utopí v nostalgii

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

19. 5. 2014

Sedmé Sin City probudí všechny už pomalu zapomenuté pocity, které Frank Miller touto fenomenální řadou detektivek rozbouřil už kdysi dávno. Komiks otevře stále nezahojené rány a smete prach ze starých známých postav, stejně tak ale vnese nové světlo do temných, dosud neprobádaných zákoutí prohnilého Basin City.

Je to už nějaký ten pátek, kdy první Sin City vyrazilo dech čtenářům kolem celého světa a jeho temnými příběhy se dodnes prokousává doslova miliónové publikum. Ať už za jeho úspěch mohlo cokoliv, bylo by doslova šílené, aby Frank Miller nezapátral ve své fantazii a nepřišel s pokračováním dnes již legendárních příběhů.

Sedmý a poslední díl vypraví příběh vysloužilého vojáka, který se prodírá životem, jak umí. Hledí si svého a snaží se vydělat si na činži. Jeho poklidný život se ale zvrátí, když se stane svědkem pokusu o sebevraždu mladé ženy. Jako každý správný hrdina ji zachrání, čímž spustí řetězec událostí, kterému už není úniku.

Frank Miller
Frank Miller (27.ledna 1957) se podepsal do historie jako jeden z nejznámějších a také nejkontroverznějších komikových autorů. Jeho dílo obdivují davy fanoušků po celém světě, což dokazují i filmová zpracování jeho předloh. V jeho resumé můžeme najít nejednu Eisnerovu cenu.

Příběh je skvěle vyprávěný, nechybí v něm akce, mnoho vypjatých momentů, temné ticho před bouří ani neodmyslitelné vulgarity a sexualita, která neodmyslitelně provází celý svět Basin City. Jen hlavní hrdina je snad už trochu příliš.

Ano, každá z hlavních postav příběhů Sin City měla svým způsobem smysl pro spravedlnost, neoblomné přesvědčení a schopnosti nebo výcvik, díky kterým byli hrdinové schopni porazit menší armádu. V Do srdce temnoty ale Frank Miller představuje doslova anděla smrti, který má dokonalou morálku a pokud ho zrovna někdo nenadroguje, neměl by problémy sundat Marva, Miho a Dwayna najednou.

obalka: Frank MIller: SIn City: Do Srdce temnoty

Co ale naprosto nemá chybu je charakteristický noirový styl. Ten nezklamal a celou řadu drží na špičce ledovce kvalitního komiksu. Temné monology, kdy se charaktery zamýšlejí nad životem, špína města a korupce rozežírající vše co je na něm dobré. Celá kniha představuje příběh komíhajícího se světélka, které se snaží roztrhat pařáty tmy na kusy.

Sin City se graficky nezmění

Po grafické stránce je jen těžké něco vyzdvihnout nebo naopak odsoudit. Komu Sin City přirostlo k srdci už dříve bude nadšen, komu se nelíbí, tomu se dál líbit nebude. Kresba dokonale podtrhuje styl vyprávění a příjemně překvapí celobarevná pasáž, kdy hlavní hrdina těžce halucinuje. Palce nahoru.

Sedmé Sin City nezklamalo ani nepřekvapilo. I přes pár malých nedostatků hrdě nese vlajku celé série. Je těžké komiks hodnotit jednotlivě, mimo kontext světa Sin City a proto jeho fanouškům doporučuji hodnocení vylepšit a odpůrcům naopak snížit.

Originální název: Sin City: Hell and back
Český název: Sin City: Do Srdce temnoty
Scénář: Frank Miller
Kresba: Frank Miller
Překlad: Václav Dort
Počet stran: 320
Rozměry: 155 x 230 mm
Vydal: Comics Centrum, Praha 2014
Doporučená cena: 499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sin City – Do srdce temnoty čtenáře utopí v nostalgii

Hide picture