Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Světová válka Z. Tolik zombíků pohromadě jste ještě neviděli

Martin Peška

Martin Peška

19. 6. 2013

Brad-Pitt-svetova-valka-zLetošní letní sezónu nadupanou velkofilmy v žánru sci-fi doplní v českých kinech 27. června zombie snímek Světová válka Z. Ten vznikl jako adaptace stejnojmenné knižní předlohy Maxe Brookse.

Zpracování se ujal režisér Marc Forster, který má za sebou snímky jako například Kazatel Kalašnikov či bondovku Quantum of Solace. Do hlavní role zombíkoviny byl obsazen (se obsadil) Brad Pitt, který se svou společností Plan B koupil práva k románu a film tak pomohl produkovat.

Snímek představuje apokalyptický scénář, kdy po celé planetě naplno řádí zombie virus. Jedná se o směsku klasického zombie hororu s akčností, thrillerem o konci světa a rodinným dramatem. To je v některých okamžicích nedocenitelné, někdy však navazování a prolínání těchto žánrů nepůsobí zrovna kompaktně a je také největší slabinou Světové války Z.

video
play-sharp-fill

Co se ale nedá nejnovějšímu počinu režiséra Forstera upřít, je především opravdu realistický pohled na řádící masy zombíků. Tolik zombíků jste určitě neviděli, ani když si sečtete všechny nakoukané filmy, kde se nemrtví nebo podobné příšerky alespoň mihli.

S rozpočtem, který se odhaduje na 200 milionů dolarů (podle některých zdrojů dokonce více), se jedná o férovou letní podívanou s velkou hvězdou, jako je Brad Pitt, a v žádném případě se nedá srovnávat s jakýmkoliv nízkorozpočtovým indie filmem, kde se promenáduje pár zombíků během dvouhodinové stopáže.

Je to herní řežba na plátně

Pravděpodobně každému hráči bude scénář připomínat několik videoher. Vše začíná již klasickým filmovým klišé takřka všech apokalyptických filmů. Sledujeme útržky z televizního vysílání informující o ptačí chřipce, vzteklině a podobně. Brad Pitt zde hraje postavu Gerryho, bývalého vyšetřovatele (či jakéhosi týpka do každé nepohody) OSN, nepostradatelné osoby se zkušenostmi z vyšetřování válečných zločinů po celém světě. Bez jeho pomoci se pravděpodobně svět v případě apokalypsy neobejde.

Jakmile jednoho rána dodělá dětem palačinky, ocitá se tváří v tvář nakaženým, když ho ze šlamastiky vytáhne kámoš z bývalé práce a definitivně tak ukončí jeho poklidný rodinný život. Chce po něm, aby zrušil rodičovskou dovolenou a zase nastoupil do svého zaměstnání. Jeho úkolem má tentokrát být pátrání po původci viru a hledání léku. Film nabere dynamiku poté, co se Gerry rozloučí s rodinkou a cestuje, postupuje po různých ševelech, sbírá informace (sbírá expírienc a levly), vyrábí si brnění z lesklých časáků a občas si podá nějakého toho zombíka klidně i páčidlem.

Brad-Pitt-svetova-valka-z

Fanoušci pomalých zombíků požírajících mozky a filmů, kde je plátno v jednom kuse zacákané krví a vnitřnostmi, budou nejspíš zklamaní, ale o to přístupnější je film i ne-fanouškům hororových scén. Velké nechutnosti režisér do snímku nezahrnul, místo toho vsadil na několik výbuchů a budování napětí, které víceméně funguje. Sem tam padne i dobrá hláška a rádi si vyslechnete i příhodu s trháním zubů, kterou aplikovali v Severní Koreji.

Světová válka Z ukazuje zombie v trochu originálnějším světle, než je obvyklé. Sice jsou to pořád odporné bytosti, které sebou pořád šijí, cvakají zuby, louskají prsty, chroptí a tak dále, ale umí kupodivu poměrně dobře sprintovat. Zážitek z apokalypsy je umocněn i faktem, že jeden zombík nebere ohled na další, což vytváří opravdu originální pocit totálního chaosu a nebezpečí, hrnoucího se ze všech stran.

Verdikt Martina Pešky:

Martin Peška 75x100Ačkoliv děj není nejoriginálnější, je Světová válka Z epický boj s největším zombie zlem, jaký se kdy na filmová plátna dostal. Navíc si zaslouží pochvalu za to, že přináší do současného fenoménu nemrtvých několik novinek.

Distributor snímku sice uvádí, že film je nevhodný pro děti do 12 let, na druhou stranu se zde neobjevují neobvykle nechutné scény a bez problému si po kině zajdete na chutnou večeři.

 Hodnocení: 70 %

Verdikt Oldřicha Mánerta:

Oldřich MánertSvět ovládla blíže nespecifikovaná nákaza. Zase. Dělá z lidí zombies. Zase. Těch „zase“ je u nového filmu Marka Forstera celkem dost. Jedno z nich je bohužel významnější než všechna ostatní.

Zase se totiž potvrdilo, že masivní dotáčky a změna směřování výsledného filmu na poslední chvíli nikdy nedělají dobrotu. Přibližně hodinu a deset minut je Světová válka Z perfektním polokatastrofickým filmem, který nepostrádá hutnou atmosféru a sympatické hlavní hrdiny.

Pak se (zřejmě) chopil scénáře Damon Lindelof a pokazil, na co sáhl. Globální koncept se smrskne do jednoho Brada Pitta s páčidlem v ruce, který chodí po tmavých chodbách a mlátí nemrtvé do hlavy. Navíc všichni jako lusknutím prstů hrají jak z ochotnického divadla (dotáčky, kde se jelo na první dobrou?).

Rozpolcenost nikdy fungovat nebude a podráží filmu nohy. Je to však velká škoda, protože Forster měl našlápnuto na originální dvouhodinový pohled na zombie žánr. Tak snad příště nebo v režisérské verzi na DVD.

Verdikt: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Světová válka Z. Tolik zombíků pohromadě jste ještě neviděli

Hide picture