Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

RECENZE: Společenská hra Bezva finta je to pravé pro zločinecké mozky

Petra Vlková

Petra Vlková

20. 6. 2012

Krádeže a podvody ve velkém, přitom s rádoby čistým štítem a ve vyžehleném límečku. Ne, to není popis politické situace, ale karetní hry Bezva finta. Kéž by v tomto ohledu měla monopol.

Kdepak s poctivostí nejdál dojdeš. S poctivostí leda dlouho pochodovat a nikam nedojít. V reálném životě smůla a ostuda, v karetní hře zábava a věc naprosto v pořádku. Lukrativní pozice mafiánských bossů a velkých šéfů ve špinavostech lze získat snadno, rychle a bez výběrových řízení. Tyto podmínky nabízí karetní hra Bezva finta od známého autora Vlaadi Chvátila a společnosti Dino Toys.

Ve hře se snaží až pět nóbl pánů a dam nakrást rozmanité zboží v různých místech a oblastech. Mohou si vybrat například kasino, banku, depozitář, hotel či galerii. Je jedno, o kterou lokalitu a budovu jde, v každé z nich lze nalézt technologie, umělecké předměty, šperky nebo zlato. Někdy se gangsterům podaří uloupit sbírku či přímo raritu a občas mohou krást i naslepo.

Krást se dá úplně všude. Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Za hlavní kápo vždy loupí banda jeho zlodějíčků, přičemž každé z míst má vytipované jeden z nich. Lupiče v praxi představují karty hráčů označené stejným písmenem, jako menší karty lokalit. Například banku znázorňuje karta s písmenem B a k ní určení pachatelé jsou taktéž označeni písmenem B. Vše z toho, co si kdo nakrade, pak imitují malé barevné kostičky.

Selský rozum napovídá, že vítězem se stává hráč s největší kořistí, tedy s největším počtem lupu. To však není přesné. Jedinci jsou na konci hry nuceni počítat, přičemž nevyhrává ani ten s nejvíce kostičkami celkem, ani ten, kdo má nejvíce jedné barvy. O hodnotě zboží rozhoduje další druh karet, lišící se podle počtu hráčů.

Vyplatí se být ve všech kategoriích lupu na prvním místě, přičemž vůbec nerozhoduje, jestli má soupeř o jednu nebo dvacet kostiček více. Spoluhráči si musí neustále ujasňovat, jak moc se jim vyplatí hnát se za jedinečným zbožím, jako např. za technologiemi nebo uměleckými předměty. Zde jim na rozdíl od zlata nemusí třetí ani druhé místo přinést jediný bod.

Právě originální systém činí Bezva fintu zajímavou a napínavou, avšak po první partii nemusí být jeho specifikum ještě zcela jasné. Hra může na první pohled působit lehce nezáživně, nicméně později, a především s více hráči, se tento nešvar překlene.

I něžné pohlaví se může podílet na levotách

Rozmanitost Bezva finty spočívá v tom, že hlavy gangů nedisponují pouze okrádajícími podvratnými živly. Kontakty a své lidi mají i na straně zákona, tudíž mohou do akcí zapojit své donašeče. Na základě nabídky karet lupu v kole si hráči vyberou jedno z míst, kde budou krást, a druhé, kde budou hlídat. Ať už dané místo sleduje jeden, nebo více donašečů, kořist je zde ztracená.

Může se také stát, že krást se v jedné lokalitě rozhodne více zlodějů. I ti se musí s vyhlédnutým zbožím rozloučit, ale místo toho si každý odnese jinou trofej, v praxi kartu skrytého lupu. Dále se nabízí ještě možnosti intrik, bianko směnky či použití kompromitujících dokumentů. Nikdo tedy nemá do konce hry vítězství jisté.

Role jsou jasné, jeden vždy krade a druhý hlídá

Jak bylo naznačeno výše, ve dvou lidech hra nemá ten správný náboj. Kromě toho se k ní vztahují i trochu odlišná pravidla, bohužel ne zcela přesná. Soupeři využívají ještě karty nestálého spojence. V jednom kole tak mají jednoho zloděje navíc, v druhém donašeče.

Každopádně hrají jedinci v každém kole se třetím mafiánem zároveň a pravidla již blíže nevysvětlují, zdali si mají k sobě brát jeho karty naslepo, nebo si z nich normálně vybírat. Ani jedna z variant není úplně ideální. V prvním případě hra logicky postrádá myšlenkové pochody třetího hráče, čemuž pak odpovídá rozložení karet. Druhá varianta zase do jisté míry maří smysl hry. Jeden z hráčů totiž vždy snadno zjistí předem, kterou z karet a k jakému účelu ji soupeř před ním použil.

Jinak ovšem Bezva finta výraznějšími chybami netrpí, leccos naopak zaslouží pochvalu. Z hlediska zpracování určitě grafika a průhledné plastové kostičky vyjadřující zboží, dále pak skladnost, počet komponent a přiměřená doba trvání. Hra má potenciál zabavit děti i dospělé, přestože nutí všechny zapojené přemýšlet, ať už v závěrečné fázi počítání, nebo kdykoli v průběhu hry. Ten, kdo umí taktizovat, má do značné míry výhodu, a kdo neumí, Bezva finta mu tuto schopnost procvičí. Bez ohledu na morální hledisko, dneska se špetka lstivosti a toho zločineckého mozku neztratí. Už jen kvůli schopnosti předvídat podfuky jiných.

Název hry: Bezva finta
Typ hry: Společenská, karetní, party
Výrobce: Dino Toys
Doporučená cena: 349 Kč
Počet hráčů: 2 – 5
Hrací doba: 20 min
Doporučený věk: 9 +

Hodnocení: **** (70 %)

Klady:
Časová nenáročnost
Napínavost, spád
Zpracování
Zajímavý systém hry
Nutí přemýšlet a využívat taktiku

Zápory:
Nejasnost v pravidlech
Ve dvou hráčích slabší

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Společenská hra Bezva finta je to pravé pro zločinecké mozky

Hide picture