Menu
FANZINE.cz
Technologie

Recenze tabletu iPad 2. Zasadí Apple notebookům smrtelnou ránu?

Marek Jedinák

Marek Jedinák

14. 4. 2011

 

Konečně se začala prodávat nová high-tech hračka od společnosti s logem nakousnutého jablka. Má cenu si ji pořizovat, nebo půjde o peníze vyhozené z okna za neužitečný krám?

iPad2 - Intuitivní uživatelské rozhraní

Ipad2 v celé své kráse Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Tak je to tady. Každý produkt společnosti Apple je doprovázen mimořádným humbukem. Stanová městečka před prodejnami stojící už několik dnů před zahájením prodeje výrobku, celé výplaty vynaložené na předražené technologické frajeřinky a jen málo novinek oproti starším modelům stejné produktové řady. Obdobně tomu je i v případě iPadu 2.

Novinky

Výrobci se podařilo oproti iPadu první modelové řady tablet zúžit o 33%. Mnohem zajímavějších změn pak nabylo hardwarové vybavení. Podařilo se skloubit slušný výkon a vysoce nadprůměrnou výdrž baterie. Mašinku pohání dvoujádrový procesor a až 9x výkonnější grafická karta než v případě prvního iPadu.

Ano, papírově to sice vypadá neuvěřitelně, ale v reálu to takový zázrak není. Při používání běžných aplikací jako třeba internet, prohlížení dokumentů a dokonce i her (všechny současné hry jsou kompatibilní i s prvním iPadem) nerozeznáte prakticky žádný výraznější rozdíl, takže plný potenciál zařízení využije zákazník až v budoucnu.

Výrobce slibuje výdrž baterie okolo 10 hodin. Pokud pouze surfujete na internetu nebo si pročítáte dokumenty či posloucháte hudbu, pak baterie skutečně okolo avizovaného půl dne vydrží. Překvapí i to, že pokud rádi hrajete hry, nebudete muset nabíjet každou půlhodinu jako v případě některých herních notebooků, ale postačí tak každé 4 – 5 hodinek.

Technické zpracování

Zadní část iPadu je vyrobená z homogenního kusu broušeného hliníku. Technické zpracování povrchu iPadu 2 je vskutku povedené a nebál bych se říci, že působí honosně. Minimum tlačítek a hladký povrch jsou synonymem moderního stylu aplikovaného na spotřební zboží.

Jednou z nejvýraznějších změn je přítomnost dvou fotoaparátů. Jeden se nachází na zadní straně tabletu (podobně jako u běžných mobilních telefonů) a druhý pak na straně přední. Poněkud absurdní je fakt, že čelní fotoaparát je mnohem kvalitnější, než ten zadní.

Účelem je poskytnout maximální komfort uživateli, který chce vytvářet a prakticky ihned sdílet fotografie se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí. Focení tak velikým zařízením se někomu může zdát zbytečné, já osobně bych se ale za kvalitu fotek srovnatelnou například s Iphonem 4 skutečně nezlobil. Naproti tomu natáčená videa jsou až překvapivě kvalitní, dokonce nesrovnatelně lepší než fotografie (ze zadní čočky).

iPad2 včetně Smart Coveru

Smart Cover je důkazem toho, že právě v jednoduchosti je síla Foto:Petra Prokopová, Topzine.cz

Za nejšikovnější novinku považuji možnost dokoupení příslušenství Smart Cover. Jde o speciální destičku, jež se k tabletu ze strany jednoduše přicvakne. Jak to funguje? Umístění šikovných magnetů umožňuje uživateli pouzdro jednoduše připevnit a zase v pohodě sundat.

Hlavní vychytávka tkví v tom, že je možné pouzdro přeložit a vytvořit si z něj podstaveček, který slouží jako opora zařízení. Jednak se na něm díky tomu mnohem snadněji píše, ale také je možné z iPadu udělat jakoby monitor, na kterém můžete bez problémů sledovat jakákoli videa nebo filmečky.

Zpracování je kvalitní. Zákazník má na výběr mezi dvěma verzemi. Levnější, plastové a dražší, kožené. Kvůli vroubkům umístěným na spodní straně Smart Coveru dochází ke zvýšené koncentraci nečistot na displeji, což se projevuje ve formě výrazných dlouhých šmouh. Vypadá to nepěkně a neustále to nutí k leštění obrazovky. Ta je jinak povedená na výbornou.

