Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Svět vítá nového smrtonoše, Zápisník smrti má nového majitele

Jan Šuška

Jan Šuška

30. 10. 2013

Cugumi Obata: Death NoteOsmé pokračování komiksu Death Note má napínavou atmosféru a je naplněno akcí. Na scéně se objevuje nový smrtonoš a bude se vydírat prezident spojených států.

Ukázka z výřezu komiksu, autorem je Takeši Obata.

Ukázka z výřezu komiksu, autorem je Takeši Obata.

V novém Zápisníku smrti se pokračuje v únosu dcery šéfa japonské policie. Únosci si žádají nemalé výkupné, zápisník smrti. Následně se při akční výměně dostane zápisník do Mellových rukou. Ten se snaží, za pomoci všech dostupných prostředků, vypátrat Kiru a zvítězit tak nad svým soupeřem, nástupcem L Nearem.

Cugumi Óba
Je japonský spisovatel, narozený v Tokiu, nejlépe známý z mangy Death Note. Příběh Death Note se poprvé objevil v časopise Šónen Jump na konci roku 2003, později byl zpracován do anime a filmové podoby.

Po předešlém díle, v kterém L přišel o život, dává autor čtenářům na chvíli oddych od podobných srdceryvných ztrát. A aby čtenářům nebylo příliš smutno, zaplnil pusté místo hned dvěma nástupci, Nearem a Mellem. Ti mezi sebou však soupeří, občas jejich zápolení připomíná boj dobra proti zlu.

Nové postavy a nové okolnosti. Kdo padne jako první na selhání srdce?

Tím autor dostává větší prostor pro tvoření odlišných a šílenějších zápletek než v minulých dílech. S oblibou však mohou čtenáři pozorovat Lightovu vytrvalou cílevědomost. Stále touží být novým bohem v novém světě. Popravdě se jeho mazanost dostala do tak extrémního stádia, že je lhaním prakticky posedlý.

I přes to, že jej pravda přitlačí do kouta, dokáže ji hravě překroutit. Tento mladý manipulátor zamotává hlavy čtenářům stejně jako svým protivníkům. V minulých dílech se mu v určitém smyslu dalo fandit. V osmém díle už to tak není. Jako by autor zažehnul v jeho mysli nemilosrdný plamen psychopata, který kreslíř trefně zachytil.

Cugumi Obata: Death Note

V konceptu bychom mohli komiks Death Note pojmout jako detektivku pro teenagery. Manga se tak díky věku hlavních postav jeví. Near si při řešení případu hraje s Transformery a zženštilý Mello má plno práce s chroustáním čokolády. Člověk si až říká, kam to spěje?

Trocha sentimentu neuškodí. L, vrať se zpátky!

Kresba se zdá být trochu jiná, zvláštní, jako by si kreslíř Takeši Obata nechal přeinstalovat počítač, ve kterém měl uloženy všechny soubory. Zřejmě byly smazány. V předešlých komiksech byla jeho práce precizní, ne-li dokonalá. V tomto díle však ztratil jiskru a postavy připomínají jen vzdáleně to, kým byly. Zřejmě prodělaly menší plastickou operaci.

Nový smrtonoš se zdá být milý asi jako spolknutá žiletka. Velice sympatické zjevení má spadeno na svůj zápisník, který mu jablko-žrout Rjúk sebral. Kvůli pravidlům v zápisníku je ale smrtonoš takřka bezmocný a svůj zápisník si musí odpracovat.

Mello tak získává na svou stranu silného spojence a jediným slabým článkem smrtícího trojúhelníku Light-Mello-Near se stává Near, který má pod svými křídly jen FBI. Kdo ví, s čím se autor Cugumi Óba předvede příště, čtenářům však na konci zadělal na slušné pokračování.

Český a originální název: Death Note 8
Scénář: Cugumi Óba
Kresba: Takeši Obata
Překlad: Anna Křivánková
Obálka: Takeši Obata
Počet stran: 206
Vazba: brožovaná
Rozměry: 113 x 174 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 199 Kč

 

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Svět vítá nového smrtonoše, Zápisník smrti má nového majitele

Hide picture