Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Skleněný trůn má v nové fantasy sérii bránit supervražedkyně

Olga Buriánková

Olga Buriánková

9. 10. 2015

Nejlepším zabijákem v říši byla zlatovlasá Celaena. Než ji zradil přítel a odsoudili ji k doživotí v dolech. Ale má štěstí. Zachrání ji následník trůnu s nabídkou svobody. Musí se jen utkat se dvěma tucty šampiónů o čest chránit krále a zvítězit.

Skleněný trůn má dost slabé základy. Zdroj: výřez knižní obálky.

Skleněný trůn má dost slabé základy. Zdroj: výřez knižní obálky.

Další série pro dospívající ctitele fantastiky nazvaná Skleněný trůn spatřila světlo světa i v tuzemsku. A přestože má jako mnoho dalších young adult románů hodně společného s paranormálními romancemi, nejde o městskou fantasy ze současnosti. Debutový příběh Sarah J. Maasové je klasickou fantasy odehrávající se ve smyšlené realitě plné magie a krvavých bojů, v níž se snaží přežít osmnáctiletá vražedkyně s temnou a tajemnou minulostí.

Kromě Celaeny poznávají čtenáři (možná spíše čtenářky) také lehkomyslného prince Doriana, ctižádostivého krále Adarlanu, věrného kapitána stráží Chaola, více než dvě desítky zločinců a stejně nevyzpytatelnou šlechtu. Proto se mohou těšit na vyprávění plné vztahových kotrmelců, smrtícího nebezpečí, nechutně krvavé magie a dvorských intrik, rovněž zabijáckých.

Sarah J. Maasová

Newyorčanka narozená v roce 1986 je autorkou debutového Skleněného trůnu (zatím Throne of Glass, Crown of Midnight, Heir of Fire a prequelová novela The Assassin’s Blade) – bestselleru New York Times a USA Today. Psát ho začala v šestnácti letech (originál vyšel v roce 2012), byl přeložen do 23 jazyků a stal se jednou z nejlépe mezinárodně prodávaných knih. Kromě série ST pracuje na cyklu A Court of Throns and Roses a The Starkillers Cycle. Na Hamilton College v roce 2008 nadmíru úspěšně dostudovala tvůrčí psaní a vedlejší religionistiku. V současnosti žije v Bucks County v Pensylvánii s manželem a psem.

Krásná vražedkyně musí zvítězit v boji za svobodu 

V království, kde byla vymýcena magie a vládne bezohledný král, žije Celaena Sardothien. Osmnáctiletá dívka a nejlepší asasin říše řečený Adarlanský zabiják, jindy Smrtka. Trestu unikala, dokud ji nezradil ten nejbližší. Namísto oprátky ji odsoudili jen k doživotí v solných dolech, čímž její konec pouze trochu oddálili. O to větší překvapení Celaenu čeká po roce nekonečného utrpení. Navštíví ji korunní princ Dorian s neodolatelnou nabídkou. Když zvítězí v turnaji nad dvaceti třemi dalšími bojovníky, za pár let ji čeká svoboda. Musí si poradit s nejlepšími vrahy, zloději a válečníky celé Eriley v utkání o pozici králova šampiona. Smrtka se mění v princův trumf ve skrytém boji s otcem. Na vražedkyni dohlíží kapitán královské gardy Chaol, ale princ se o jeho doporučení nestará. Možná to nebude vadit, když si Celaena musí poradit se zákeřnými protivníky, pokryteckou šlechtou i skrytým zlem, které bojovníky ohrožuje a přátel je málo.

Nevadí, že první dojem může klamat

Hlavní postava Skleněného trůnu by podle anotace a prvních řádků příběhu měla být skutečná antihrdinka. Od počátku je Celaena líčena jako smrtící asasin, co si levým malíčkem poradí s jednotkou vojáků, pacifikuje důlním nářadím a s obavami si o ní šeptají v celém království, přestože jí není ještě ani dvacet. Od prvních stránek také uvězněná Smrtka fantazíruje o tom, jak by se všemi zametla, kdyby chtěla. Jenže se jí nějak nechce.

