Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

RECENZE: Společenská hra Continuo sází na kouzlo barevných kostiček

Petra Vlková

Petra Vlková

8. 2. 2012

I v oblasti společenských her platí, že každému se líbí něco jiného. Někdo může mít rád nevýstřední, skladné a snadno pochopitelné hry na procvičení logiky. Po čem v tomto případě sáhnout? Po hře Continuo.

Trh s hrami by nebyl kompletní, pokud by na něm chyběly hry seriózní a logické. Mohou však takové opravdu zaujmout a zabavit hráče? Ale jistě, oblíbenost věrohodně dokládá prodejnost. V zahraničí se právě hry Continuo prodalo přes šest milionů kusů, a to už o něčem svědčí. Bylo jen otázkou času, kdy se kostičkový fenomén objeví i u nás. České vydání hráčům představuje společnost Bonaparte.

Kam vlastně Continuo zařadit, mezi karetní, nebo deskové hry? Do deskovky má na první pohled daleko, na druhou stranu se jediná její část nepodobá ani klasické kartě. Přesto hovoří pravidla o malých kartónových čtverečcích jako o kartách a jejich použití vysvětlují na jediné stránce formátu menšího než A5.

Rychlé pochopení systému znamená při každé hře velké plus. Na něm si Continuo viditelně zakládá a pro případ, že by stručný text v pravidlech nedostačoval, doplňuje jej grafický příklad. Hráče může zmást, že návod obsahuje několikastránková knížečka, avšak všechny další listy popisují to samé v jiných jazycích.

Hra Continuo může takto začít Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Cílem i principem hry Continuo je tvoření co nejdelších jednobarevných řetězců. Dalo by se namítnout, že jde o tak trochu jiné a rozložené Rubikovy kostky. Hráči jednoduše přikládají jednotlivé karty k již vyloženým tak, aby nejlépe navazovaly na jednu nebo více barevných řad.

Za každý kousek hada si soupeři ihned započítávají body, přičemž se nemusí trápit vysokou matematikou. Každá kostička v řadě přináší jeden bod. A opět, jak se dá předpokládat, vítězí hráč s nejvíce body.

Jak platí i u mnoha dalších her, snadná pravidla a jejich rychlé pochopení ještě nezaručují rychlou a snadnou výhru. Pravý nástroj k úspěchu představuje logické myšlení a prostorová představivost. Náhoda zde sice má taky svůj podíl, ale jen nepatrný, spočívající v různém pořadí karet.

Zhruba v půlce hry Continuo

U karet hráči brzy vysledují stále stejnou strukturu, jež v konečném důsledku brání vytvoření opravdu dlouhého nepřetržitého řetězce. Místo se tímto však také neušetří. Ač se destičky vejdou do malé krabičky, a lze je tudíž snadno převážet, vyžadují vydělení dostatečně velkého prostoru na umístění všech karet a nutno počítat s různými směry.

Hráči tedy mohou zapomenout na zkrácení si chvíle v autobuse, vlaku nebo u úzkého podlouhlého stolu.

S potřebou místa souvisí i nutnost dostatečně tvrdého podkladu, nicméně ani ten nedokáže zabránit jedné nepříjemnosti. Na pevné ploše se karty sice nebudou prohýbat, nadále však stačí do jedné destičky nepatrně strčit a zároveň s ní se posune několik dalších, ne-li celý obrazec. Snadno se tak může zhatit veškeré dosavadní snažení.

Určitě by to Angličan napsal takto?

Ne že by bylo cílem této recenze Continuo pouze hanit, ovšem určitý nedostatek lze ještě spatřit na samém obalu. Skvěje se na něm anglická fráze: simply brilliant, brillianty simple, čímž chtěl básník jistě říci něco ve smyslu jednoduše skvělé, skvěle jednoduché. Jenže aby tomu překlad skutečně odpovídal, nesměl by originál postrádat souhlásku L.

Se slovem brillianty si žádný anglický slovník neporadí. Pravda, překlep na první pohled do očí nepraští, ovšem kdyby se to rovnou napsalo česky, podobný kiks by nehrozil.

Teď ale zpátky k výhodám, jež Continuo nabízí. Pokud by fanoušek logických abstraktních her nenašel ve svém okolí žádnou spřízněnou duši, nemusí zoufat. Kostičky k sobě může skládat i sám, v opačném případě si může pozvat ještě další čtyři lidi. A to z řad přátel, rodiny nebo i dětí od pěti let.

Grafické a celkové zpracování netřeba příliš rozvádět, jelikož na barevných čtvercích se toho příliš zkazit nedá a pevné kartónové karty včetně obalu netrpí výraznějšími nedostatky.

Komponenty jako u každé jiné karetní hry

Continuo zkrátka je a není pro každého. Nemá cenu přemlouvat a přesvědčovat o kladech toho, komu se nelíbí graficky a co do rozmanitosti nevýrazné hry postavené převážně na logice.

Naopak příznivce seriózní abstraktní zábavy Continuo jistě potěší, a to díky zmíněné jednoduchosti pravidel, skladnosti i možnostem výběru potencionálních, případně žádných spoluhráčů. V Continuu skutečně stačí jedna stránka návodu a jedna komponenta k tomu, aby byl člověk ve hře. Přísloví méně znamená více zde slaví triumfy.

Název hry: Continuo
Typ hry: Společenská, rodinná, logická, abstraktní
Výrobce: Bonaparte – Martin Trik
Doporučená cena: 150 Kč
Počet hráčů: 1–5
Hrací doba: 20–60 min
Doporučený věk: 5 +

Hodnocení: *** (60 %)

Klady:
Jediné jednoduché pravidlo
Jedna komponenta, skladnost
Procvičuje logické myšlení a prostorovou představivost
Již od jednoho hráče

Zápory:
Nároky na místo hraní
Lehce dojde k posunu karet a zmaření celé hry
Gramatická chyba na obalu
Stejná struktura karet

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Společenská hra Continuo sází na kouzlo barevných kostiček

Hide picture