Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze střílečky Resistance 2. Zažijte válku proti kolosálním monstrům

Šimon Kolář

Šimon Kolář

10. 8. 2011

OBR.: Chiméra na pochodu!Hra na PS3!Jelikož se kvapem blíží datum vydání Resistance 3 a na pulty obchodů se zároveň dostává kompilace obou přechozích dílů, není na škodu připomenout si v recenzi zatím poslední titul z této PS3 série.

OBR.: Nathan Hale

Obličeje hlavního hrdiny si ve hře moc neužijete, zdroj: myresistance.net

Časy, kdy panovalo (a to obzvláště u nás) obecné přesvědčení, že na konzoli, potažmo gamepadu, se nedá hrát žádná střílečka, jsou zřejmě už definitivně pryč. Zasloužily se o to hry jako Halo, Black, Killzone nebo právě Resistance, které nejen, že dokázaly své ovládání perfektně přizpůsobit konzolovým ovladačům, ale zároveň to byly všechno vynikající střílečky samy o sobě.

Podívejte se také na obsah sběratelské edice Resistance 3!

S trochou nadsázky bychom dokonce mohli říct, že v současnosti skvělé FPS najdete spíše na Xboxu 360 nebo Playstationu 3 než na monitorech osobních počítačů. Boj mezi Microsoftem a Sony zkrátka probíhá na všech frontách a bitva o nejlepší konzolovou střílečku je jednou z nich. Netřeba dodávat, že z takového soupeření těží hlavně samotní hráči.

Odboj pokračuje

Jedním z klíčových pěšáků Sony na tomto bitevním poli bylo právě původní Resistance. Střílečka z pohledu první osoby, která se odehrává v kulisách Londýna 50. let, jenž je napaden neznámou formou mimozemské nákazy. Hra byla kritikou přijata výborně a v Sony si mohli mnout ruce, protože konečně měli značku, která mohla důstojně konkurovat Xboxovému Halo. Pokračování bylo nutností.

OBR.: Obří boss objímá mrakodrap

Říkali mu Drobek

Druhý díl bohužel už podlehl neodolatelnému volání klišé a místo Londýna tak v Resistance 2 budeme před emzáky bránit starou dobrou Ameriku. Změnu prostředí asi nelze vývojářům příliš vyčítat, protože je jasné, že Amerika prostě v globálu táhne víc. Pokud vás už tento amerikanocentrismus ve hrách štve, zkuste se na to podívat z pohledu autorů. Dáte přednost statisícům na kontě nebo radši uděláte radost několika evropským nerdům?

Podívejte se také na videorecenzi další playstationové střílečky Killzone 3!

V hlavní roli hry se opět setkáváme s Nathanem Halem, vojákem, který je proti mimozemskému viru imunní, a je tak společně s podobně disponovanými kolegy nasazován do důležitých bojových operací. Nathan sice od pohledu moc symaticky nevypadá, ale ve výsledku je to jedno, protože po většinu hry se na něj stejně koukat nebudete a ani hlasově se nijak výrazněji neprojevuje.

Válka není jenom střílení

U hry jakou je Resistance 2 na charakteru hlavního hrdiny především moc nezáleží, stejně tak jako na příběhu. Tady jde především o samotnou zábavu ze střílení a tu monstrózní velkolepou omáčku okolo. Autoři se zkrátka už od začátku vykašlali na nějakou výraznou snahu o originalitu a předkládají nám naprosto ryzí žánrovou hru, o které se ale rozhodně nedá říci, že by byla obyčejná.

OBR.: Parťák ze hry

I ve válce se najde uplatnění pro nerdy

Hra má hlavně vynikající tempo. A když říkáme vynikající tempo, nemyslíme tím, že se kolem vás pořád něco děje, vzduchem sviští kulky a každou druhou vteřinu se ozve výbuch, jak velí současný trend stříleček á la Call of Duty. Resistance sice na podobně zběsilou akci sází také, ale zároveň dokáže ve správný čas ubrat plyn. V těchto chvílích si hráč může na chvíli oddechnout a zároveň to autorům poskytuje šanci k dotváření stísněné atmosféry.

Je trošku škoda, že těchto klidnějších pasážích není o něco více a nejsou naplněny nějakým zajímavým obsahem. Zdraví se ve hře doplňuje automaticky a nábojů máte povětšinou dostatek, takže zde není prakticky žádná motivace k prozkoumávání okolí. Titul tak žánrově balancuje někde na pomezí Call of Duty a stříleček, jako jsou Bioshock nebo Half–Life 2.

Padesátky nebyly žádná nuda

I do tak žánrově čisté hry se ovšem podařilo vměstnat několik originálních prvků. Zbraňový arzenál z 50. let tu doplňují mimozemské kousky, z nichž některé mohou například pálit skrz zeď nebo vytvářet před střelcem neprůstřelný štít. Výběr je pestrý a je zábavné zkoušet si efektivitu všech možných zbraní včetně jejich alternativních střeleckých režimů.

OBR.: Armáda Chiméry

Tihle pěšáci jsou tím nejmenším, co vás bude ve hře otravovat

Ke klasickým střílečkám neodmyslitelně patří také obří bossové. Autoři Resistance 2 mají nejspíš tuto větu jako firemní motto a každý den před spaním si ji musí povinně desetkrát zopakovat. Elitní nepřátelé tu jsou totiž neuvěřitelně kolosální. Až budete bojovat s netvorem, který vypadá, že si denně dává k snídani dvě Godzilly s hořčicí, možná vás přepadne závrať.

Monstrózně velicí nepřátelé však tak nějak zapadají do kontextu celé hry. Ta je podávána v opravdu epickém balení a často se vám stane, že se při pohledu na některé bitevní scenérie na chvilku zastavíte a budete na ně jen užasle zírat. Zábavná je také stylovost padesátých let, která hře dodává punc originality a zajišťuje, že si ji tak hráči snadno nespletou s jinou sci-fi FPS.

Apokalypsa bez škubání

Technicky hra za ty dva roky od vydání původního Resistance hodně vyspěla a patří k těm lépe vypadajícím hrám na Playstation 3. I když třeba textury nejsou zas tak propracované, je to zde vyváženo mírou detailů a často také počtem postav na scéně. Nezřídka se stává, že na hráče najednou útočí třeba padesát protivníků a ani v těchto chvílích není znát nějaký pokles framerate.

Po skvělém prvním dílu tedy ani napodruhé nezbývá, než mluvit o střílečce z dílen Insomniac Games v samých superlativech. Hra úžasně plyne a neustále nabízí nové prvky, které zahánějí jakýkoli náznak stereotypu. A pokud se náhodou stane, že se uprostřed hraní zastavíte a začnete uvažovat nad tím, jak je hra ve své podstatě obyčejná a primitivní, vynoří se odněkud stometrový boss a na nějaké přemýšlení nebudete mít ani pomyšlení.

Žánr: FPS
Vývojář: Insomniac Games
Distributor: Sony
Multiplayer: Ano
Platforma: Playstation 3
Česká lokalizace: Ne
Doporučená cena: 749 Kč

Hodnocení: **** 80 %

  • Klady: skvělé tempo, velkolepost, obří bossové, zajímavé zbraně,
  • Zápory: nijak zajímavý příběh

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze střílečky Resistance 2. Zažijte válku proti kolosálním monstrům

Hide picture