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

Vše se opakuje během cesty do hlavního města, až je kapitán Chaol teoreticky mnohonásobný nebožtík. A Celaena si nebere servítky ani verbálně. Nikoho včetně prince nešetří. Proto se čtenáři v duchu usmívají při pomyšlení, jaká řezničina je čeká na dalších třech stech stránkách. Jenomže s blížícím se skleněným hradem, v němž bude Celaena trávit při turnaji dalších třináct týdnů, začíná křehnout i hrdinčino ostří.

Jakmile ze sebe bývalá otrokyně dostane špínu a pach zatuchlých kobek, stává se z ní hubatá, marnivá, egoistická teenagerka se zálibou v luxusu a flirtování. Aby se však Smrtce nekřivdilo, nebylo velmi pravděpodobné, že by se young adult kniha zařadila po bok drsným akčňárnám přetékajícím krví a vnitřnostmi. Přesto, i když je třeba si poupravit očekávání, které na první pohled kniha vyvolává (včetně pěkné titulky), si čtenáři užijí mnoho zábavy.

Zabiják v sukních má velkou odvahu, ego i srdce

Z vyprávění, které se zdálo být jen záznamem několika týdnů krvavých soubojů na život a na smrt, se stává mnohovrstevný příběh. Celaena je kromě pěkné tvářičky a zabijáckých instinktů (které se většinou neprojevují) také dědičkou neznámých schopností. Přes zmiňovaná traumata při výchově zůstává silná a při smyslech, díky čemuž je po většinu času zajímavou, sympatickou a sečtělou dívkou.

Což nekoresponduje s úvodními představami o ní, zejména některá její gesta, ale mnohdy to to možná není dobrota srdce, ale pragmatizmus. A stejně prošly překvapivým vývojem i další charaktery, které také mají více poloh a navíc jejich koexistence čtenáře baví. Těší špičkování Smrtky a uvěřitelného, i když poněkud koženého Chaola i jiskřivé výměny názorů s rozverným princem, který není tak výrazný, ale i on se ukazuje jako postava s potenciálem.

V příběhu rovněž nechybějí ani skuteční záporáci, z nichž většina se překvapivě obléká do hedvábí, kteří čtenářům otevírají svět plný dvorských i politických intrik a ctižádostivosti, která jde přes mrtvoly. Ještě nečekanějším bonusem příběhu je magie, která zanechává o poznání více mrtvol než celý turnaj a přivádí do středu pozornosti nejednu prozatím vedlejší postavu.

Když ještě potenciální čtenáři přijmou fakt, že svazek je prioritně určen mladým dívkám, které si užívají líčení aristokratické garderoby, večírků a Popelčiných proměn (jako je tomu například v sérii Selekce) nebo samotnou Celaenu v jejich věku, jistě si příběh užijí k plné spokojenosti i ti starší. Narážky na možné další linie vyprávění se objevují již od počátku a slibují, že čtenáře v dalších dílech série čekají zajímavé proměny, zvraty i události.

To ostatně slibuje také anotace pokračování – Půlnoční koruna. A třebaže je ve Skleněném trůnu méně mrtvol, než mnozí čekali, jsou v něm četná místa, která fanouškům žánru napětím zvednou tep. Navíc se může pyšnit i akčními scénami či barvitým líčením prostředí a kostýmů, což přispívá k faktu, že se kniha čte téměř sama.

Český název: Skleněný trůn. Název originálu: The Throne of Glass. Autor: Sarah J. Maasová. Překlad: Ivana Svobodová. Nakladatel: CooBoo – Albatros Media, 2015. Počet stran: 392. Doporučená cena: 299, zlevněno e-shop – od 209 korun.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE: Skleněný trůn má v nové fantasy sérii bránit supervražedkyně

Hide picture