Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: Syndicate nešetří akcí, ale s originalitou už je to horší

Martin Mašek

Martin Mašek

26. 2. 2012

Kyberpunková střílečka Syndicate aspirovala v hráčské komunitě na jednu z nejočekávanějších stříleček roku. Akční trailery a ponurá budoucnost slibovaly nevšední zážitek. Není však všechno zlato, co se třpytí. Čtete recenzi na TOPZINE.cz.

Minigun umí udělat paseku

Minigun umí udělat paseku zdroj: výrobce hry

Syndicate je jakýmsi pokračováním nebo spíš nástupcem stařičké taktické strategie z roku 1993, kde se hráč chopil kontroly obří korporace a ovládal svoje agenty. Nový Syndicate s tím starým má společný jen svět, nahodil totiž plně trojrozměrný kabátek a přesunul se do pohledu první osoby.

Bylo nebylo, v nepříliš vzdálené budoucnosti

Machiavelistický svět Syndicate ukáže svět roku 2069, kdy je veškerá elektronika zastaralá a všechno se dá ovládat pomocí speciálního čipu v mozku. Obří korporace ovládají svět, jeho tužby a využívají k tomu super-agenty, kteří mají jediný cíl – průmyslovou špionáž. A nebojí se k tomu využít pár specialitek a triků.

Očima Marka Jedináka

Multiplayer a CO-OP jsou v Syndicate těmi nejužitečnějšími zbraněmi. Zbraněmi proti nepříliš zábavnému singleplayeru působícímu dojmem, že byl ušit poněkud horkou jehlou. V partě čtyř lidí začíná férová zábava, o níž by se snad i dalo říci, že se v některých aspektech může přiblížit například kultovnímu Left 4 Dead.

Hra pro více hráčů sice kopíruje klasický mustr, což lze chápat jako nedostatek originality, ale dejme si ruku na srdce, jaká hra je dnes plně originální? Tvůrci se snažili najít optimální kombinaci funkčních prvků poskládaných z různých her, ne-li žánrů. Fakticky by se dal připodobnit k populárnímu Battlefieldu 3.

Po grafické stránce vypadá naprosto skvěle, ale je limitován omezenými prostory. Skvělým zážitkem je především na konzolích, kde díky parádnímu enginu a malému prostředí patří mezi jedny z nejlépe vypadajících her ještě ke všemu běžících se stabilním frameratem. Především pro příznivce hry pro více hráčů a konzolisty je to titul poměrně slušný.

Hardcore hráči pak vyjádří politování nad tím, že se hra více nepodobá Deus Ex. Velká očekávání prostě přinášejí kontroverzi. Stejně jako v případě RAGE.

Hodnocení: 80 % (multiplayer na Xbox 360)

Pro jednu korporaci jménem Eurocorp očividně pracuje i agent s krycím jménem Kilo, hlavní hrdina. Kde se vzal tu se vzal, hned je vhozen do boje o vlastní krk. Vesměs je na to sám, někdy pomáhá jeho kolega Merit, ale jeho pomoc je jen sporadická a hlavně naskriptovaná.

Borderlands 2: známe datum vydání komiksové střílečky

Docela dobrým nápadem je biočip DART6, který dovolí nabourat se na dálku do čipů nepřátel a donutit je například k sebevraždě, ochromení, nebo dokonce i jisté formě omámení, kdy chvíli bojují na straně hráče a hned potom se zastřelí. Problém je, že ne všichni mají čipy a na některé s čipy to dokonce neplatí. Biočipem se dají na dálku zkratovat elektronická zařízení nebo boti.

V systému Dart je vidět i skrz zdi

V systému Dart je vidět i skrz zdi

Biočip obsahuje i tréninkové prostředí, ve kterém se nová schopnost dá natrénovat až do zblbnutí. Je to jen simulace a tečkovaní nepřátelé tam stojí jako tvrdé Y a není to zábava. Dobrou vychytávkou je DART Overlay, díky kterému může agent Kilo vidět skrz zdi a dobře identifikovat nepřátele. To se rozhodně hodí, ale už jsme to viděli v Deus Ex: Human Revolution.

Originalita základem hry? Tady vážně ne…

Celkově vzato se Syndicate podobá právě Deus Ex v míře větší, než by bylo zdrávo. Naprostý hráčský noob by ani rozdíl nepoznal, Syndicate má totiž dost podobnou atmosféru i herní náboj jako Deus Ex. A co jsme v Deus Ex neviděli, to si autoři vzali za vzor například z F.E.A.R. (toho prvního). V tom se vývojáři trošku sekli.

Syndicate nijak nevybočuje z řady a drží se konceptu lehce-RPG-střílečky za pár bodíků, které si je možné vytáhnout z čipů mrtvých pouze hlavních charakterů. Takže odpadá jakákoli variace a možnost získat body pomocí schopností nebo přístupu ke hře, která je mimochodem místy dost těžká i na střední obtížnost a častý loading se nevyhne ani těm zkušeným, někdy možná kvůli hře samotné.

Syndicate je taky trošičku brutální, masochistický a vulgární. Co znamená trošičku? Půlení těl nepřátel pomocí rotačního kulometu s neomezenými náboji (trochu zklamání, ale budiž), půlení těl výtahovými dveřmi nebo kusy těl po explozi jsou docela normální záležitostí. Sprosťárničky a trocha erotiky taky nechybí, proto má Syndicate hodnocení M 17+.

[youtube_660]KWQEcnSBY8o[/youtube_660]

Co se na Syndicate povedlo na jedničku, je hudební doprovod, který má z větší části na svědomí legenda Skrillex. Soundtrack prostě nemá chybu a dokonale podkresluje náročnější situace a přestřelky.

Verdikt

Celkově vzato je Syndicate jen průměrnou střílečkou s minimem dobrých nápadů. Jen težko se brání dojmu, že někdo potřeboval konkurenci Deus Ex: Human Revolution a narychlo stvořil Syndicate. Bohužel.

Grafická stránka hry včetně jejího zvukového zpracování naopak pozvedají zážitek z bezhlavého střílení. Hlavní a nejspíše jednou z mála skutečně těch velmi silných aspektů hry je kooperativní režim hry či multiplayer, který se dosti podobá Battlefieldu 3.

Hodnocení: 70 % (singleplayer 65 %, multiplayer 80 %)

Klady: hudba, zpracování, grafika, hra více hráčů

Zápory: minimum inovací, nudný singleplayer

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Syndicate nešetří akcí, ale s originalitou už je to horší

Hide picture