Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Temné stíny se baví na účet upírských filmů, hipíků i fastfoodů

Nela Christovová

Nela Christovová

8. 5. 2012

FOTO: Temné stínyUž poosmé se Tim Burton sešel s Johnnym Deppem a natočili spolu příběh o upírovi, který se v ničem nepodobá tomu ze Stmívání. Tenhle totiž vraždí s radostí.

Příběhů o prokleté rodince Collinsových byla natočena už pěkná řada a slavný seriál Dark Shadows z roku 1966 se dočkal dokonce víc než 1 200 dílů. Právě jím se inspirovaly i Temné stíny režiséra Tima Burtona. Původní seriál měl ale mnohem nižší rozpočet, byl melodramatičtější, ale především – neměl Johnnyho Deppa.

Tim Burton vsadil na jistotu, zvolil typicky fantaskní téma a navrch povolal své dva oblíbence – Johnnyho Deppa a Helenu Bonham Carter. Zajímavé ale je, že jde teprve o druhý film, ve kterém se dvojice objevila pohromadě. S Deppem Burton přitom poprvé spolupracoval už v roce 1990 při natáčení Střihorukého Edwarda, zatímco se svou budoucí partnerkou se seznámil až při natáčení Planety opic o jedenáct let později.

Bez něj a sexy Michelle Pfeiffer, kterým tvůrci ušili role na tělo, by se totiž film asi tak vysokých hodnocení nedočkal. Samotný námět i předloha totiž slibují temnou podívanou, jenže Burton z příběhu většinu mrazivých prvků vypreparoval a z Temných stínů udělal spíš slušnou popcornovou zábavu ve stylu Beetlejuice nebo Addamsovy rodiny.

FOTO: Temné stíny

Čarodějka z Eastwicku má za prapraprastrejdu upíra. Zdroj: distributor filmu

Srovnávání právě s rodinkou vyznávající styl gothic se film zřejmě neubrání ani v budoucnu. I tady se objevuje banda roztodivných podivínů, která má do dokonalosti daleko. Dospělí se už dávno zařadili mezi podivíny, na které město kouká skrz prsty, a děti se mají asi tak podobně rády jako u Addamsů. Jenže tenhle potenciál tvůrci úplně nevyužili a rodinné hádky se často objevují pouze v náznacích.

Překombinovanou zápletku zachraňují vtipné situace

Ale zpět do minulosti, příběh totiž začíná o dvě stě let dřív. V tu dobu se mladý Barnabas Collins (Depp) usidluje ve svém americkém panství Collinwood. Užívá si nového života, a dokonce se zamiluje, což se nelíbí jeho svedené a opuštěné služebné Angelique (Eva Green), která Barnabase zakleje do podoby upíra a navrch ho nechá zakopat pod zem.

Píše se rok 1972 a Collinsovu rakev náhodou vykope parta dělníků. Upír se proto vrací do svého notně zchátralého sídla a seznamuje se se svými o dvě stovky let mladšími příbuznými. A jaké to překvapení, že čarodějnice Angelique se ve městě stále pohybuje – a k Barnabasově zlosti nezestárla ani o den.

[youtube_660]jvlEtEpciyw[/youtube_660]

Kontrast starých zvyklostí a sedmdesátých let přináší spoustu nečekaných situací, okořeněných narážkami na současnou popkulturu. Už na začátku, když si zrakvevstalý upírek vyloží velké fastfoodové M zářící nad městem jako symbol Mefistofela, je jasné, že půjde hlavně o humor. Ten nechybí ani v zobrazování běžného upírského života: Napadlo vás někdy, jak si asi upíři čistí zuby?

I hipíci si někdy zaslouží zabít

Dobová hudba nebo barevné výdobytky sedmdesátých let působí až parodicky vůči ponuré atmosféře zchátralého domu. Všechno umocňuje Deppův bledý a nenucený výraz, se kterým vraždí všechny kolem, ať už jde o obyčejné dělníky nebo zhulené hipíky. Nutno podotknout, že výprava se zdařila stejně jako ve většině Burtonových filmů.

Hlavní postavy ale ve finále působí trochu ploše, což je paradoxní, vzhledem k tomu, že každá v sobě skrývá malou tragédii. Jenže většině osob je dáno příliš málo prostoru právě na úkor jinak skvělého Johnnyho Deppa, takže se místo barvitého vylíčení události dozvíme akorát strohé stalo se to a to.

FOTO: Temné stíny

Jak se čistí zuby, když se v zrcadle nemůžete vidět? No, blbě.

Největší škodou jsou asi dějové linky propojující Barnabase s vychovatelkou dětí, Victorií. Tihle dva se do sebe mají osudově zamilovat, což byste na nich poznali jen s velkou dávkou fantazie. Na druhou stranu téměř dvouhodinová stopáž odsýpá s pár hluchými místy velice svižně a nedovedu si představit, na kterých místech by měli tuhle temnou romanci nafouknout.

Co by to bylo za Burtonův film, aby se v něm kromě Deppa neobjevila i jeho partnerka? Heleně Bonham Carter, coby věčně nalité doktorce Hoffmannové byla svěřena záverečná minipointa, což je dobře, protože u jejího předchozího působení člověk někdy až tápal, co ve filmu vůbec dělá. Jedno ale zůstává jisté – i když si Burton tak trochu dělá legraci sám ze sebe, pořád je vidět, že své kreaturky vážně miluje.

Temné stíny (Dark Shadows)

Komedie / Fantasy
USA, 2012, 113 min

Režie: Tim Burton
Hrají: Johnny Depp, Eva Green, Jackie Earle Haley, Michelle Pfeiffer, Christopher Lee, Bella Heathcote, Chloë Grace Moretz, Thomas McDonell, Helena Bonham Carter, Jonny Lee Miller, Hannah Murray, Alice Cooper

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Temné stíny se baví na účet upírských filmů, hipíků i fastfoodů

Hide picture