Menu
FANZINE.cz

Suzanne Collinsová nás s Hunger Games přivede do Arény smrti

Redakce

Redakce

20. 6. 2010

Hunger Games je podle mnohých zdrojů jednou z nejlepších sci-fi sérií poslední doby. Stephen King a Stephanie Meyerová se ke knize vyjádřili veskrze pozitivně. „Hladové hry“ se během několik týdnů staly celosvětovým bestsellerem, a jak se dá očekávat, chystá se i jejich filmové zpracování. Jsou Hunger Games opravdu tak skvělé?

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Příběh Hladových her (Hunger Games) se odehrává v takřka post-apokalyptické Severní Americe. Nyní se zde rozkládá země Panem, rozdělená na hlavní město Kapitol a dvanáct okolních krajů. Jako trest za dřívější neposlušnost vůči Kapitolu je každý rok na oslavách sklizně vybírán z každého kraje jeden chlapec a jedna dívka ve věku od dvanácti do osmnácti. Ti se musí v hlavním městě účastnit Hladových her. Pointa soutěže je jednoduchá – zabij nebo budeš zabit. Třešničkou na dortu jsou kamery, které celé hry snímají a vysílají do každé domácnosti v celém Panemu.

Hunger Games jsou na trh uváděny jako kniha pro děti, k čemuž se mnoho rodičů vyjadřuje velmi záporně. Je ovšem nutné říct, že se rozhodně nestanete svědky extrémního vraždění podaného ve zrůdných detailech. Ústřední motiv – který samozřejmě také není žádnou novinkou – Hladových her je sice drastický, můžete si ale být jistí, že autorka se vyhýbá jakémukoliv extrémnímu popisu.

Už od začátku vám bude jasné, že autorka s ničím neztrácí čas, protože ačkoliv je v knize popsán každý den, mnoho pouze ve zkratce na jednu stránku. Přesto není popis nijak strohý, ani příliš květnatý. Nenudí, a to je hlavní.

Ze stylu poznáte, že jde o dětskou knihu, ale není to nijak tristní. Děj je jednoduchý, lineární, zvraty příběh nezamotávají. Postavy se ale nechovají přihlouple nebo předvídatelně.

Jak už jsem zmínila výše, námět není nic nového – reality show o přežití – jen doslova. To už tu bylo, a ne jednou. Co je nové je prostředí – blíže nespecifikovaná anti-utopická budoucnost. Namakané krasavce a kočičí ženy nahradily děti. Ale ne všechny jsou nevinné, čímž se Suzanne Collinsová vyhýbá klasickým klišé.

Což je další plus příběhu – i kdybyste rádi řekli, že je něco v Hladových hrách klišé, je to něco použito tak, že to ten dojem nevyvolává.

Příběh i jeho zpracování je brilantní. Donutí vás knihu přečíst od začátku do konce na jeden zátah. Nemůžete přeci přestat, když je to tak napínavé! A hned, jak skončíte, budete hladově očekávat další díly – druhý Vražedná pomsta a třetí s pracovním názvem Reprodrozd.

Název originálu: Hunger Games
Český název: Hunger Games: Aréna smrti
Autoři: Suzanne Collinsová
Překlad: Zdík Dušek
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145 x 210 mm
Počet stran: 328
Vydal: FRAGMENT, Praha 2010
Doporučená cena: 349 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Suzanne Collinsová nás s Hunger Games přivede do Arény smrti

Hide picture