Displej má opravdu fantastický kontrast barev, a co je podstatné, za denního světla je velice dobře čitelný, což bývá častým neduhem moderních smartphonů.

Software

Operační systém je vskutku velice intuitivní a připomíná běžný OS Windows. Internetový prohlížeč Safari je přehledný, po několika minutkách se s ním bezpečně seznámí snad opravdu každý. Mnohem horší je to však s další softwarovou výbavou.

Nový iPad neobsahuje prakticky žádné aplikace, všechny užitečné aplikace si musíte stáhnout z App. storu (samozřejmě za peníze.) Pravdou je, že zde lze najít i některé bezplatné prográmky, každopádně ty lepší jsou již pochopitelně dražší. Průměrná cena žádanějšího obsahu se pohybuje přibližně okolo 7 Euro (zhruba 170 Kč.)

Počítejte tedy s tím, že pokud si plánujete svého nového miláčka pořádně užít, budete muset investovat ještě minimálně tisícikorunu na pořízení nějakých lepších aplikací. Jejich placení probíhá skrze speciální účet na App. store, kde si nastavíte druh platby. Je zde tedy možnost libovolně stahovat, přičemž se majiteli při každém downloadu automaticky strhne předem určená částka z kreditní karty.

Pro synchronizaci s počítačem musíte mít nainstalovaný prográmek iTunes. Osobně mi tento druh propojení s PC absolutně nevyhovoval. Nechápu, proč je vše tak zbytečně složité, když bych mohl zařízení pouze připojit a pomocí myšky do něj přetáhnout libovolné soubory.

Na Ipadu2 si zahrajete i graficky náročné hry Foto:Petra Prokopová, Topzine.cz

Přestože na iPad 2 zatím nevyšly žádné exkluzivní hry, hraje se na něm opravdu fantasticky. Vzhledem k tomu, že všechny hry na něj určené lze spustit i na jeho mladším bratříčkovi z první generace, jsem zvědavý, jak budou vypadat hry určené pouze na dvojku. 9x výkonnější grafická karta a mnohem rychlejší procesor by mohli být zárukou toho, že se grafika budoucích her bude blížit současným next-gen konzolím Playstation 3 a Xbox 360.

A co hry?

V rámci testování jsem iPad připojil prostřednictvím speciálního dokoupitelného kabelu a HDMI k televizi. I tak vypadaly mnou testované hry Asphalt 6 a Angry Birds velice dobře. Již brzy tedy mohou být aktuální zvěsti o tom, že Apple plánuje vlastní herní konzoli.

Výhodou je zejména to, že ji můžete mít doma neustále připojenou k televizi, ale pokud náhodou třeba potřebujete někam odjet a nechcete se po cestě nebo na místě určení nudit, jednoduše si ji díky kompaktním rozměrům vezmete s sebou.

Vyloženě neskutečnou vychytávkou je pak v tabletu umístěný gyroskop, speciální zařízení schopné rozpoznat váš pohyb. U některých stříleček je možné dokonce to, že se hráčova postava otáčí stejně jako člověk v ruce držící onen iPad 2.

Podívá-li se nahoru, postava se tam podívá taky. Naopak otočí- li se i s iPadem 2 doleva, postava se tam otočí také. Již zmíněná hra Asphalt 6 se ovládá tak, že zázrakem od Applu pohybujete ze strany na stranu, jako by šlo o opravdový volant.

iPad2 je dostupný ve dvou verzích Wifi a Wifi + 3G, která navíc umožňuje vložení sim karty, a dává tak možnost zařídit si paušálně placený a všude dostupný internet. V každé třídě je pak možné pořídit tablet s 16, 32 nebo až 64 GB paměti.

Ano, iPad 2 je vskutku jak užitečný pomocník, tak zábavná hračka. Oproti svému předchůdci toho však zase tolik nenabízí. Méně náročnému uživateli bych tedy spíše doporučil původní iPad. Slabinou je jen lehce nadprůměrný fotoaparát a pro někoho výše zmíněné iTunes. Je vysoce návykový.

iPad 2

Výrobce: Apple

Hmotnost: 613 g

Uhlopříčka: 9,7“

Cena: Podle verze 12 – 20 000 Kč

Hodnocení: 85%

Klady:

  • Apple
  • Kvalitní displej
  • Množství aplikací
  • Slušná videa

Zápory:

  • Cena
  • Placené aplikace
  • Pro někoho iTunes

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze tabletu iPad 2. Zasadí Apple notebookům smrtelnou ránu?

Hide picture